4 filmy o pieniądzach, które inspirują do zarabiania

Tematyka dużych pieniędzy z pewnością jest atrakcyjna zarówno dla pisarzy,  jak i twórców filmowych. W świetle walki o władzę, sukces i bogactwo na ekranie mogą rozgrywać się różnego rodzaju perypetie czy wręcz ludzkie dramaty. Ale warto też zauważyć, że filmy o pieniądzach mogą być źródłem refleksji i inspiracji do działania! Kto z nas nigdy nie obejrzał kinowego dzieła i nie pomyślał „to jest dopiero życie!”. Po jakie więc filmy warto sięgnąć, aby znaleźć pomysł, jak zostać człowiekiem sukcesu, a może i milionerem? Jakich błędów nie popełniać, pnąc się po finansowej drabinie? Sprawdź w naszym artykule!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Absolutny sukces wśród filmów o giełdzie – „Wilk z Wall Street”
• Filmy o giełdzie, inwestowaniu – „Big Short”
• Klasyk wśród filmów o finansach – „Wall Street”
• Jak nie zarabiać – film o pieniądzach – „Inside Job”

1.     Absolutny sukces wśród filmów o giełdzie – „Wilk z Wall Street”

Ten film to z całą pewnością hit 2013 roku. Choć  jego premiera miała miejsce dekadę temu, nadal jest bardzo aktualnym filmem o finansach. To jednak nie tylko studium bogatego życia bohatera z Wall Street, Jordana Belforta, ale też doskonały przykład na to, jak z tematyki ekonomicznej można zrobić kinowe i nieco kontrowersyjne w swojej wymowie arcydzieło.

Martin Scorsese pokazał świat Wall Street w wyjątkowo realistyczny sposób. Historia młodego maklera giełdowego, który odkrył sekret na zbicie fortuny, może być z pewnością motywacją, żeby krok po kroku dążyć do celu. W tym filmie kryje się także przestroga – pieniądze to nie wszystko i bardzo łatwo je stracić.

| W jakich zawodach jest najwięcej ofert pracy? Poznaj najlepsze zawody w 2022 roku

2.     Filmy o giełdzie, inwestowaniu – „Big Short”

Film Adama McKaya z 2015 roku to produkcja, która ma zadziwiającą strukturę narracyjną. Fabułę przeplatają dodatkowe komentarze objaśniające. Wśród filmów o zarabianiu pieniędzy jest to fenomen, ponieważ może posłużyć za swego rodzaju przewodnik.

„Big Short” opowiada o historii kilku inwestorów, którzy wzbogacili się tuż przed kryzysem, diagnozując trafnie rynek i opracowując odpowiednie strategie. Film jest przesycony nie tylko dawką teoretycznej wiedzy, ale i humorem. Gwiazdy, takie jak  Selena Gomez czy Margot Robbie, w krótkich i zabawnych przerywnikach tłumaczą zawiłości słownictwa i sytuacji finansowych. Warto obejrzeć!

| Jak zostać doradcą podatkowym? Zadania, zarobki i predyspozycje do wykonywania zawodu

3.     Klasyk wśród filmów o finansach – „Wall Street”

Ten niemłody już film z 1987 roku to absolutny klasyk tematyki filmów o ludziach sukcesu z Wall Street. To jedna z pierwszych pozycji, które tak bezprecedensowo i trafnie pokazują mechanizmy funkcjonowania giełdy, sprawiając, że traci ona swoją tajemniczość.

Nie jest to jednak w żaden sposób film podręcznikowy, który powie, jak inwestować na giełdzie. To raczej przestroga, która może być inspiracją. Pokazuje bowiem, jak wystawnie można żyć, kiedy udaje się zachować zdrowy rozsądek. Jednocześnie film zwraca uwagę na kwestie związane z moralnością. Przekaz „Wall Street” jest jasny – za pieniądze można kupić rzeczy materialne, które dają szczęście, ale nie można za nie odkupić utraconej godności. Inwestycje? Tak, ale nie za wszelką cenę!

| Mediana zarobków i średnia pensja w Europie

4.     Jak nie zarabiać – film o pieniądzach – „Inside Job”

W przeciwieństwie do pozostałych filmów ta produkcja jest wyjątkowa pod względem gatunkowym. Widz ma bowiem do czynienia z filmem o sukcesie w biznesie, a następnie wielką porażką opowiedzianą w formie dokumentu. To doskonała produkcja, która na podstawie faktów pokazuje, jak można dojść do sukcesu, a także jak łatwo i szybko można wszystko stracić.

Film bazuje na wielu rozmowach z politykami, przedsiębiorcami, akademikami i dziennikarzami, dzięki którym widz ma szansę zajrzeć za kulisy jednego z największych kryzysów finansowych i załamania rynku ekonomicznego z 2008 roku. To bardzo dobry sposób na to, aby zdobyć poczucie zdrowego dystansu, które jest niezbędne w przypadku inwestycji finansowych.

Wybrane filmy o zarabianiu pieniędzy nie zawsze pokazują łatwą drogę do bogactwa i luksusu, jakim jest możliwość korzystania z indywidualnego czas pracy, którym mogą szczycić się niezależni od etatów inwestorzy. Są również obrazem wielu wyzwań i porażek, na które trzeba być gotowym, jeśli chce się kroczyć drogą sukcesu. Czy są inspirujące? Z pewnością. Z jednej strony pokazują jasną stronę medalu, którą jest wygodne i przyjemne życie. Z drugiej – przedstawiają gorzkie, realistyczne skutki zarabiania dużych pieniędzy.