Naturalne sposoby na zmęczenie i senność – poznaj 10 z nich

Zmęczony organizm – coraz więcej osób ma z tym problem. Widzisz, że możliwości Twojego organizmu są ograniczone, a codzienne zmęczenie daje Ci się we znaki. Stres, niedostateczna ilość snu i liczne obowiązki skutecznie Cię osłabiają. Nie będzie to jednak stanem permanentnym, jeśli poznasz sposoby na zmęczenie i senność. Zapewnij sobie codzienną dawkę regeneracji.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakich zmian w codziennym funkcjonowaniu wymaga zmęczony organizm,
  • dlaczego regularny odpoczynek jest tak ważny,
  • jak zaplanować dzień i pracę, by zapomnieć o zmęczeniu i senności.

Czujesz się przemęczony i brakuje Ci energii do pracy, spotkań z przyjaciółmi czy rozwijania zainteresowań? To znak, że pora o siebie zadbać. W końcu codzienne zmęczenie nie może determinować Twojego życia. Podpowiadamy, jak zadbać o zmęczony organizm. Naprawdę warto zagłębić się w ten temat, ponieważ poza ogólną poprawą komfortu życia zyskujesz też większą motywację i chęć do działania – także w pracy.

Co na zmęczenie organizmu? Naturalne sposoby

Efektywne i jednocześnie naturalne sposoby na zmęczenie i senność można podzielić na dwie  główne kategorie –  jedna związana jest ze zdrowym trybem życia (sen, odżywianie), a druga dotyczy otoczenia i planowania.

Zebraliśmy 10 najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze zmęczeniem. Zobacz, z którymi miałeś dotąd problem i co możesz zrobić, żeby w prosty sposób zadbać o swoje samopoczucie.

Sposoby na zmęczenie i senność – zdrowy i higieniczny tryb życia

Zacznij od wprowadzenia zmian w codziennym funkcjonowaniu.

  1. Sen

Zgodnie z ogólnie przyjętymi normami dorosły człowiek potrzebuje ok. 7–10 godzin snu w ciągu doby. Niektórym osobom wystarcza jednak już np. 5 lub 6 godzin. Ważne, by poznać potrzeby swojego organizmu i zaspokajać je. Kiedy jesteś wyspany, nie tylko lepiej się czujesz, ale również szybciej myślisz i wykazujesz większą odporność na stres. Zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia i najprostszy sposób na zmęczony organizm.

  1. Zdrowe odżywianie

Zastanawiasz się, co jeszcze działa na zmęczenie organizmu? Dobra dieta! Nieregularny i niezdrowy sposób odżywania to kolejny wróg efektywności i dobrego samopoczucia. Po wysokokalorycznym i ciężkostrawnym posiłku często czujesz senność i tracisz ochotę do działania. Właśnie dlatego:

  • jedz lekko,
  • pamiętaj o śniadaniach,
  • dbaj o pożywny, zdrowy obiad.
  1. Aktywność fizyczna

Może się wydawać, że sport męczy i odbiera energię. Nic bardziej mylnego. Aktywność fizyczna sprawia, że Twój mózg jest lepiej dotleniony, dzięki czemu łatwiej radzi sobie z codziennym zmęczeniem. Poza tym wysiłek fizyczny zmniejsza psychiczne zmęczenie organizmu i wzmaga produkcję endorfin!

  1. Niska temperatura i świeże powietrze

Kiedy w biurze czy w domu jest gorąco, trudno skoncentrować się na zadaniach do wykonania. Zadbaj więc o to, by w pomieszczeniu do pracy panował orzeźwiający chłód. Zgodnie z zasadami BHP nie powinno być to jednak mniej niż:

  • 14°C – chyba że nie pozwalają na to względy technologiczne,
  • 18°C – w biurach i pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna.

W przepisach nie ma określonej maksymalnej temperatury, ale specjaliści BHP twierdzą, że w pomieszczeniach biurowych nie powinna ona przekraczać 30°C, przy ciężkiej pracy fizycznej w hali – 28°C, a w warunkach szczególnych – 26°C. Przyjmuje się, że optymalna temperatura powinna wynosić 20–25℃. Uczucie codziennego zmęczenia staje się mniej dotkliwe także dzięki częstemu wietrzeniu pomieszczeń.

  1. Odpoczynek

Każdego dnia warto poświęcać czas nie tylko na obowiązki, ale również na regenerację. W tym celu warto znać swoje prawa w pracy. Dowiedz się, jakie przerwy Ci przysługują, z ilu dni urlopu możesz skorzystać, jak obliczyć chorobowe itd. Dzięki temu poczujesz się pewniej i będziesz mógł w pełni korzystać ze swoich uprawnień.

Przeczytaj także: 5 powodów, dla których warto wziąć urlop

Codzienne zmęczenie, czyli jak zaplanować swój dzień

Dla zmęczonego organizmu jedzenie i spanie to jednak nie wszystko. Potrzebujesz jeszcze krok po kroku zapanować nad swoim często wypełnionym po brzegi harmonogramem.

  1. Wybór odpowiedniej pracy

Istnieje taki rodzaj zmęczenia organizmu, który w gruncie rzeczy jest przyjemny. Towarzyszy on działaniom, które są wymagające, ale satysfakcjonujące. Doświadczasz tego uczucia wtedy, gdy wykonujesz pracę, którą lubisz. Właśnie dlatego podczas wybierania zawodu kieruj się swoimi predyspozycjami i oczekiwaniami. Kiedy obowiązki Cię nużą, irytują i wywołują wiele innych negatywnych emocji, męczysz się podwójnie, a Twój organizm razem z Tobą.

  1. Porządek

Zmęczony organizm docenia proste rozwiązania. Poza tym łatwiej pracować i odpoczywać, gdy przestrzeń wokół Ciebie jest uporządkowana. Bałagan na biurku, dysku i w dokumentach utrudnia wyszukiwanie potrzebnych informacji. Sprawia również, że poświęcasz na proste czynności więcej czasu, niż to konieczne.

  1. Planowanie

Porządkowanie spraw zawodowych zwiększa Twoją efektywność. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowywanie listy zadań na dany dzień. Dzięki temu wykonujesz obowiązki szybciej i masz więcej czasu na relaks. Unikasz również stresu, który pojawia się, gdy np. zapominasz o ważnym spotkaniu lub raporcie, który miałeś napisać „na wczoraj”. Poznaj  też technikę Pomodoro, dzięki której łatwiej rozplanujesz swoje przerwy w pracy!

Przeczytaj także: Nie masz na nic czasu? Pracuj na priorytetach!

  1. Różnorodność

A skoro przy planowaniu jesteśmy, to pamiętaj, że rutyna również wywołuje zmęczenie organizmu. Jeśli chcesz zyskać więcej energii, urozmaicaj sobie codzienność. W tym celu możesz np. tworzyć playlisty z ulubionymi utworami lub aktywnie spędzać przerwy, np. grając w piłkarzyki, rzutki itd. Podziel obowiązki na te wymagające myślenia logicznego czy kreatywnego i układaj je w naprzemienne bloki. W ten sposób pobudzisz zmęczony organizm do działania.

  1. Spotkania z ludźmi

Wieczór spędzony w miłym gronie to idealny sposób na zmęczenie i senność. Warto pielęgnować również znajomości branżowe. Wymiana doświadczeń i pomysłów stanowi bowiem niewyczerpane źródło inspiracji.

Masz zmęczony organizm? Naucz się odpoczywać

Wnioski z powyższej listy są proste – odpoczynek jest ważny! Ale jeśli po dniu wolnym masz wrażenie, że czujesz się jeszcze bardziej zmęczony niż wcześniej, to… prawdopodobnie nie wiesz, jaka forma wypoczynku najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku.

Poznaj swoje potrzeby i planuj czas wolny tak, aby zmęczony organizm miał szansę rzeczywiście odpocząć.

Nie poczujesz się zrelaksowany, jeśli np. spędzisz sobotę w centrum handlowym, a nie znosisz zgiełku. Gdy wybierzesz się na wycieczkę, ale nie przygotujesz się do wyjazdu i np. utkniesz w korku spowodowanym remontem drogi, możesz poczuć się sfrustrowany. Trudno odpoczywać efektywnie również wtedy, gdy wiesz, że w biurze czeka mnóstwo niezałatwionych spraw. Przygotuj się do weekendu, urlopu itd., postaraj się kończyć wcześniej wszystkie ważne zadania i projekty. Dzięki temu zmęczony organizm uwolni się od myślenia o pracy, a Ty rzeczywiście naładujesz akumulatory oraz zyskasz siłę do podejmowania nowych wyzwań.