Zawody, w których ważna jest biegła znajomość języka angielskiego

<span style="color: #262626;">Znajomość języka obcego to wymóg, który w 2019 r. pojawiał się szczególnie w odniesieniu do takich obszarów, jak: sektor usług nowoczesnych, IT i turystyka. Pracodawcy często oczekują od kandydatów biegłej znajomości języka. Poznaj zawody związane z językiem angielskim i sprawdź, na jakie zarobki możesz liczyć, jeśli możesz pochwalić się biegłą znajomością języka angielskiego.</span>

Czego dowiesz się z artykułu?

• Gdzie najbardziej liczy się j. angielski? Zawody
• Zawody w języku angielskim – weryfikacja umiejętności językowych kandydata
• Zarobki pracowników z biegłą znajomością języka

Język angielski jest najbardziej popularny – umożliwia porozumiewanie się z przedstawicielami różnych nacji. Biegła znajomość języka angielskiego okazuje się niezbędna w wielu branżach.

Gdzie najbardziej liczy się j. angielski? Zawody

  • Doradca podatkowy

Osoby zajmujące się doradztwem podatkowym budują relacje nie tylko z polskimi, ale również z zagranicznymi klientami. W tym zawodzie znaczenie mają nie tylko uprawnienia, ale również dodatkowe umiejętności, takie jak biegła znajomość języka. Doradca to osoba, która łączy w sobie również umiejętności prawnika i księgowego, dlatego powinien on swobodnie posługiwać się słownictwem także z tych branż.

  • Specjalista w zakresie wsparcia IT

Doskonała znajomość dedykowanych programów informatycznych przeznaczonych dla klientów korporacyjnych i indywidualnych oraz umiejętność analitycznego myślenia i szybkiego rozwiązywania problemów – to tylko część kompetencji, które są ważne na wskazanym stanowisku. Znajomość języków obcych jest w tym przypadku równie istotna. Firmy zajmujące się dostarczaniem rozwiązań z zakresu IT zazwyczaj działają na wielu rynkach, dlatego istotne jest, żeby klienci mogli liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne i pomoc serwisantów, którzy mówią w zrozumiałym dla nich języku. Znajomość angielskiego to podstawa, ale coraz częściej liczy się także umiejętność rozmowy w niszowych językach, takich jak duński czy szwedzki. Specjalista IT helpdesk zarabia przeciętnie 5 tys. zł brutto. O tym, ile procent odejmuje się od wynagrodzenia brutto, a więc jakie są dochody „na rękę”, decyduje między innymi forma zatrudnienia.

  • Controlling specialist

Specjalista ds. kontrolingu pracujący w międzynarodowej firmie powinien posiadać wiedzę na temat sprawozdawczości finansowej w różnych krajach. Liczy się również biegła znajomość angielskiego. Osoba na tym stanowisku przygotowuje liczne raporty i analizy finansowe na potrzeby wewnętrzne firmy lub spółki matki – w tym drugim przypadku może brać udział w raportowaniu sytuacji osobom z zagranicy.

  • Steward/stewardessa

Stewardzi i stewardessy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i komfort pasażerów podczas podróży. Do ich obowiązków należy m.in.:

  • zapoznanie pasażerów z procedurami bezpieczeństwa,
  • opieka nad osobami wymagającymi szczególnej pomocy podczas podróży (dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne),
  • serwowanie posiłków i napojów,
  • dbanie o to, by pasażerowie czuli się bezpiecznie.

Od personelu pokładowego samolotu wymaga się znajomości przynajmniej jednego języka obcego (najczęściej angielskiego). Jest to niezbędne, by móc komunikować się z pilotami oraz bez przeszkód porozumiewać się z pasażerami i odpowiadać na wszystkie ich pytania i wątpliwości. Nierzadko jest tak, że załogę tworzą osoby z wielu różnych krajów.

Awans – jakie korzyści może zaproponować Ci pracodawca?

  • Asystent klienta zagranicznego

W międzynarodowych korporacjach i dużych przedsiębiorstwach współpraca z kontrahentami zagranicznymi jest codziennością. Prowadzenie z nimi rozmów i negocjacji, prezentowanie ofert oraz ustalanie warunków współpracy – to wszystko wymaga obecności osoby, która będzie potrafiła w sposób precyzyjny i bezbłędny przekazać rozmówcy informacje w znanym mu języku. Osoba na stanowisku asystenta klienta zagranicznego ma doskonałą okazję do zdobycia doświadczenia w zakresie prowadzenia rozmów biznesowych. Aby móc pracować w takim charakterze, trzeba oczywiście płynnie mówić w obcym języku, najlepiej po angielsku. Niezbędne są również umiejętności interpersonalne i gotowość do nauki nowych kompetencji. Asystent nierzadko musi zajmować się obsługą telefoniczną i mailową kontrahentów, a także doradztwem w zakresie dostarczanych przez firmę produktów bądź usług.

Zawody w języku angielskim – weryfikacja umiejętności językowych kandydata

Jeśli znajomość języka obcego to kompetencja niezbędna na danym stanowisku, potencjalny pracodawca będzie chciał zweryfikować informacje, które podałeś w CV. Jednym ze sposobów jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku?

Inna metoda, po którą sięgają zatrudniający, to testy językowe.

Testy rekrutacyjne – ABC

Dodatkowe formy sprawdzania kompetencji językowych czasem nie są konieczne, np. gdy pracodawca widzi, że posiadasz certyfikat CAE lub EFB.

Certyfikaty z języka angielskiego – ABC

Nabywanie i szlifowanie umiejętności językowych wymaga systematyczności i – co za tym idzie – samodyscypliny. Aby rozwijać się w tym kierunku, warto przede wszystkim znaleźć motywację. Duże znaczenie ma również wybór metody – adekwatnej do Twoich predyspozycji i oczekiwań.

Zarobki pracowników z biegłą znajomością języka

35% - tyle w 2017r. wynosiła maksymalna różnica pomiędzy wynagrodzeniami osób biegle posługujących się językiem obcym i posiadających podstawowe kompetencje w tym zakresie. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl.

Obszar Przeciętna pensja brutto – podstawowa znajomość języka Przeciętna pensja brutto – kompetencje językowe co najmniej na poziomie średniozaawansowanym
IT – architektura i rozwój oprogramowania 10 950 zł 14 000 zł
Prawo – prawnik po aplikacji 6200 zł 8000 zł
Praca fizyczna - kierowcy 4700 zł 7150 zł
IT – administracja, administrowanie sieciami 5100 zł 6600 zł
Sprzedaż/obsługa klienta – artykuły spożywcze/alkohol/tytoń 3700 zł 5250 zł

 

Od wynagrodzenia brutto odejmuje się zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i (w zależności od zawartej umowy) składki ZUS. W ustaleniu wysokości pensji „na rękę” pomoże Ci kalkulator wynagrodzeń.

Jedno jest pewne – nauka języków obcych z pewnością zaprocentuje. Osoby, które mogą pochwalić się umiejętnością płynnej konwersacji w języku innym niż rodzimy, mają przed sobą różnorodne perspektywy zawodowe.