10 czynników, które warto uwzględnić przed przyjęciem oferty - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Otrzymałeś propozycję pracy, ale nie wiesz, czy powinieneś ją przyjąć? Prestiż firmy, wynagrodzenie, zakres obowiązków, elastyczny czas pracy – określ, co jest dla Ciebie najważniejsze i zdecyduj na podstawie własnych przekonań.

Przed rozpoczęciem nowej pracy możesz czuć ekscytację i ciekawość. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i „na zimno” przyjrzeć się sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Zanim przyjmiesz ofertę zatrudnienia, zastanów się nad takimi aspektami, jak:

  • Zobowiązania wobec dotychczasowego pracodawcy

Podając przyszłemu szefowi termin rozpoczęcia pracy, uwzględnij np. długość okresu wypowiedzenia. W zależności od okresu zatrudnienia może on trwać 2 tygodnie, miesiąc lub 3 miesiące.

Chcesz zwolnić się z pracy? Przygotuj się!

  • Kompetencje

Zanim podpiszesz umowę, zastanów się, czy podołasz wyzwaniom, które wiążą się z objęciem stanowiska. Jeśli np. podałeś w CV nieprawdziwe informacje dotyczące kwalifikacji lub doświadczenia, to ostatni moment, by wycofać się bez konsekwencji.

Konsekwencje podawania nieprawdziwych informacji w CV

  • Zakres obowiązków

Prowadząc rozmowy z przyszłym pracodawcą, warto ustalić, jakie zadania będziesz wykonywać. Zadbaj o to, aby zakres obowiązków znalazł się w umowie o pracę. Dzięki temu unikniesz nieporozumień.

  • Kierunek rozwoju firmy

Wiedzę na temat przedsiębiorstwa powinno się zgłębiać przed rozmową kwalifikacyjną. Jeśli tego nie zrobiłeś, koniecznie nadrób zaległości i zastanów się, czy chcesz pracować w wybranej firmie.

  • Możliwości rozwoju

Weź pod uwagę również to, czy po objęciu określonego stanowiska możesz awansować. Warto dopytać również, czy pracodawca organizuje szkolenia i kursy lub czy przyznaje dofinansowania na ten cel.

  • Atmosfera

O satysfakcji z pracy decyduje także nastrój panujący w firmie. Zanim przyjmiesz ofertę zatrudnienia, porozmawiaj z pracownikami osobiście lub na forum internetowym. Dowiedz się, jakie są ich doświadczenia i odczucia.

  • Wynagrodzenie i benefity

O satysfakcji z pracy decyduje także poziom wynagrodzenia. Upewnij się co do wysokości swoich zarobków. Warto dowiedzieć się również, na jakie korzyści pozapłacowe możesz liczyć.

Popularne świadczenia pozapłacowe dla pracowników

  • Podstawa zatrudnienia

Jeśli nie jesteś pracownikiem etatowym, nie przysługuje Ci minimalne wynagrodzenie za pracę (netto 1530 zł, brutto – 2100 zł). Nie możesz także korzystać z urlopów pracowniczych ani z płatnego zwolnienia chorobowego. Największą ochronę zapewnia Ci umowa o pracę. Z drugiej strony, jako pracownik etatowy nie masz prawa samodzielnie decydować o tym, kiedy i gdzie wykonujesz swoje obowiązki.

Rodzaje umów w sprawie pracy – przewodnik

  • Czas pracy i dni wolne

Czy będziesz musiał pracować w święta? Czy pracodawca będzie zlecał Ci pracę w godzinach nadliczbowych? Czy będziesz musiał dyżurować przy telefonie również po zakończeniu dnia pracy? Sprawdź, zanim przyjmiesz ofertę.

  • Lokalizacja firmy

Warto wziąć pod uwagę również kwestię dojazdu. Zastanów się, ile czasu w ciągu dnia będziesz musiał spędzać w samochodzie. Dowiedz się także, czy w odniesieniu do Twojego stanowiska możliwa jest praca zdalna.

Aby znaleźć pracę, która spełnia Twoje oczekiwania, powinieneś odpowiednio się przygotować, np. określić swoje możliwości i oczekiwania. Sprawdź, o czym jeszcze warto pamiętać.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

Artykuły o podobnej tematyce

  • 06.05.2018
    Ile zarabia fakturzystka?

    Przeciętne miesięczne wynagrodzenie osoby kontrolującej obieg dokumentów w firmie to 3000 zł brutto. W 2017 r. stanowisko fakturzysty w polskich przedsiębiorstwach zajmowały głównie kobiety. Stanowiły 86% wszystkich zatrudnionych.

  • 04.05.2018
    7 cech charakteru, które cenią pracodawcy

    Idealny pracownik, czyli jaki? Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy nie tylko są specjalistami, ale również odznaczają się określonymi cechami charakteru, np. wytrwałością.

06.05.2018

04.05.2018

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

  • 05.05.2018
    5 powodów, dla których warto pracować jako specjalista ds. marketingu

    Osoba zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. marketingu zajmuje się m.in. tworzeniem strategii sprzedażowych i budowaniem wizerunku firmy. W związku z rosnącą popularnością nowoczesnych technologii marketingowcy coraz częściej działają w branży e-commerce. Przeciętne zarobki specjalisty to 5100 zł brutto. Co czwarty specjalista ds. marketingu zarabia ponad 5900 zł brutto.

  • 03.05.2018
    Czy home office jest dla Ciebie?

    Jeśli męczą Cię dojazdy, masz dość biurowego zgiełku lub nie odpowiada Ci dress code obowiązujący w firmie, możesz przenieść swoje biuro do domu. Warto rozważyć to rozwiązanie, pod warunkiem, że lubisz pracować w pojedynkę.

05.05.2018

03.05.2018