3 miliarderów, którzy zmotywują Cię do działania

Osoby, które osiągnęły spektakularny sukces w biznesie, mogą być inspiracją dla innych. Możliwość czerpania z ich wiedzy i doświadczenia jest nie do przecenienia dla wszystkich początkujących przedsiębiorców. Co najlepsze – wielu miliarderów bardzo chętnie opowiada o tym, jak udało im się przekuć swoją wizję w rzeczywistość i pokonać różne przeciwności. Tego rodzaju motywacyjne przemowy są udziałem m.in. Billa Gatesa, Richarda Bransona oraz Warrena Buffeta.

8 inspirujących osób, które zmotywują Cię do pracy nad sobą

Bill Gates

W 2019 roku magazyn Forbes wycenił majątek Billa Gatesa na 96,5 mld dolarów. Ten amerykański informatyk, przedsiębiorca i filantrop dorobił się fortuny dzięki stworzeniu oprogramowania komputerowego Microsoft. Uznawany za jednego ze 100 ludzi, którzy najbardziej wpłynęli na losy świata XX wieku (według magazynu Time) oraz Bohatera naszych czasów (magazyn New Statesman). Często gości na różnego rodzaju forach, konferencjach, sympozjach i debatach, podczas których dzieli się swoimi doświadczeniami i opiniami na tematy ważne dla świata. Znany jest też z motywujących wypowiedzi, które powinni wziąć sobie do serca nie tylko początkujący przedsiębiorcy, ale wszyscy pracownicy chcący zrobić kolejny krok w rozwoju swojej kariery. Oto garść najciekawszych cytatów guru biznesu:

 • „Jeżeli nie wierzy się, że wszyscy pracownicy mogą przyczyniać się do sukcesu firmy, cała technologia świata nie pomoże zwiększyć ich kompetencji.”
 • „Gdy przyjmiesz, że negatywne wieści nie są czymś złym, lecz dowodem na potrzebę zmiany, nie mogą cię już one pokonać. Są dla ciebie nauką.”
 • „Nie porównuj się z nikim innym na świecie. Jeśli to robisz, to siebie obrażasz!”
 • „Wiedza to najlepsze narzędzie władzy”.

Richard Branson

Richard Charles Nicholas Branson jest znanym brytyjskim przedsiębiorcą i twórcą skupiającej ponad 400 firm spółki Virgin Group. Choć nie należał do ponadprzeciętnie zdolnych uczniów, a jego początki w biznesie były mało spektakularne, udało mu się osiągnąć ogromny sukces. Bez wątpienia przyczyniły się do tego jego odwaga oraz chęć docierania tam, gdzie jeszcze nikogo przed nim nie było. Nie bez znaczenia jest też fakt, że potrafi docenić swoich pracowników i zjednywać sobie ludzi. Wśród najbardziej motywujących cytatów Richarda Bransona można wymienić:

 • „Wszystko, co mamy w życiu to nasze dobre imię. Możesz być bogaty, ale jeśli ludzie ci nie ufają, to kompletnie się nie liczysz.”
 • „Czasem wygrywasz, czasem przegrywasz. Ciesz się z wygranej. Nie żałuj, gdy straciłeś. Nigdy nie patrz wstecz, bo przeszłości nie da się zmienić.”
 • „Jeżeli dana praca sprawia mi radość, to przynosi również zysk. Jeśli zaś przestaje mnie bawić, zadaję sobie pytanie: dlaczego? Jeżeli nie potrafię znaleźć na nie odpowiedzi, to biorę się za coś innego.”
 • „Klienci nie są najważniejsi. Pracownicy są najważniejsi. Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów.”  

7 cytatów sławnych osób, które motywują do rozwoju

Warren Buffet

O talencie inwestorskim i biznesowym Warrena Buffeta najlepiej świadczy fakt, że od wielu lat zajmuje czołowe miejsca na liście najbogatszych ludzi na świecie. Za pośrednictwem kompanii ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway częściowo kontroluje firmy, takie jak American Express, Coca-Cola, The Washington Post Company, Gilette i inne. Słynie też ze swojej działalności filantropijnej. Można mu zatem ufać, kiedy mówi:

 • „Dwadzieścia lat trwa budowanie reputacji. Jej zrujnowanie może potrwać 5 minut. Gdy zdasz sobie z tego sprawę, zaczniesz postępować inaczej, bardziej ostrożnie.”
 • „Nie trzeba robić niezwykłych rzeczy, by osiągać ponadprzeciętne rezultaty. Jeśli laik będzie inwestował regularnie w fundusz odwzorowujący zachowanie indeksu, to może pobić w długim terminie najlepszych zarządzających.”
 • „Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz.”
 • „Nie wysilam się, by przeskoczyć dwumetrową przeszkodę. Staram się pokonywać takie małe, 30-centymetrowe progi, nad którymi po prostu mogę przejść.”