Otrzymałeś propozycję pracy, ale nie wiesz, czy powinieneś ją przyjąć? Prestiż firmy, wynagrodzenie, zakres obowiązków, elastyczny czas pracy – określ, co jest dla Ciebie najważniejsze i zdecyduj na podstawie własnych przekonań.
Przed rozpoczęciem nowej pracy możesz czuć ekscytację i ciekawość. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i „na zimno” przyjrzeć się sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Zanim przyjmiesz ofertę zatrudnienia, zastanów się nad takimi aspektami, jak:
-
Zobowiązania wobec dotychczasowego pracodawcy
Podając przyszłemu szefowi termin rozpoczęcia pracy, uwzględnij np. długość okresu wypowiedzenia. W zależności od okresu zatrudnienia może on trwać 2 tygodnie, miesiąc lub 3 miesiące.
Chcesz zwolnić się z pracy? Przygotuj się!
-
Kompetencje
Zanim podpiszesz umowę, zastanów się, czy podołasz wyzwaniom, które wiążą się z objęciem stanowiska. Jeśli np. podałeś w CV nieprawdziwe informacje dotyczące kwalifikacji lub doświadczenia, to ostatni moment, by wycofać się bez konsekwencji.
Konsekwencje podawania nieprawdziwych informacji w CV
-
Zakres obowiązków
Prowadząc rozmowy z przyszłym pracodawcą, warto ustalić, jakie zadania będziesz wykonywać. Zadbaj o to, aby zakres obowiązków znalazł się w umowie o pracę. Dzięki temu unikniesz nieporozumień.
-
Kierunek rozwoju firmy
Wiedzę na temat przedsiębiorstwa powinno się zgłębiać przed rozmową kwalifikacyjną. Jeśli tego nie zrobiłeś, koniecznie nadrób zaległości i zastanów się, czy chcesz pracować w wybranej firmie.
-
Możliwości rozwoju
Weź pod uwagę również to, czy po objęciu określonego stanowiska możesz awansować. Warto dopytać również, czy pracodawca organizuje szkolenia i kursy lub czy przyznaje dofinansowania na ten cel.
-
Atmosfera
O satysfakcji z pracy decyduje także nastrój panujący w firmie. Zanim przyjmiesz ofertę zatrudnienia, porozmawiaj z pracownikami osobiście lub na forum internetowym. Dowiedz się, jakie są ich doświadczenia i odczucia.
-
Wynagrodzenie i benefity
O satysfakcji z pracy decyduje także poziom wynagrodzenia. Upewnij się co do wysokości swoich zarobków. Warto dowiedzieć się również, na jakie korzyści pozapłacowe możesz liczyć.
Popularne świadczenia pozapłacowe dla pracowników
-
Podstawa zatrudnienia
Jeśli nie jesteś pracownikiem etatowym, nie przysługuje Ci minimalne wynagrodzenie za pracę (netto 1530 zł, brutto – 2100 zł). Nie możesz także korzystać z urlopów pracowniczych ani z płatnego zwolnienia chorobowego. Największą ochronę zapewnia Ci umowa o pracę. Z drugiej strony, jako pracownik etatowy nie masz prawa samodzielnie decydować o tym, kiedy i gdzie wykonujesz swoje obowiązki.
Rodzaje umów w sprawie pracy – przewodnik
-
Czas pracy i dni wolne
Czy będziesz musiał pracować w święta? Czy pracodawca będzie zlecał Ci pracę w godzinach nadliczbowych? Czy będziesz musiał dyżurować przy telefonie również po zakończeniu dnia pracy? Sprawdź, zanim przyjmiesz ofertę.
-
Lokalizacja firmy
Warto wziąć pod uwagę również kwestię dojazdu. Zastanów się, ile czasu w ciągu dnia będziesz musiał spędzać w samochodzie. Dowiedz się także, czy w odniesieniu do Twojego stanowiska możliwa jest praca zdalna.
Aby znaleźć pracę, która spełnia Twoje oczekiwania, powinieneś odpowiednio się przygotować, np. określić swoje możliwości i oczekiwania. Sprawdź, o czym jeszcze warto pamiętać.