Fizjologia i medycyna, fizyka, chemia, ekonomia oraz literatura – to kategorie, w których można otrzymać Nagrodę Nobla. W gronie laureatów znaleźli się m.in.: Albert Einstein, John Nash i Matka Teresa.
Pasja, wytrwałość w dążeniu do celu i chęć zmieniania rzeczywistości na lepsze – te wartości łączą osoby uhonorowane Nagrodą Nobla. Szukając inspiracji, warto przyjrzeć się postaciom, takim jak:
- Maria Skłodowska-Curie (1903 – fizyka i 1911 - chemia)
Polska uczona była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i jedyną, która została nagrodzona dwukrotnie. W 2018 r. Skłodowska-Curie znalazła się na pierwszym miejscu rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet świata, stworzonego przez BBC.
- Albert Einstein (1921)
Wybitny uczony otrzymał Nagrodę Nobla nie za odkrycie teorii względności, ale za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Genialne odkrycia sprawiły, że Einstein stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci, nie tylko w świecie nauki.
- Karl Landsteiner (1930)
Austriacki lekarz odkrył i nazwał trzy grupy krwi. Dziesięć lat po otrzymaniu nagrody Nobla, wraz z Alexandrem Wienerem, odkrył również czynnik Rh. Był też jedną z pierwszych osób w historii, które przewidziały możliwość wykonywania testów na ojcostwo.
- Ernest Hemingway (1954)
Hemingway odniósł sukces po opublikowaniu pierwszej powieści pt. „Słońce też wschodzi”. Później był trzykrotnie nominowany do Nagrody Nobla: w 1947, 1950 i 1954 roku.
- John Steinbeck (1962)
Steinbeck nie ukończył studiów. Zanim zajął się pisaniem, był m.in. pomocnikiem stolarza i parobkiem w gospodarstwie rolnym. Pisarz był nominowany do Nagrody Nobla aż czterokrotnie. Zwycięstwo przyszło w 1962 r.
- Martin Luther King Jr. (1964)
Laureat pokojowej Nagrody Nobla w latach 50. i 60. walczył o zniesienie dyskryminacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Kiedy został wyróżniony przez Komitet Noblowski, miał zaledwie 35 lat.
- Matka Teresa (1979)
Misjonarka pochodząca z Albanii wyjechała do Kalkuty, aby prowadzić działalność misyjną i charytatywną. Pomagała m.in. osieroconym dzieciom, a także osobom trędowatym i chorującym na AIDS.
- John Nash (1994)
Na podstawie historii tego genialnego matematyka powstał film „Piękny umysł”, który zdobył cztery Oscary. Uczony otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycia w matematycznej teorii gier, pomocnej w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych i podejmowaniu współpracy.
https://www.nobelprize.org/mediaplayer?id=429
- Paul C. Lauterbur, Sir Peter Mansfield (2003)
Nagroda Nobla stanowiła uwieńczenie odkryć w dziedzinie obrazowania rezonansu magnetycznego. Dokonania amerykańskiego chemika i brytyjskiego fizyka pomagają w leczeniu chorób, takich jak np. alzheimer czy stwardnienie rozsiane.
- Bob Dylan (2016)
Amerykański piosenkarz, śpiewający nastrojowe ballady, jest również poetą. Dokonania literackie zapewniły mu miejsce w gronie noblowskich laureatów.
Nagroda Nobla – kwota
Osoby wyróżnione przez Norweski Komitet Noblowski otrzymują:
- spersonalizowane medale wykonane z 18-karatowego złota i ważące 175 lub 185 g,
- dyplomy wykonane przez norweskich i szwedzkich artystów,
- nagrodę pieniężną w wysokości 9 milionów koron szwedzkich - jest to równowartość ponad 4 milionów złotych.
Finansowy wymiar Nagrody Nobla – jakie sumy otrzymują laureaci?