10 nawyków, które poprawią Twoje samopoczucie w pracy

Ciągłe narzekanie, zazdrość z powodu sukcesów kolegów, odkładanie postanowień na później – to tylko przykłady, w jaki sposób traci się energię i chęć do pracy. Taka postawa wpływa negatywnie nie tylko na Ciebie, ale również na osoby, które Cię otaczają. Warto okazywać życzliwość i uczyć się asertywności oraz systematyczności. Jeśli będziesz wyznaczał sobie realne cele, poczujesz się znacznie lepiej.

Dobre nawyki pomagają w życiu zawodowym i prywatnym. Dzięki nim łatwiej zmotywować się do wysiłku. Aby zyskać dobre samopoczucie i czerpać radość z życia:

  • Odkryj i rozwijaj swoje mocne strony

Jesteś świetnym mówcą? A może posiadasz zdolności językowe i przyswajanie zasad gramatyki języków obcych nie sprawia Ci najmniejszych trudności? Wykorzystuj swój potencjał!

  • Naucz się cieszyć sukcesami innych ludzi

Gdy masz wysokie poczucie własnej wartości, możesz cieszyć się tym, co osiągają ludzie w Twoim otoczeniu. Kibicujesz im, a być może także pomagasz, motywujesz i szczerze pocieszasz, gdy ponoszą porażki. Przyjmując taką postawę, zyskujesz wewnętrzną wolność.

  • Szukaj inspiracji

Kiedy tracisz energię lub przestajesz wierzyć w swoje możliwości, poszukaj inspiracji. To mogą być Twoi znajomi, osoby, które spotykasz codziennie na firmowym korytarzu albo sławni ludzie, których historie sukcesu poznajesz za pośrednictwem literatury i różnych publikacji. Dzięki temu dowiesz się, jak realizować plany i jak radzić sobie z trudnościami.

5 cytatów motywujących do działania

  • Korzystaj z pomocy

Szczęście tkwi również w umiejętności przyznania się do błędu czy niewiedzy. Kiedy nie potrafisz czegoś zrobić albo poniosłeś porażkę, nie bój się poprosić o pomoc. Korzystając z mądrości innych ludzi, oszczędzisz wiele czasu i energii.

  • Buduj wartościowe relacje

Dobre samopoczucie towarzyszy tym osobom, które mają wokół siebie życzliwych, dojrzałych i inspirujących ludzi. Inwestuj czas w znajomości, które pomagają Ci się rozwijać i wywołują pozytywne emocje.

  • Stawiaj sobie realne cele

Planuj, jeśli chcesz czerpać satysfakcję z tego, co robisz. Realizowanie założonych celów pozwala Ci odczuwać dumę i daje energię do podejmowania kolejnych wyzwań.

Jakie są Twoje cele zawodowe? Określ je!

  • Nagradzaj się

Zrealizowałeś to, co zaplanowałeś? Zdobyłeś nową umiejętność? Wykonałeś zadanie, które wydawało Ci się trudne i nieprzyjemne? Przyznaj sobie nagrodę, jeśli uważasz, że zrobiłeś coś dobrego i wartościowego.

  • Rozwijaj zainteresowania

Warto rozwijać się w każdej sferze życia. Świadomość, że jest się dobrym rodzicem czy pracownikiem, dodaje energii. Realizowanie zainteresowań pozazawodowych również jest motywujące i pozwala efektywnie wypoczywać.

  • Uśmiechaj się

Kiedy wychodzisz z inicjatywą i obdarzasz innych uśmiechem, to sprawiasz, że ludzie czują się lepiej i często odwzajemniają się tym samym. Bądź życzliwy, a otrzymasz znacznie więcej, niż się spodziewasz.

  • Dostrzegaj pozytywy

Zachorowałeś i byłeś zmuszony skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Za Tobą niepełny miesiąc pracy, a wynagrodzenie, jakie otrzymasz, będzie niższe niż zwykle. Zamiast się smucić, ciesz się, że mogłeś wypocząć i zadbać o siebie. Gdy nie pracujesz, masz czas, by się wysypiać, nadrabiać książkowe i filmowe zaległości itd.      

Aktywność fizyczna również korzystnie wpływa na samopoczucie.