Biegła znajomość języka – w jakich zawodach jest istotna? - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Znajomość języka obcego to wymóg, który w 2019 r. pojawiał się szczególnie w odniesieniu do takich obszarów, jak: sektor usług nowoczesnych, IT i turystyka. Pracodawcy często oczekują od kandydatów biegłej znajomości języka. Poznaj zawody związane z językiem angielskim i sprawdź, na jakie zarobki możesz liczyć, jeśli możesz pochwalić się biegłą znajomością języka angielskiego.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Gdzie najbardziej liczy się j. angielski? Zawody
• Zawody w języku angielskim – weryfikacja umiejętności językowych kandydata
• Zarobki pracowników z biegłą znajomością języka

Język angielski jest najbardziej popularny – umożliwia porozumiewanie się z przedstawicielami różnych nacji. Biegła znajomość języka angielskiego okazuje się niezbędna w wielu branżach.

Gdzie najbardziej liczy się j. angielski? Zawody

 • Doradca podatkowy

Osoby zajmujące się doradztwem podatkowym budują relacje nie tylko z polskimi, ale również z zagranicznymi klientami. W tym zawodzie znaczenie mają nie tylko uprawnienia, ale również dodatkowe umiejętności, takie jak biegła znajomość języka. Doradca to osoba, która łączy w sobie również umiejętności prawnika i księgowego, dlatego powinien on swobodnie posługiwać się słownictwem także z tych branż.

 • Specjalista w zakresie wsparcia IT

Doskonała znajomość dedykowanych programów informatycznych przeznaczonych dla klientów korporacyjnych i indywidualnych oraz umiejętność analitycznego myślenia i szybkiego rozwiązywania problemów – to tylko część kompetencji, które są ważne na wskazanym stanowisku. Znajomość języków obcych jest w tym przypadku równie istotna. Firmy zajmujące się dostarczaniem rozwiązań z zakresu IT zazwyczaj działają na wielu rynkach, dlatego istotne jest, żeby klienci mogli liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne i pomoc serwisantów, którzy mówią w zrozumiałym dla nich języku. Znajomość angielskiego to podstawa, ale coraz częściej liczy się także umiejętność rozmowy w niszowych językach, takich jak duński czy szwedzki. Specjalista IT helpdesk zarabia przeciętnie 5 tys. zł brutto. O tym, ile procent odejmuje się od wynagrodzenia brutto, a więc jakie są dochody „na rękę”, decyduje między innymi forma zatrudnienia.

 • Controlling specialist

Specjalista ds. kontrolingu pracujący w międzynarodowej firmie powinien posiadać wiedzę na temat sprawozdawczości finansowej w różnych krajach. Liczy się również biegła znajomość angielskiego. Osoba na tym stanowisku przygotowuje liczne raporty i analizy finansowe na potrzeby wewnętrzne firmy lub spółki matki – w tym drugim przypadku może brać udział w raportowaniu sytuacji osobom z zagranicy.

 • Steward/stewardessa

Stewardzi i stewardessy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i komfort pasażerów podczas podróży. Do ich obowiązków należy m.in.:

 • zapoznanie pasażerów z procedurami bezpieczeństwa,
 • opieka nad osobami wymagającymi szczególnej pomocy podczas podróży (dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne),
 • serwowanie posiłków i napojów,
 • dbanie o to, by pasażerowie czuli się bezpiecznie.

Od personelu pokładowego samolotu wymaga się znajomości przynajmniej jednego języka obcego (najczęściej angielskiego). Jest to niezbędne, by móc komunikować się z pilotami oraz bez przeszkód porozumiewać się z pasażerami i odpowiadać na wszystkie ich pytania i wątpliwości. Nierzadko jest tak, że załogę tworzą osoby z wielu różnych krajów.

Awans – jakie korzyści może zaproponować Ci pracodawca?

 • Asystent klienta zagranicznego

W międzynarodowych korporacjach i dużych przedsiębiorstwach współpraca z kontrahentami zagranicznymi jest codziennością. Prowadzenie z nimi rozmów i negocjacji, prezentowanie ofert oraz ustalanie warunków współpracy – to wszystko wymaga obecności osoby, która będzie potrafiła w sposób precyzyjny i bezbłędny przekazać rozmówcy informacje w znanym mu języku. Osoba na stanowisku asystenta klienta zagranicznego ma doskonałą okazję do zdobycia doświadczenia w zakresie prowadzenia rozmów biznesowych. Aby móc pracować w takim charakterze, trzeba oczywiście płynnie mówić w obcym języku, najlepiej po angielsku. Niezbędne są również umiejętności interpersonalne i gotowość do nauki nowych kompetencji. Asystent nierzadko musi zajmować się obsługą telefoniczną i mailową kontrahentów, a także doradztwem w zakresie dostarczanych przez firmę produktów bądź usług.

Zawody w języku angielskim – weryfikacja umiejętności językowych kandydata

Jeśli znajomość języka obcego to kompetencja niezbędna na danym stanowisku, potencjalny pracodawca będzie chciał zweryfikować informacje, które podałeś w CV. Jednym ze sposobów jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku?

Inna metoda, po którą sięgają zatrudniający, to testy językowe.

Testy rekrutacyjne – ABC

Dodatkowe formy sprawdzania kompetencji językowych czasem nie są konieczne, np. gdy pracodawca widzi, że posiadasz certyfikat CAE lub EFB.

Certyfikaty z języka angielskiego – ABC

Nabywanie i szlifowanie umiejętności językowych wymaga systematyczności i – co za tym idzie – samodyscypliny. Aby rozwijać się w tym kierunku, warto przede wszystkim znaleźć motywację. Duże znaczenie ma również wybór metody – adekwatnej do Twoich predyspozycji i oczekiwań.

Zarobki pracowników z biegłą znajomością języka

35% - tyle w 2017r. wynosiła maksymalna różnica pomiędzy wynagrodzeniami osób biegle posługujących się językiem obcym i posiadających podstawowe kompetencje w tym zakresie. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl.

Obszar Przeciętna pensja brutto – podstawowa znajomość języka Przeciętna pensja brutto – kompetencje językowe co najmniej na poziomie średniozaawansowanym
IT – architektura i rozwój oprogramowania 10 950 zł 14 000 zł
Prawo – prawnik po aplikacji 6200 zł 8000 zł
Praca fizyczna - kierowcy 4700 zł 7150 zł
IT – administracja, administrowanie sieciami 5100 zł 6600 zł
Sprzedaż/obsługa klienta – artykuły spożywcze/alkohol/tytoń 3700 zł 5250 zł

 

Od wynagrodzenia brutto odejmuje się zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i (w zależności od zawartej umowy) składki ZUS. W ustaleniu wysokości pensji „na rękę” pomoże Ci kalkulator wynagrodzeń.

Jedno jest pewne – nauka języków obcych z pewnością zaprocentuje. Osoby, które mogą pochwalić się umiejętnością płynnej konwersacji w języku innym niż rodzimy, mają przed sobą różnorodne perspektywy zawodowe.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

 • 04.11.2020
  Kontrakt menedżerski – plusy i minusy

  Brak podległości służbowej w trakcie zarządzania przedsiębiorstwem to jedna z najważniejszych cech umowy menedżerskiej. Kontrakt zawiera się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Przeczytaj więcej na temat takiej formy zatrudnienia i zdecyduj, czy to dobra opcja dla Ciebie.

 • 30.09.2020
  Jak negocjować wynagrodzenie?

  Wysokość pensji możemy negocjować w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Zdarza się, że robimy to także później. Aby osiągnąć zamierzony cel, powinniśmy przygotować się do rozmowy.  

 • 25.01.2019
  Jakie perspektywy zawodowe czekają na kulturoznawców?

  Absolwent kulturoznawstwa może pracować na przykład jako dziennikarz lub urzędnik w ministerstwie kultury. Kompetencje i umiejętności zdobyte w toku nauki sprzyjają także podjęciu pracy HR-owca lub specjalisty ds. PR. Aby poszerzyć kwalifikacje, można ukończyć studia podyplomowe o określonym profilu.  

04.11.2020
Kontrakt menedżerski – plusy i minusy

Brak podległości służbowej w trakcie zarządzania przedsiębiorstwem to jedna z najważniejszych cech umowy menedżerskiej. Kontrakt zawiera się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Przeczytaj więcej na temat takiej formy zatrudnienia i zdecyduj, czy to dobra opcja dla Ciebie.

30.09.2020
Jak negocjować wynagrodzenie?

Wysokość pensji możemy negocjować w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Zdarza się, że robimy to także później. Aby osiągnąć zamierzony cel, powinniśmy przygotować się do rozmowy.  

25.01.2019
Jakie perspektywy zawodowe czekają na kulturoznawców?

Absolwent kulturoznawstwa może pracować na przykład jako dziennikarz lub urzędnik w ministerstwie kultury. Kompetencje i umiejętności zdobyte w toku nauki sprzyjają także podjęciu pracy HR-owca lub specjalisty ds. PR. Aby poszerzyć kwalifikacje, można ukończyć studia podyplomowe o określonym profilu.  

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

 • 25.11.2020
  Ile można dorobić na emeryturze?

  Ze względu na niskie świadczenia emerytalne w naszym kraju wielu seniorów decyduje się na podjęcie pracy również na emeryturze. Niektórzy zostają na swoich starych stanowiskach, inni podejmują się drobnych zajęć na pół etatu lub umowę o dzieło. Dowiedz się, ile może dorobić emeryt, aby nie stracić praw do świadczeń.

 • 24.11.2020
  Praca jako copywriter – blaski i cienie zawodu

  Copywriter to zawód, który na polskim rynku wyodrębnił się stosunkowo niedawno. Praca dla copywritera pojawiła się wraz z rozwojem marketingu online. Gdy zwiększył się popyt na mniej nachalne reklamy, wzrosło także zapotrzebowanie na osoby, które będą tworzyć nowe treści do internetu. Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć karierę jako copywriter freelancer lub copywriter w agencji reklamowej? Możliwość ciągłego rozwoju i elastyczność to tylko niektóre zalety tej profesji. Niestety, pisanie tekstów na zlecenie wiąże się także z kilkoma minusami.

 • 22.11.2020
  Jak zostać dietetykiem?

  Praca po dietetyce polega na pomocy osobom, które chcą zredukować wagę, osiągać lepsze wyniki w sporcie, poprawić swoje samopoczucie czy zminimalizować ryzyko wystąpienia określonych chorób. Aby układać diety i doradzać klientom, dietetyk powinien posiadać profesjonalne przygotowanie. Zdobywa się je w trakcie studiów i kursów specjalistycznych. W pracy dietetyka liczą się także predyspozycje i pasja. Zobacz, czym zajmuje się dietetyk, jak nim zostać i jakie są zarobki dietetyka.

25.11.2020
Ile można dorobić na emeryturze?

Ze względu na niskie świadczenia emerytalne w naszym kraju wielu seniorów decyduje się na podjęcie pracy również na emeryturze. Niektórzy zostają na swoich starych stanowiskach, inni podejmują się drobnych zajęć na pół etatu lub umowę o dzieło. Dowiedz się, ile może dorobić emeryt, aby nie stracić praw do świadczeń.

24.11.2020
Praca jako copywriter – blaski i cienie zawodu

Copywriter to zawód, który na polskim rynku wyodrębnił się stosunkowo niedawno. Praca dla copywritera pojawiła się wraz z rozwojem marketingu online. Gdy zwiększył się popyt na mniej nachalne reklamy, wzrosło także zapotrzebowanie na osoby, które będą tworzyć nowe treści do internetu. Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć karierę jako copywriter freelancer lub copywriter w agencji reklamowej? Możliwość ciągłego rozwoju i elastyczność to tylko niektóre zalety tej profesji. Niestety, pisanie tekstów na zlecenie wiąże się także z kilkoma minusami.

22.11.2020
Jak zostać dietetykiem?

Praca po dietetyce polega na pomocy osobom, które chcą zredukować wagę, osiągać lepsze wyniki w sporcie, poprawić swoje samopoczucie czy zminimalizować ryzyko wystąpienia określonych chorób. Aby układać diety i doradzać klientom, dietetyk powinien posiadać profesjonalne przygotowanie. Zdobywa się je w trakcie studiów i kursów specjalistycznych. W pracy dietetyka liczą się także predyspozycje i pasja. Zobacz, czym zajmuje się dietetyk, jak nim zostać i jakie są zarobki dietetyka.