10 książek przydatnych na stanowisku menedżera

Wiedza psychologiczna, kompetencje społeczne, umiejętność wyznaczania celów i motywowania zarówno siebie, jak i podwładnych – to przykładowe aspekty istotne w pracy menedżera. Możesz rozwijać się zawodowo, korzystając z dorobku intelektualnego autorów, takich jak: Cialdini, Goleman czy Covey.  

Wynagrodzenia menedżerów w Polsce zależą m.in. od branży i doświadczenia pracownika. Duże znaczenie mają także osiągnięcia zawodowe. Pozycje książkowe, z którymi warto się zapoznać, aby stawać się coraz skuteczniejszym kierownikiem, to m.in.:

  • Po pierwsze złam wszelkie zasady, autorzy: M. Buckingham, C. Coffman

Jak skutecznie zarządzać ludźmi? Dlaczego niektórzy menedżerowie osiągają sukcesy, a inni nie? Buckingham i Coffman starają się odpowiedzieć na te pytania, dogłębnie analizując wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa.

  • Teraz odkryj swoje silne strony, autor: M. Buckingham

Menedżerowie, którzy osiągają sukcesy, mają  wspólnych cech. Autor książki radzi, jak odkrywać je w sobie. Warto przejść sześć kroków, które dzielą Cię od pełniejszego wykorzystywania własnego potencjału.  

Jak świadomie i skutecznie budować swoją karierę?

  • Psychologia szefa. Szef to zawód, autorzy: W. Haman, J. Gut

Autorzy Psychologii szefa radzą, jak skutecznie zarządzać w polskich warunkach. Po lekturze będziesz wiedzieć, jak przekazywać trudne decyzje, jak motywować zespół oraz jak poradzić sobie z samotnością na szczycie hierarchii służbowej.

  • Wywieranie wpływu na ludzi, autor: R. Cialdini

Szef powinien wykazywać odporność na manipulację. Książka Cialdiniego to obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą nauczyć się np. samodzielnego podejmowania decyzji.

  • Szybkość zaufania, autor: S. R. Covey

Budowanie wiarygodnego wizerunku i wzbudzanie zaufania to podstawa w pracy menedżera. Covey zdradza, w czym tkwi sekret udanych relacji, nie tylko biznesowych, ale również rodzinnych.

  • Inteligencja emocjonalna, autor: D. Goleman

Umiejętność rozpoznawania stanu emocjonalnego rozmówcy to jedna z kluczowych kompetencji szefa. Goleman - przywołując wyniki badań naukowych – wyjaśnia, dlaczego tak jest.

  • Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji, autor: M. Brzeziński

Zależy Ci na tym, by podnosić na duchu i motywować ludzi z Twojego otoczenia? Miłosz Brzeziński tłumaczy, jak tego dokonać i jak budować dobre relacje.

  • Dlaczego zebry nie mają wrzodów?, autor: R. Sapolsky

Czytając tę książkę, znajdziesz odpowiedź nie tylko na pytanie zawarte w tytule. Dowiesz się również, jak stres wpływa na Twój organizm. Poznaj sposoby, dzięki którym zaczniesz lepiej radzić sobie z napięciem.

8 nieoczywistych sposobów radzenia sobie ze stresem

  • Winning znaczy wygrywać, autor: J. Welch

Czym się charakteryzuje dobry lider? Jak znaleźć odpowiednią pracę? W czym tkwi sekret równowagi między życiem osobistym i zawodowym? W książce Welcha znajdziesz odpowiedzi na wiele różnych pytań.

  • Obudź w sobie olbrzyma, autor: A. Robbins

Twoja kondycja fizyczna, intelektualna, emocjonalna i finansowa zależy w znacznej mierze od Ciebie. Robbins podpowiada, jak zadbać o siebie i skutecznie rozwijać własny potencjał.