W artykule wyjaśniamy:
- czym zajmuje się programista,
- jakie zalety ma używanie komputera w pracy architekta,
- jaką część swojej pracy dziennikarz wykonuje przy komputerze.
W niektórych profesjach bez komputera ani rusz. Wykonywanie już nie tylko zawodów informatycznych, ale też społecznych i z dziedziny architektury wiąże się z postępującą cyfryzacją. Przeczytaj, jakie czynności wykonują na komputerze przedstawiciele wybranych zawodów.
Zawody informatyczne – programista
To zawód, który prawdopodobnie przyszedł Ci do głowy jako pierwszy, gdy przeczytałeś o zajęciach związanych z pracą przy komputerze. Nic dziwnego – programiści spędzają przed monitorem praktycznie cały dzień. Kodowanie, testowanie modułów systemów informatycznych czy wdrażanie aplikacji internetowych to dla nich chleb powszedni. To właśnie im zawdzięczasz działanie niezbędnych programów na komputer. Do obowiązków programistów należą także:
- opracowywanie programów testowych,
- praca nad rozwojem systemów informatycznych,
- projektowanie rozwiązań zgodnych z potrzebami i oczekiwaniami klientów,
- współpraca z klientami w zakresie oceny i analizy ich wymagań.
Do wykonywania tego zawodu potrzebna jest oczywiście znajomość programów oraz języków programowania, takich jak Java, C/C++, .NET, HTML czy Python. Bardzo przydatna w pracy programisty jest także znajomość baz danych i narzędzi do modelowania. Pracodawcy zwracają również uwagę na umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
| Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują
Nie tylko zawody związane z informatyką – architekt i komputer
Minęły już czasy, kiedy projekty architektoniczne były ręcznie rozrysowywane na dużych deskach kreślarskich. Dziś projektowanie jest prawie tak samo mocno związane z komputerem co informatyka.
Oczywiście umiejętności odręcznego rysowania nadal są ćwiczone na studiach, jednak codzienność zawodowa w dużej mierze jest oparta na pracy z bardziej nowoczesnymi urządzeniami, takimi jak komputer i profesjonalne oprogramowanie.
Dla architektów jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że wszelkie zmiany, korekty i modyfikacje, które trzeba nanosić na projekty, nie wiążą się z koniecznością rozrysowywania wszystkiego od nowa. Oprogramowanie komputerowe przeznaczone dla architektów stwarza możliwość edycji i nanoszenia zmian w dowolnym czasie. Wygodniej jest także konsultować projekt z inwestorem, jeśli można go w bardzo prosty sposób udostępniać do wglądu. W przypadku architektów, którzy zazwyczaj są rozliczani za wykonany i zaakceptowany projekt, tradycyjnie rozumiane pojęcie wynagrodzenia za pracę może nie znajdować zastosowania.
| 5 zawodów przyszłości – prognoza na najbliższe lata
Zawody z komputerem – dziennikarz
Dla dziennikarza komputer jest przenośną pamięcią, narzędziem niezbędnym do zdobywania i gromadzenia informacji oraz wygodnym urządzeniem do komunikowania się ze światem. Przy pomocy komputera można bowiem nie tylko pisać teksty i je edytować, ale też zdobywać wiedzę konieczną do przygotowania rzetelnego materiału, a nawet przeprowadzać wywiady z osobami, które znajdują się na drugim końcu świata.
Dziennikarz powinien biegle posługiwać się programami do tworzenia tekstów i być z internetem za pan brat. Przydatna jest także choćby podstawowa umiejętność obróbki zdjęć i znajomość programów graficznych.
Jeśli wykonujesz pracę umysłową – jedną z wymienionych lub zupełnie inną – pamiętaj o ergonomii pracy przy komputerze. Odpowiednie oddalenie ekranu, wygodny fotel czy dopasowane biurko to ważne kwestie. Nie zapomnij też, aby co jakiś czas robić sobie przerwę w pracy przy komputerze. Mały spacer po biurze i kilka skłonów co godzinę sprawią, że unikniesz dolegliwości związanych np. z bólem kręgosłupa. Urządzenia elektroniczne pomagają w pracy, ale powinieneś pamiętać o zdrowym podejściu do ich używania!