Kwalifikacje i doświadczenie – to czynniki, które wzmacniają Twoją pozycję negocjacyjną. Aby poczuć się pewniej podczas ustalania warunków zatrudnienia, inwestuj czas i wysiłek w swój rozwój.
Analizując ogłoszenie w sprawie pracy, dowiadujesz się, jakie kryteria powinieneś spełnić i co proponuje Ci firma. Ważne, by Twoje korzyści i oczekiwania potencjalnego pracodawcy równoważyły się. Warunki, które warto negocjować, to np.:
-
Rodzaj umowy
Stosunek pracy, umowy cywilnoprawne czy samozatrudnienie – wybór konkretnej opcji wpływa m.in. na wysokość pensji (https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen). Decyduje również o przywilejach, jakie będą Ci przysługiwać. Zanim zaczniesz szukać pracy, zastanów się, jaka umowa byłaby dla Ciebie najkorzystniejsza i dlaczego.
Rodzaje umów w sprawie pracy – przewodnik
-
Wynagrodzenie
Płaca powinna być adekwatna do Twojej wiedzy, uprawnień, doświadczenia, zakresu obowiązków itd. Warto wziąć pod uwagę również średnie wynagrodzenie na stanowisku, o które się ubiegasz. Jeśli uważasz, że warunki finansowe oferowane przez pracodawcę nie są korzystne, wynegocjuj wyższą pensję. Możesz zaproponować np. dodatkowy składnik – premię zależną od wyników.
Jakie są składniki wynagrodzenia? Porównaj umowy!
-
Benefity
Pracodawcy oferują także korzyści pozapłacowe, takie jak np. samochód służbowy do celów prywatnych, dostęp do prywatnej opieki medycznej lub pakiety socjalne (wyprawki szkolne dla dzieci, paczki świąteczne, dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych itd.). Negocjując warunki zatrudnienia, możesz ubiegać się np. o możliwość wybrania określonych przywilejów.
-
Miejsce wykonywania pracy
Nie wszystkie obowiązki trzeba wykonywać w biurze. Programista, architekt czy copywriter – to zawody, w przypadku których popularnym rozwiązaniem jest praca zdalna. Wykonywanie zadań w domu lub innym dowolnym miejscu pozwala zaoszczędzić czas i środki przeznaczane na dojazdy. Sprzyja również łączeniu różnych obowiązków, np. nauki lub opieki nad dziećmi z aktywnością zawodową.
Jakie są składniki wynagrodzenia? Porównaj umowy!
-
Narzędzia pracy
Sprzęt, oprogramowanie, środek lokomocji ułatwiający dojazd do klienta – to przykładowe ułatwienia dla pracownika. Dzięki nim można wykonywać swoją pracę dokładniej, szybciej i w komfortowych warunkach.
Jak negocjować?
Zbytnia pewność siebie, roszczeniowość i arogancja oraz brak rzeczowych argumentów – to najpoważniejsze błędy popełniane w trakcie negocjacji. Unikaj ich i zachowuj się profesjonalnie, ustalając warunki zatrudnienia lub współpracy. Określ swoje mocne i słabe strony, poznaj wynagrodzenie w branży (w tym celu możesz zamówić raport zarobków: https://zarobki.pracuj.pl) i ustal swoje oczekiwania. Tak przygotowany możesz przystąpić do rozmów. Pamiętaj jednak, że dobre przygotowanie nie musi zagwarantować Ci sukcesu negocjacyjnego.