Barman
Zawód barmana zwykle kojarzony jest z pracą nocną. Odpowiednio przeszkolona osoba przygotowuje i serwuje drinki w restauracji, barze czy klubie nocnym. Do jej zadań należy dbałość o obsługę gości oraz poziom ich zadowolenia. Ważne, by barman cechował się wysoką kulturą osobistą, wyrozumiałością, ale również ogromną cierpliwością wobec klientów.
Portier
Nocne zmiany obowiązują również portiera hotelowego. Jest on odpowiedzialny za nadzór nad osobami wychodzącymi i wchodzącymi do hotelu, udziela informacji dotyczących obiektu i wszelkich procedur z nim związanych. Portierzy hotelowi wydają klucze, przyjmują bagaże, odpowiadają na pytania i prośby gości. Na tym stanowisku duże znaczenie ma rzetelność oraz skrupulatność.
Ochroniarz
Wiele zakładów produkcyjnych i firm, których mienie może być narażone na zakusy złodziei, decyduje się na wynajęcie całodobowej ochrony. Praca ochroniarzy może polegać na pełnieniu służby na miejscu albo sprawowaniu dyżuru w siedzibie swojej firmy i – jeśli zajdzie taka potrzeba – interweniowaniu po zgłoszeniu włamania lub innego zagrożenia.
Pracownik pomocy drogowej
Wypadki drogowe, awarie samochodów, konieczność przeprowadzenia pilnych prac porządkowych na jezdni – to tylko kilka przypadków, w których pomoc drogowa jest niezbędna. Choć statystycznie stłuczki i inne zdarzenia z udziałem aut częściej zdarzają się w ciągu dnia, to w nocy także mamy do czynienia z takimi incydentami. Konieczność pełnienia nocnych dyżurów przez pomoc drogową jest zatem bezdyskusyjna.
Wykonując obowiązki zawodowe, musimy zadbać o odpowiednie pożywienie. Posiłki powinny być lekkostrawne, jeśli przychodzi nam pracować wtedy, kiedy większość ludzi śpi.
Warunki szkodliwe i szczególne w pracy
Osoby, które często pracują w godzinach nocnych, rzadko kiedy mają okazję, by bezpośrednio kontaktować się z kierownictwem czy działem odpowiedzialnym za realizowanie płatności. Najczęstszą w ich przypadku formą przekazywania pensji jest wypłata wynagrodzenia na konto.