5 argumentów przy negocjacji podwyżki - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Odniosłeś spektakularny sukces zawodowy? Wydłuży się lista Twoich obowiązków? Być może to dobry moment, by ubiegać się o podwyżkę. Jeżeli chcesz osiągnąć cel - nie pogarszając relacji z pracodawcą - powołuj się na konkretne argumenty.

Kiedy wnioskować o podwyżkę?

Nie każda chwila jest odpowiednia, by domagać się wyższego wynagrodzenia. Warto odłożyć rozmowę np. wtedy, gdy firma realizuje ważne zlecenie i wszyscy pracownicy wykazują zdwojoną aktywność.

9 dowodów, że już czas na podwyżkę

Umów się na spotkanie z szefem, gdy przedsiębiorstwo jest w dobrej kondycji finansowej lub kiedy otrzymałeś awans, ale warunki finansowe nie uległy zmianie.

Awans bez podwyżki – za i przeciw

Jak rozmawiać z pracodawcą?

Jeśli płaca netto Cię nie satysfakcjonuje, możesz zmienić pracę lub zdecydować się na negocjacje z przełożonym. Warto postawić na dialog, traktując wypowiedzenie umowy jak ostateczność. Aby odnieść pożądane efekty, należy powołać się na konkretne argumenty, np.:

ARGUMENT NR 1 Sukcesy

Bądź rzeczowy, mówiąc o swoich osiągnięciach. Przytaczaj konkretne liczby, tj. statystyki dotyczące sprzedaży itd. Powołując się na dane, podawaj źródło. Możesz wydrukować raport i przedstawić szefowi wyniki i wnioski.

Przykład:

Wprowadzenie systemu porządkowania zamówień, który stworzyłem, spowodowało spadek liczby reklamacji o X%.

ARGUMENT NR 2 Dodatkowe obowiązki

Nagła i długotrwała choroba członka zespołu może wywołać liczne komplikacje. Warto wnioskować o wyższą pensję, jeśli np. pracowałeś z daną osobą nad ważnym projektem i ze względu na jej niedyspozycję musisz samodzielnie sfinalizować duże przedsięwzięcie.

Przykład:

W związku z tym, że Z zachorowała, odpowiedzialność za terminową realizację projektu spoczęła na moich barkach. Czy dodatkowe zadania wpłyną na wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymuję?

ARGUMENT NR 3 Podwyższenie kwalifikacji

Warto wnioskować o wyższe wynagrodzenie, jeśli np. pracujesz jako magazynier i zdobyłeś uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych. Dodatkowe kwalifikacje mogą okazać się przydatne w okresie przedświątecznym lub w innych momentach, gdy panuje wzmożony ruch.

Przykład:

Jako absolwent … mogę zgodnie z prawem wykonywać działania, takie jak … . Czy w związku z tym zakres moich obowiązków będzie szerszy, a wynagrodzenie ulegnie zmianie?”

ARGUMENT NR 4 Zarobki w branży

Powodem wnioskowania o podwyżkę może być również porównanie Twojego wynagrodzenia z zarobkami uzyskiwanymi przez osoby zatrudnione na podobnych stanowiskach.

Przykład:

Zapoznałem się z danymi, z których wynika, że przeciętne wynagrodzenie na moim stanowisku wynosi X zł, podczas gdy ja od kilku lat zarabiam o Y zł mniej.

ARGUMENT NR 5 Korzyści pozapłacowe

Jeśli ze względów finansowych pracodawca nie może przyznać podwyżki, zaproponuj inne rozwiązanie, np. możliwość wykonywania obowiązków zdalnie, dodatkowe benefity itp.

Przykład:

Rozumiem, że przyznanie podwyżki aktualnie nie jest możliwe. Czy możemy jednak rozważyć inne możliwości, np. elastyczny czas pracy?

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

  • 06.09.2019
    Umowy dla osób do 26. roku życia. Sprawdź, ile zarobisz po zmianie ustawy

    Zleceniobiorcy do 26 roku życia, którzy posiadają status ucznia lub studenta, są zwolnieni ze składek ZUS. Taki przywilej nie przysługuje innym grupom zatrudnionych. W wyniku zmiany ustawy o podatku dochodowym wzrośnie wynagrodzenie netto wielu młodych wykonawców zleceń i pracowników etatowych, ponieważ nie będzie pomniejszane o zaliczkę na podatek dochodowy.

  • 22.08.2019
    Specjalista SEO – jak nim zostać?

    Aby móc objąć stanowisko specjalisty SEO, trzeba posiadać wiele umiejętności technicznych i specjalistyczną wiedzę, którą zdobywa się przede wszystkim na drodze doświadczenia. Prawdziwi entuzjaści tej dziedziny śledzą zmieniające się trendy i są na bieżąco z pojawiającymi się narzędziami kreacji w Internecie.

    Praca zmianowa – co musi zapewnić Ci pracodawca?

    Praca zmianowa ma swoje zalety, ale wiąże się też z wyrzeczeniami i obciążeniem organizmu. Konieczność dostosowywania się do zmieniających się godzin pracy potrafi być stresująca, dlatego pracodawca powinien zapewnić podwładnym odpowiednie warunki.

06.09.2019

22.08.2019

22.08.2019