3 języki, które pomogą Ci znaleźć pracę

Czy w swoim CV możesz pochwalić się umiejętnościami lingwistycznymi? Jeśli tak, masz szanse na atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia. Zakupy, IT oraz PR – to kategorie, w których wymóg znajomości języków obcych pojawia się najczęściej.

Bycie świetnym fachowcem często nie wystarczy, by znaleźć atrakcyjną i dobrze płatną pracę. Pracodawcy oczekują nie tylko wiedzy branżowej. Liczą się także kompetencje miękkie i umiejętności językowe. Na rynku pracy kluczowe znaczenie mają:  

  • Język angielski

W pierwszej połowie 2016 r. 70% ofert opublikowanych w serwisie Pracuj.pl zawierało wymóg znajomości języka angielskiego. Ta umiejętność była istotna szczególnie w obszarach, takich jak: rozwój oprogramowania, marketing, badania i rozwój, a także hotelarstwo, gastronomia i turystyka.   

  • Język niemiecki

14% ofert dotyczyło znajomości języka niemieckiego. Dziedziny, w których ta umiejętność była najistotniejsza, to: transport, spedycja i logistyka, budownictwo i łańcuch dostaw.

  • Język francuski

Znajomość języka francuskiego występowała jako jeden z wymogów w 4% ogłoszeń. Odnosiły się one w szczególności do administracji biurowej, bankowości korporacyjnej i call center.

5 języków, które warto znać

Atutem na rynku pracy jest również biegła znajomość mniej popularnych języków. Warto znać język chiński, japoński, koreański, rosyjski czy czeski. Osoby, które posiadają takie umiejętności, mogą pracować np. w międzynarodowych korporacjach, które są otwarte na klientów lub partnerów z Rosji, Czech lub bardziej odległych zakątków świata.  

Poziom języka – dlaczego jest ważny?

Doradztwo / konsulting, IT / telekomunikacja, finanse / podatki oraz PR – to obszary, w których odsetek ogłoszeń z wymaganą znajomością  języka obcego był bardzo wysoki. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Języki obce w pracy”, który został opublikowany pod koniec 2017 r.

Języki obce w pracy

Osoby o wysokich umiejętnościach językowych mogły liczyć na atrakcyjniejsze zarobki niż pracownicy, którzy opanowali język obcy w mniejszym stopniu. Dysproporcje były widoczne szczególnie w przypadku architektów IT i key account managerów. W niektórych obszarach różnice w wynagrodzeniach wynosiły nawet 35%. To tak, jakby jeden pracownik zarabiał 10 000 zł brutto, a drugi – 6500 zł brutto.

W ustaleniu różnicy pomiędzy płacą brutto i „na rękę” pomoże Ci kalkulator brutto-netto Pracuj.  

Jeden język to za mało…

Osoby poszukujące zatrudnienia w spedycji lub zakupach powinny liczyć się z wymogiem znajomości dwóch języków obcych. Pracodawcy najczęściej oczekują, że kandydaci będą posługiwać się językiem angielskim i niemieckim. Stosunkowo często w ofertach pojawiają się także języki: angielski i francuski oraz francuski i niemiecki.  

Nie każdy pracownik musi posiadać wysoko rozwinięte umiejętności językowe. W niektórych kategoriach miały one niewielkie znaczenie. Chodzi o obszary, takie jak: zdrowie / uroda / rekreacja, sprzedaż / obsługa klienta oraz sektor publiczny.