3 rzeczy, przez które nie odpoczniesz na urlopie

Czekasz na urlop z utęsknieniem, a gdy wreszcie uda Ci się wyjechać w wymarzone miejsce, łapiesz się na tym, że nie potrafisz przestać myśleć o pracy? Nie Ty jeden! Efektywny wypoczynek jest bardzo ważny dla naszego samopoczucia i produktywności, dlatego warto zadbać o to, by wakacyjny wyjazd upłynął wyłącznie na błogim relaksie. 

Zasada nr 1 – służbowy laptop i telefon zostają w domu!

Spakowany do wakacyjnej walizki telefon i laptop służbowy to główni winowajcy odpowiedzialni za to, że podczas urlopu nie potrafisz się należycie odprężyć. Zamiast zajmować się korespondencją służbową, ustaw automatyczną wiadomość zwrotną, dzięki której powiadomisz współpracowników i klientów, kiedy wracasz do pracy. Wyłącz pocztę i ciesz się zmianą otoczenia. 

Zasada nr 2 – nie wykorzystuj wolnego czasu, by nadrobić zaległości służbowe

Bycie ambitnym to oczywiście zaleta, ale musi mieć swoje granice. Jeśli chcesz wykorzystać urlop na to, by skończyć projekt, popracować nad strategiami rozwojowymi lub zrobić porządek w papierach, to wiedz, że to najszybsza droga do wypalenia i przemęczenia. Każdy, kto traktuje potrzebę odpoczynku po macoszemu, prędzej czy później zauważy, że pracuje wolniej i mniej wydajnie. Pozwól sobie na nicnierobienie, bo to ono wbrew pozorom może przynieść Ci najwięcej korzyści. Wypoczęty umysł lepiej pracuje i jest bardziej kreatywny. Nie musisz się też martwić o wypłatę. Wynagrodzenie za urlop przysługuje wszystkim etatowym pracownikom. 

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – co powinieneś wiedzieć?

Zasada nr 3 – urlop to Twój czas, więc nie przeznaczaj go na remont

Przez wiele osób urlop jest traktowany jako okazja do tego, by wreszcie wziąć się za długo odkładany remont lub odświeżenie mieszkania. Dzieci są wtedy na wakacjach, więc można w spokoju oddać się fizycznej pracy… Czy na pewno jest to najlepszy scenariusz? Owszem, poziom satysfakcji na pewno wzrośnie, ale co z regeneracją i relaksem, jeśli ani jeden dzień nie był tak naprawdę wolny? Czy po tak intensywnym wysiłku będziesz mógł w pełni sił wrócić do swoich obowiązków zawodowych? Warto zadbać o faktyczny odpoczynek i czerpać energię z rzeczy, które sprawiają Ci autentyczną przyjemność. Nawet jeśli nie zaplanowałeś wyjazdu, to wystarczy spacer po parku lub piknik nad rzeką, by oderwać myśli od obowiązków i codziennych spraw.

Jak jeszcze umilić sobie urlop? Niezawodnym sposobem jest czytanie książek. Lekka i przyjemna lektura to sprawdzony sposób na relaks.

7 poradników, które warto przeczytać na urlopie