Analiza rynku pracy polega nie tylko na określeniu oczekiwań pracodawców, ale również na ocenie własnych szans w rekrutacji. Wiedzę na temat wymagań można czerpać na przykład z ogłoszeń i ofert pracy.
Na analizę składa się kilka kluczowych działań. Jeśli chcesz, aby przyniosła Ci korzyści:
- Sprawdź, gdzie brakuje fachowców
Rynek pracy dynamicznie się zmienia, m.in. w odpowiedzi na sytuację gospodarczą kraju. To sprawia, że przedstawiciele niektórych profesji są intensywnie poszukiwani przez pracodawców, a w przypadku innych zawodów występuje nadwyżka kandydatów i pracowników. Warto sprawdzać listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych, uwzględniając sytuację w poszczególnych częściach kraju. Możesz to zrobić, analizując raporty Pracuj.pl i barometr zawodów publikowany na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Rynek Pracy Specjalistów Q2 2018
- Sprawdź poziom bezrobocia
Zorientuj się, czy w Twoim regionie występują trudności ze znalezieniem zatrudnienia, czy… pracownika. Niski poziom bezrobocia sprawia, że pracodawcy mają kłopoty z obsadzeniem wolnych stanowisk, dlatego są skłonni oferować atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia. Jeśli np. wiesz, że w województwie albo mieście, w którym mieszkasz, występuje nadwyżka przedstawicieli Twojego zawodu, możesz rozważyć przeprowadzkę lub zmianę branży.
- Regularnie przeglądaj oferty
Systematyczna analiza ogłoszeń pozwala poznać oczekiwania pracodawców, proponowane warunki zatrudnienia i najczęściej stosowane metody rekrutacji. Przeglądając oferty, dowiesz się także o nowych zawodach i specjalizacjach.
- Korzystaj z oficjalnych danych
Ważne aktualności znajdziesz na stronach urzędów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki znajomości oficjalnych danych, zyskasz szerszą perspektywę.
- Określ poziom płac w Twojej branży
Łatwiej analizować oferty zatrudnienia, znając wysokość płac. Nie chodzi tylko o przeciętne wynagrodzenie w Polsce, ale także o pensje pracowników na konkretnych stanowiskach, w różnych branżach. Takie informacje znajdziesz w serwisie zarobki.pracuj.pl. Możesz także zamówić indywidualny raport wynagrodzeń lub skorzystać z porównywarki zarobków Pracuj.pl.
- Dowiedz się, jak przebiega rekrutacja
Testy osobowości, Assessment Center, testy językowe – warto dowiedzieć się, jakie metody rekrutacji stosują pracodawcy w Twojej branży. Dobrze jest także przemyśleć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne, które dotyczą m.in. mocnych i słabych stron, motywacji, celów zawodowych itp.
Ile to netto? – wynagrodzenie po odliczeniu składek i podatku
Twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy wzrosną, jeśli będziesz wiedział, jak negocjować pensję. Przygotowania do rozmowy rozpocznij od określenia różnicy pomiędzy brutto i netto. Ważne, żebyś miał świadomość, że jeśli pracodawca oferuje Ci pensję np. w wysokości 2600 zł brutto, płaca „na rękę” będzie niższa. Różnica pomiędzy kwotą brutto i netto zależy m.in. od podstawy zatrudnienia. Korzystając z kalkulatora Pracuj.pl, określisz swoją pensję netto.
Wyszukuj i analizuj ogłoszenia, jeśli chcesz podjąć pracę. Ważne, żebyś robił to często i regularnie. Działając w ten sposób, zminimalizujesz ryzyko przeoczenia ofert, które mógłbyś uznać za interesujące. Korzystaj z aplikacji mobilnej Pracuj.pl, jeśli chcesz być na bieżąco. Wybierając to narzędzie, możesz nie tylko przeglądać ogłoszenia i odpowiadać na nie, ale również śledzić status Twojej aplikacji o pracę.