5 ciekawych książek o finansach

Świat finansów to nie tylko skomplikowane tabelki i wykresy przychodów oraz wydatków. To także wyjątkowo interesujące analizy, także te o podłożu socjologicznym, których lektura może być niezwykle przyjemna, a przy okazji pouczająca. Zastanawiasz się, jakie metody podejmowania decyzji finansowych warto wdrożyć w życie? Sprawdź nasz ranking 5 ciekawych książek o ekonomii, finansach i biznesie.

Czego dowiesz się z artykułu?

Książka o finansach, która powinna się znaleźć w szkolnym kanonie – „Bogaty ojciec, biedny ojciec”
Najlepsza książka o zarabianiu na swoich warunkach czasowych – „4-godzinny tydzień pracy”
Jakie decyzje finansowe warto podejmować? „Sekrety amerykańskich milionerów”
Jak zarządzać finansami w domu? „Jak zadbać o własne finanse”
Polska książka o zarabianiu pieniędzy i gospodarności – „Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej?”

1.     Książka o finansach, która powinna znaleźć się w szkolnym kanonie – „Bogaty ojciec, biedny ojciec”

Ta pozycja jest absolutną klasyką gatunku wśród książek o ekonomii i finansach. Mimo że została wydana w 2007 roku, jej treść jest poniekąd ponadczasowa. Autor Robert Toru Kiyosaki na przykładzie swojego ojca oraz ojca swojego kolegi w niezwykle przystępny sposób tłumaczy dwa odmienne podejścia do kwestii pieniędzy i zarabiania. Przedstawia jednocześnie, jakie decyzje finansowe warto podejmować, aby osiągnąć sukces w pomnażaniu kapitału. Książka ta wciąga i jest socjologiczną analizą zachowań, których skutki mają odzwierciedlenie w finansach.

| Zadyszkowość w pracy. Jak złapać oddech i nie stracić motywacji?

2.     Najlepsza książka o zarabianiu na swoich warunkach czasowych – „4-godzinny tydzień pracy”

W tej publikacji Tim Ferris tłumaczy, w jaki sposób odpowiedzialnie i efektywnie zarządzać swoim czasem. Książka ta znajduje się wśród książek o zarabianiu pieniędzy, gdyż może być traktowana jako doskonały wstęp do każdego rodzaju życia zawodowego. Zawarte w niej wskazówki pomogą pozytywnie wpłynąć na produktywność, a także podpowiedzą, jak uniknąć wypalenia, które coraz częściej dotyka nawet młodych pracowników. Autor pomaga się także oderwać od pogoni za pieniądzem na rzecz odpowiedzialnego gospodarowania nie tylko czasem, ale też szeroko rozumianym życiem, bez jednoczesnych strat finansowych. Jest to doskonała książka o finansach dla początkujących.

| „Pracuj z głową” – porozmawiajmy o tym, jak zmienia się rynek pracy

3.     Jakie decyzje finansowe warto podejmować? „Sekrety amerykańskich milionerów”

William D. Danko i Thomas J. Stanley przekonują, że aby być bogatym, wcale nie trzeba zarabiać milionów. Wystarczy wiedzieć, jak zarządzać finansami oraz dlaczego to pomnażanie i odpowiedzialne lokowanie pieniędzy jest ważniejsze niż wysokie zarobki. Odpowiadają także na pytanie, czym jest słynny American Dream, który stał się dla wielu osób wzorcem do naśladowania w kwestii decyzji finansowych i nie tylko.

| Kobiety więcej pracują, ale mniej zarabiają

4.     Jak zarządzać finansami w domu? „Jak zadbać o własne finanse”

Wśród najlepszych książek o finansach musiała się też znaleźć pozycja dostosowana do rodzimych realiów, które są nieco inne niż te znane z anglojęzycznych publikacji analizujących przede wszystkim amerykański rynek. Marcin Iwuć daje  wiele praktycznych rad w poradnikowym stylu, dzięki czemu otrzymujemy dobrą książką o finansach dla początkujących. Porusza takie tematy, jak wychodzenie z długu, wybór konta emerytalnego, najlepszy kredyt czy planowanie domowego budżetu.

| Myślenie dywergencyjne i konwergencyjne – co to jest i jak się przydaje w pracy?

5.     Polska książka o zarabianiu pieniędzy i gospodarności – „Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej?”

Od wielu lat w Polsce pokutuje przekonanie, że zarabianie dużych pieniędzy jest związane z czymś niemoralnym – bo przecież ludzie bogacą się jedynie w sposób nieuczciwy, a samą pracą ciężko daleko zajść. Andrzej Fesnak podpowiada, jak zarządzać finansami, aby dojść do lepszej sytuacji finansowej, a jednocześnie obala mit nieuczciwości związany z wysokim standardem życia. Dzieli życie na finansowe etapy i poprzez logiczną argumentację pokazuje, ile możemy zarabiać w danym okresie.

| Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje

 

Książki o ekonomii i biznesie, zarządzaniu budżetem i domowych finansach pozwolą Ci wejść w świat pieniądza w niezwykle interesujący sposób. Dzięki nim poznasz tajniki zarabiania, oszczędzania i pomnażania majątku, które możesz następnie zacząć z powodzeniem stosować w praktyce.