2 najpopularniejsze zawody w przestworzach

Wiele osób marzy o tym, by zostać stewardessą czy pilotem samolotów pasażerskich. Profesje związane z lataniem wydają się bardzo atrakcyjna, przede wszystkim z uwagi na możliwość częstego podróżowania i podejmowania ekscytujących wyzwań zawodowych. Praca w przestworzach wymaga jednak dyspozycyjności i odpowiedzialności.

W większości zawodów związanych z lotnictwem zadowolenie i satysfakcja z wykonywanej pracy potrafią być bardzo duże. Ale również stres bywa na wysokim poziomie. Szczególnie piloci, na których w znacznej mierze spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów, odczuwają związane z tym trudy. Ważne, by umieć sobie radzić z napięciem, bo w przeciwnym razie wykonywanie codziennych obowiązków staje się po prostu niemożliwe. 

Chroniczny stres. Sprawdź sygnały!

  • Pilot samolotu zajmuje się pilotowaniem samolotów pasażerskich, wojskowych lub handlowych. Dba o to, by loty przebiegały bezpiecznie i z zachowaniem określonych procedur. Na tym stanowisku wymagane są między innymi: ważna licencja CPL wraz z ATPL frozen, uprawnienia IR/ME oraz uprawnienia MCC (teoria i praktyka). Ważna jest też liczba godzin spędzonych w powietrzu w roli pilota. Niezbędne są aktualne badania lekarskie i bardzo dobra znajomość języka angielskiego, który jest oficjalnym językiem, jakim posługują się piloci, kontrolerzy ruchu lotniczego oraz obsługa lotnisk na całym świecie. 
  • Stewardessa – do jej obowiązków należy przede wszystkim opieka nad pasażerami w trakcie lotu i zapewnienie dobrej atmosfery. Przed startem musi ona zaznajomić wszystkich podróżujących z procedurą bezpieczeństwa i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Zajmuje się również dystrybucją artykułów spożywczych, napojów i artykułów przemysłowych oraz rozwiązywaniem pojawiających się na bieżąco problemów. Stewardessa musi mieć pieczę nad listą pasażerów i podczas przyjmowania ich na pokład upewniać się, czy ktoś nie będzie wymagać szczególnej opieki. Przed wpuszczeniem podróżnych na pokład należy też sprawdzić stan wyposażenia samolotu oraz jego czystość. Kandydatka do pracy w tym zawodzie powinna być uprzejma, cierpliwa, opanowana, dyspozycyjna. Trzeba liczyć się z tym, że obowiązuje nienormowany czas pracy.  Na to, ile zarabia stewardessa, ma wpływ przede wszystkim jej doświadczenie oraz to, w jakich liniach lotniczych jest zatrudniona. Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu wiąże się z koniecznością ukończenia licznych kursów.

10 wymogów, które musisz spełnić, aby zostać stewardessą

Marzenia o pracy w przestworzach często towarzyszą ludziom od wczesnych lat dziecięcych. Aby móc przekuć je w rzeczywistość, trzeba niemałej wytrwałości i umiejętności wytyczania sobie celów, które realizuje się z żelazną konsekwencją. Takie umiejętności i cechy charakteru przydają się w wielu zawodach. 


[one_half_last]