4 rzeczy, które mogą być ważniejsze niż wysoka pensja

Odpowiednie zarobki są jednym z kluczowych aspektów, który wpływa na nasze zadowolenie z pracy. To dla lepszej pensji często zmieniamy stanowisko czy firmę, decydujemy się na wyjazd, staramy się przekwalifikować i rozwijać zawodowo w innej branży. Ale pieniądze, jak to w życiu bywa, to nie wszystko. Sprawdzamy, na co oprócz zarobków warto zwracać uwagę, przyjmując ofertę pracy.

  1. Kultura organizacyjna firmy

Pod tym enigmatycznym określeniem kryje się tożsamość naszego nowego pracodawcy. Jakich ludzi zatrudnia? Jakie wartości są dla tego przedsiębiorstwa i jego pracowników istotne? Jakie zasady i styl pracy obowiązują? Jakie zwyczaje panują?

Pasująca do Twoich wartości i upodobań kultura organizacyjna to często połowa sukcesu. Dzięki niej będziesz pracować w miejscu, w którym czujesz się dobrze, z ludźmi o podobnych wartościach. A stąd już niedaleko do dobrej atmosfery pracy, która - oprócz zarobków i możliwości rozwoju - najbardziej wpływa na nasze zadowolenie z miejsca zatrudnienia. Na kulturę korporacyjną warto zwrócić uwagę podczas rekrutacji - jeśli lubisz luz, swobodę i decyzyjność, a trafisz do formalnej i hierarchicznej organizacji, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie trudno Ci się w niej odnaleźć.

  1. Czas i miejsce pracy

Wysoka pensja nie zawsze jest w stanie zrekompensować wieczory i noce poświęcone na pracę czy brak wakacji przez kilka lat. Szczególnie osoby, które założyły rodzinę, coraz częściej zwracają uwagę na to, czy na danym stanowisku często zdarzają się nadgodziny, dodatkowe wyjazdy czy konieczność pracy bez przerwy przez kilka miesięcy, uniemożliwiająca wzięcie urlopu.

Pracownicy cenią sobie także elastyczność czasu pracy. Jeśli możemy zacząć o dowolnej porze albo zrobić dłuższą przerwę w ciągu dnia, łatwiej pogodzić nam życie prywatne i zawodowe. Podobnie jeśli możemy pracować zdalnie z domu. Elastyczność w tym względzie może się zresztą okazać … bardzo opłacalna! Jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy godzinę, możliwość pracy z domu pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić sporo czasu, lecz także pieniędzy, które wydałbyś na benzynę czy bilety.

  1. Benefity

Wyobraź sobie taką sytuację. Masz do wyboru dwie oferty pracy - w jednej pensja jest wyższa, ale nie dostajesz żadnych benefitów. W drugiej co prawda zarobki są o kilkaset złotych niższe, ale Ty i Twoja rodzina macie zagwarantowaną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, dostajesz też kartę sportową i dofinansowanie do posiłków. W takiej sytuacji dobrze przelicz, co się bardziej opłaca. Może się okazać, że wartość oferowanych benefitów jest w rzeczywistości wyższa niż kilkaset złotych, które zarobiłbyś na pierwszym stanowisku.

Uwaga! Stojąc przed takim wyborem, odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy z benefitów korzystasz. Jeśli ostatni raz chory byłeś 5 lat temu, na siłownię nie chodzisz, a obiady i tak przynosisz z domu, wartością benefitów pewnie lepiej się nie sugerować.

  1. Szkolenia i rozwój

Poza atmosferą i zarobkami to kluczowy element, który może sprawić, że będziesz zadowolony z pracy (lub z niej bardzo niezadowolony). Dlatego upewnij się, jak firma podchodzi do rozwoju. Czy i kiedy będziesz miał szansę na awans (i czy będzie się wiązał z podwyżką)? Jaki budżet szkoleniowy firma przewidziała dla Twojego stanowiska? Czy możesz otrzymać dofinansowanie do nauki języków obcych albo studiów podyplomowych? Warto zadać tego typu pytania, zanim zdecydujesz się przyjąć ofertę w danej firmie. Czasami warto świadomie wybrać stanowisko z niższą pensją, ale większymi możliwościami rozwoju czy budżetem szkoleniowym - taka decyzja może zaprocentować (także finansowo!) w przyszłości.

Co jeśli to wszystko mało?

Pracujesz w firmie, której kultura Ci odpowiada. Ludzie są w porządku, atmosfera dobra. Dostajesz kilka benefitów, możesz pracować w dowolnych godzinach, ciągle się też rozwijasz (chociaż nie finansowo). Ale… niska pensja nie daje Ci pracować (i żyć) spokojnie. Może więc czas zastanowić się nad zmianą? Sprawdź, ile powinieneś zarabiać (polecamy serwis http://zarobki.pracuj.pl, w którym porównasz swoje wynagrodzenie z pensjami rynkowymi) i zacznij szukać firmy, która będzie mogła zaoferować Ci zarobki bardziej odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Do dzieła!