4 sylwetki osób, które przeszły drogę: od pomysłu do fortuny

Kariera „od pucybuta do milionera” jest możliwa dzięki ciężkiej pracy i determinacji. Wskazują na to biografie osób, takich jak: Steve Jobs lub Howard Schultz, którzy pokonali wyboistą drogę, zanim znaleźli się na listach najbogatszych ludzi na świecie.   

Pracodawcy stosują rozmaite instrumenty motywacyjne, które mają zachęcić pracowników do rozwoju i wytężonej pracy. Życiorysy biznesmenów, którzy osiągnęli sukcesy, dowodzą jednak, że za spektakularnymi osiągnięciami stoją przede wszystkim: pasja, świadomość celu, wytrwałość i pracowitość:  

  • John D. Rockefeller

Jak czytamy na stronie Polskiego Radia, ojciec Rockefellera był farmerem. Dochody rodziny były niewielkie, dlatego John przeniósł się do Cleveland i tam znalazł pracę jako księgowy. Systematycznie odkładał część zarobionych pieniędzy, a następnie zaczął inwestować w działalność handlową. Później ulokował kapitał w przemyśle naftowym, co zapewniło bajeczną fortunę nie tylko jemu, ale również jego potomkom.  

  • Friedrich Drumpf (później Trump)

Przedsiębiorca Donald Trump to głośna postać w świecie biznesu. Pieniądze i smykałka do interesów są dziedziczne w jego rodzinie, ale wielka fortuna nie była darem losu. Friedrich Trump, dziadek Donalda, jako młody człowiek wyjechał z Niemiec do Stanów Zjednoczonych. Na początku pracował jako fryzjer. Po kilku latach wyjechał do Seattle, gdzie otworzył restaurację, w której stołowali się poszukiwacze złota. Kiedy zgromadził kapitał, otworzył kolejny lokal. Później wyruszył w Góry Kaskadowe i tam otworzył noclegownię. Dzięki rozważnym inwestycjom w wieku 32 lat stał się milionerem. Historię Friedricha Trumpa opisano na portalu rp.pl.

  • Steve Jobs

Wielkie pieniądze można było zdobywać nie tylko w XIX i na początku XX wieku. Dzięki determinacji scenariusz „od pucybuta do milionera” można realizować również współcześnie. Pokazuje to np. historia Jobsa, współzałożyciela firmy Apple. Jak czytamy na stronie Polskiego Radia, komputer Macintosh - stworzony przez późniejszego miliardera - początkowo nie sprzedawał się dobrze. W efekcie Jobs stracił pracę. Po latach wrócił do firmy, która znajdowała się w katastrofalnej sytuacji finansowej. Wysiłek i odważne decyzje Steve’a sprawiły, że Apple jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Aby lepiej poznać historię Jobsa, warto sięgnąć po jego biografię napisaną przez Waltera Isaacsona.   

Steve Jobs – 7 ciekawostek

  • Howard Schultz  

Sieć kawiarni Starbucks rozrosła się na wiele krajów. Pomysł stworzenia tej marki narodził się w głowie Howarda Schultza, który najpierw zdobył stypendium sportowe na uniwersytecie w Michigan, a później rozpoczął pracę w Xerox. W międzyczasie otworzył niewielką kawiarnię, która w stosunkowo krótkim czasie przerodziła się w olbrzymią sieć. Tak podaje Business Insider - w artykule: „15 inspirational rags-to-riches stories”.

Do grona osób, które samodzielnie zgromadziły olbrzymie fortuny, zaliczają się również postacie takie, jak np. Leonardo del Vecchio, Mike Hewitt czy Oprah Winfrey. Warto szukać inspiracji w ich życiorysach.   

5 osób, które inspirują i pokazują, jak realizować plany