10 nietypowych i ciekawych zawodów ostatnich lat

Rozwój technologii sprawił, że coraz więcej osób łączy swoją przyszłość zawodową z Internetem. Nowe zawody pojawiają się jednak nie tylko w przestrzeni wirtualnej. Dotyczą rozmaitych obszarów i stanowią odpowiedź na potrzeby społeczeństwa. Wiążą się na przykład z wyszukiwaniem informacji, organizacją ślubów oraz opieką nad zwierzętami.

Pojawianie się kolejnych profesji stanowi dowód na to, jak ważna jest elastyczność, otwartość na zmiany oraz pomysłowość. Aby rozwijać się w nowym zawodzie i tworzyć innowacyjne rozwiązania, konieczne jest śledzenie branży, obserwacja i dostrzeganie potrzeb społecznych,  analizowanie różnych możliwości i poznawanie nie tylko polskiego, ale też zagranicznego rynku.

9 nietypowych zawodów świata

Zawody, które jeszcze do niedawna nie istniały, dzisiaj dają możliwość zarobkowania, pozwalają realizować zainteresowania oraz wykonywać pracę zgodnie z własnymi predyspozycjami, przekonaniami itp. Do interesujących profesji należą:

  • Zoopsycholog

Zwierzęta mogą sprawiać kłopoty, dlatego istnieje zawód: zoopsycholog. To specjalista, który pomaga właścicielom rozwiązywać „problemy wychowawcze”. Praca idealna dla miłośników czworonogów.  

  • Personal shopper

Osobista stylistka to ktoś, kto wybiera się z klientem na zakupy i pomaga mu w przemyślany sposób wybrać ubrania, a tym samym - kreować wizerunek. Jeśli posiadasz zmysł estetyczny i wiedzę na temat najnowszych trendów, możesz spróbować swoich sił w tej profesji.

  • Konsultant ślubny

Ślub to jeden z najpiękniejszych, a zarazem jeden z najbardziej stresujących dni w życiu. Państwo młodzi, którzy chcą delektować się wyjątkowymi chwilami, mogą skorzystać z usług konsultanta ślubnego, który weźmie na siebie koordynowanie przygotowań do uroczystości.

  • Bloger / vloger

Pisanie bloga to zajęcie, które wymaga nie tylko talentu pisarskiego, ale również umiejętności edytowania zdjęć oraz nagrywania i montowania filmów. Zawód blogera / vlogera z każdym rokiem coraz bardziej się profesjonalizuje.

  • Influencer

Osoby, które prowadzą poczytne blogi lub popularne kanały i profile w serwisach społecznościowych, mają wpływ na decyzje zakupowe swoich odbiorców. W związku z tym nawiązują współpracę z markami modowymi, kosmetycznymi itd., zwiększając poziom sprzedaży i… zarabiając pieniądze.  

  • Specjalista ds. social media

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy zajmują się prowadzeniem profili firmowych w portalach społecznościowych i budują w ten sposób wizerunek organizacji. Takie osoby są zatrudniane przez firmy działające niemal we wszystkich branżach.  

  • Coolhunter

Działalność poszukiwacza nowinek pozwala firmom dostosowywać ofertę do oczekiwań konsumentów. Coolhunter sprawdza reakcje „zwykłych” ludzi na dany produkt, a także dzieli się własnymi pomysłami dotyczącymi nowości w asortymencie.

Coolhunter – zawód dla pasjonatów nowinek

  • Researcher

Aby stworzyć rzetelny artykuł lub reportaż, dziennikarz musi posiadać sprawdzone informacje. Ich wyszukiwaniem zajmuje się researcher, który w przyszłości może zostać reporterem, dziennikarzem, prezenterem itd.

  • Fundriser

Realizowanie projektów w ramach firmy lub fundacji wymaga środków. Ich pozyskiwaniem zajmuje się fundriser, który wyszukuje sponsorów i patronów dla określonych przedsięwzięć.  

  • Koordynator żałoby

Informowanie bliskich o śmierci lub agonalnym stanie osoby chorej to zadanie, które stanowi duże obciążenie psychiczne dla lekarzy oraz pracowników hospicjów. Coraz częściej takimi kwestiami zajmuje się… koordynator żałoby, który powinien posiadać zarówno wiedzę medyczną, jak i psychologiczną. Niezbędne są także kompetencje społeczne.   

Określ swój cel i wybierz zawód

Obecnie rynek pracy oferuje wiele możliwości. Możesz wykorzystywać swój potencjał, wybierając „klasyczny” zawód, jak lekarz, sprzedawca czy nauczyciel. Możesz też postawić na nietuzinkowe rozwiązania. Niezależnie od tego, którą drogą pójdziesz, warto zachować otwarty umysł i wrażliwość na potrzeby osób, do których kierujesz swoją ofertę.

Podejmując decyzję, dobrze jest również wziąć pod uwagę kwestie finansowe i formalne, tj. wysokość zarobków i podstawę zatrudnienia. Aby mieć kompletny obraz sytuacji, warto także znać wysokość potrąceń z wynagrodzenia. Wiedzę na temat zarobków możesz uzyskać dzięki narzędziom Pracuj.pl, takim jak: porównywarka zarobków oraz kalkulator wynagrodzeń netto-brutto money.