Dowiedz się, jakie są mocne i słabe strony pracownika - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Aby otwarcie mówić o swoich zaletach i wadach, niezbędne jest poczucie własnej wartości. Chcąc je budować, oceniaj realnie swoje możliwości. Nie porównuj się stale z innymi, tylko szukaj inspiracji.

Jakie są mocne strony pracownika?

Pytanie o mocne strony pracownika jest jednym z najczęściej zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli nie przygotujesz się do niego odpowiednio, możesz zrobić mało wiarygodne wrażenie na rekruterze.

Nawet jeśli masz problem z zaniżonym poczuciem pewności siebie, postaraj się znaleźć zalety, o których możesz opowiedzieć na rozmowie o pracę. Czasem wystarczy uważne przeczytanie wymagań pracodawcy w ogłoszeniu, na które odpowiadasz. Może się okazać, że cechy poszukiwanego pracownika to właśnie Twoje mocne strony. Zastanów się również, w czym jesteś dobry, czym się wyróżniasz na tle innych i z czego jesteś dumny.

Jak poznać swoje mocne, zawodowe strony?

W znalezieniu swoich mocnych, zawodowych stron często przeszkadza nam błędne postrzeganie własnej osoby. Zazwyczaj nie doceniamy tego, co przychodzi nam z dużą łatwością, tymczasem to właśnie lekkość wykonywania danej czynności jest wskazówką, że akurat ona stanowi nasz zawodowy atut. Zastanów się więc, jakie obowiązki są w stanie wprawić Cię w stan tzw. „flow” – lekkości, przyjemności i poczucia satysfakcji, które powodują, że jesteś mocno zaangażowany w to, co robisz.

Innym sposobem na odkrycie swoich mocnych stron jest sięgnięcie wspomnieniami do lat dzieciństwa i zastanowienie się, co wyróżniało Cię spośród rówieśników. Być może intuicyjnie już wtedy wybierałeś aktywności, w których dobrze się czułeś, a zapomniałeś o nich w trakcie dorastania i prób dostosowania się do wymagań otoczenia.

Jakie cechy charakteru warto umieścić w CV?

Przykładowe cechy charakteru pracowników cenione przez pracodawców, o których warto napisać w CV, to m.in.:

 • kreatywność pozwalająca na sprawne i szybkie wykonywanie zadań, proponowanie oryginalnych rozwiązań lub ulepszanie już istniejących;
 • dobra organizacja pracy świadcząca o umiejętności samodzielnego hierarchizowania zadań i lepszej efektywności;
 • elastyczność, która pozwala świeżo zatrudnionej osobie szybko dostosować się do nowych warunków i obowiązków w pracy;
 • skuteczność działania gwarantująca, że mimo przeszkód pracownik chce wykonać swoją pracę jak najlepiej i zakończyć każde powierzone mu zadanie;
 • mocna cecha charakteru pasująca jak najlepiej do stanowiska, na które aplikujemy. Warto personalizować swoje CV i dopasowywać je pod kątem oferty pracy. Skorzystaj z wygodnego w obsłudze narzędzia, jakim jest Kreator CV na stronie Pracuj.pl. Pozwala on na dokonanie szybkich zmian w Twoim życiorysie.

Jak mówić o swoich zaletach i wadach?

Stawiając pytanie o mocne i słabe strony, rekruter chce przede wszystkim sprawdzić, czy pracownika stać na obiektywną ocenę samego siebie oraz zastanowienie się nad cechami charakteru, nad którymi należy popracować.

Najlepszym sposobem na mówienie o swoich zaletach i wadach w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest więc stworzenie wcześniej kreatywnej wypowiedzi, w której nie pojawią się cechy wymieniane przez wszystkich kandydatów. Wypisanie przed rozmową cech swojego charakteru i rozróżnienie autentycznych mocnych oraz słabych stron pozwoli Ci na swobodną odpowiedź, nawet jeśli rozmowa kwalifikacyjna jest dla Ciebie stresująca.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytanie o słabe strony

Rekruterzy lub przyszli pracodawcy w trakcie rozmów kwalifikacyjnych często pytają również o słabe strony. Przykłady strategii, jak opowiadać o swoich wadach, mogą być różne. Przede wszystkim jednak zastanów się przed rozmową kwalifikacyjną, czy faktycznie masz słabość, która uniemożliwia lub źle wpływa na efektywne wykonywanie obowiązków na stanowisku, o które się starasz.

Jak przedstawić słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej?

Do najczęściej stosowanych strategii mówienia o własnych słabościach należą:

 • przedstawianie wad, które w określonych okolicznościach stają się zaletami na konkretnym stanowisku. Nadmierna skrupulatność i dokładność przydają się na przykład w pracy korektora lub redaktora, a utrudniają podejmowanie decyzji u osób kierujących większym zespołem ludzi;
 • przedstawianie słabości, które zostały już wyeliminowane, np. skłonność do spóźniania się czy niewystarczające kompetencje językowe, które jednak staramy się rozwijać na kursach. Ten sposób mówienia o swoich słabych stronach nieco omija pytanie o nie, dlatego w niektórych przypadkach rekruter może uznać odpowiedź za niewystarczającą. Jednocześnie wpływa korzystnie na Twój wizerunek osoby, która jest świadoma swoich wad i pracuje nad nimi;
 • przedstawianie wad, które są nieistotne z punktu widzenia stanowiska, na które kandydujesz. Przykładowo: administrator sieci internetowej w firmie może mieć problemy z publicznymi wystąpieniami, ale nie jest to słabość, która uniemożliwia mu wypełnianie swoich obowiązków.

8 rzeczy, o które warto zadbać przed rozmową kwalifikacyjną

Jakie słabe strony można wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej?

W zależności od atmosfery całej rozmowy kwalifikacyjnej niektórzy kandydaci pozwalają sobie na żartowanie ze swoich słabych stron. Jest to jednak dość ryzykowne zachowanie, bo nie do końca wiesz, czy rekruter podziela Twoje poczucie humoru. Możesz też się spodziewać, że prowadzący rozmowę będzie nalegał na udzielenie poważnej odpowiedzi, jeśli będziesz dążyć do ominięcia pytania.

Według specjalistów HR kiepskim sposobem na rozmowę o słabych stronach jest również mówienie o swoim pracoholizmie. Odpowiedź tego typu pojawia się zdecydowanie za często. Poza tym pracodawcy zwracają uwagę, czy ich podwładni potrafią pogodzić życie zawodowe z osobistym. Jeśli mówisz o swoim pracoholizmie, to możesz paradoksalnie zrobić złe wrażenie na przyszłym pracodawcy lub rekruterze.

Zadowolony z pracy, czyli wypoczęty. Sprawdź, jak relaks wpływa na efektywność

Jakie są słabe strony, do których lepiej się nie przyznawać?

Do wad, o których lepiej nie wspominać na rozmowie kwalifikacyjnej, z pewnością należy brak punktualności czy lenistwo. Szczerość w przypadku tych słabych stron raczej nie zagwarantuje Ci przychylnej oceny ze strony osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli faktycznie masz problem z efektywnym gospodarowaniem swoim czasem, postaraj się nad tym popracować i wykazać się zaangażowaniem oraz przychodzeniem do pracy na czas.

Jakie mogą być słabe strony, które nie wpłyną na jakość pracy?

Nie mów również o swoich słabych stronach, które kompletnie nie mają związku z obowiązkami zawodowymi. Informowanie pracodawcy czy rekrutera o tym, że fatalnie tańczysz albo niezbyt dobrze gotujesz, jeśli nie ma to znaczenia na wybranym stanowisku, może sprawiać wrażenie niefrasobliwego traktowania rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak mówić o swoich słabych stronach – przykłady odpowiedzi

Mówienie o wadach może napawać lękiem. Nie obawiaj się, że na Twoim wizerunku pojawi się rysa, gdy przyznasz, że nie jesteś doskonały. Nie ma pracowników idealnych. Jeśli przyjmiesz do wiadomości, że pracodawca o tym wie, poczujesz się pewniej. Mówiąc o swoich słabych stronach, warto podkreślić i pokazać, że świadomie podejmujesz pracę nad sobą.  Możesz powiedzieć, jakie rezultaty przynoszą Twoje starania.

Słysząc pytanie: „Co uważa Pani/Pan za swoją największą wadę?”, można odpowiedzieć np.:

 1. Moi bliscy twierdzą, że nie potrafię odpoczywać. Analizując swoje postępowanie w ostatnim czasie, doszłam/doszedłem do wniosku, że mają rację. Postanowiłam/-em poszukać równowagi pomiędzy życiem osobistym i zawodowym. Od tygodnia codziennie znajduję co najmniej godzinę na przyjemności.
 2. Staram się myśleć perspektywicznie. Szerokie ujmowanie tematu powoduje jednak, że nie zawsze dostrzegam istotne szczegóły. Chcąc nauczyć się koncentrować na drobnostkach, zaczęłam/zacząłem uważniej wsłuchiwać się w opinie współpracowników.
 3. Trudno mi mówić o własnych wadach. Myślę, że mój mąż/żona mógłby/mogłaby powiedzieć znacznie więcej na ten temat. Staram się pracować nad……

Słabe strony – jak mówić o nich na rozmowie kwalifikacyjnej?

Opowiadając o swoich mocnych stronach, zrezygnuj z fałszywej skromności. Nie deprecjonuj swoich osiągnięć. Mów o nich otwarcie, ale nie chełpliwie. Taka postawa świadczy nie tylko o samoświadomości, ale również o profesjonalizmie. Jeśli rekruter zapyta: „Jakie ma Pani/Pan zalety?”, możesz odpowiedzieć np.:

 1. Cenię u ludzi punktualność i terminowość, dlatego rozwijam w sobie te cechy. Planuję pracę tak, by realizować poszczególne zadania w terminie. Dzięki temu nie tylko wypełniam swoje obowiązki, ale również unikam stresujących sytuacji.
 2. Jedną z moich zalet jest umiejętność dokonywania realnej oceny własnych możliwości. Uznałam/-em np., że spełniam oczekiwania, jakie mają Państwo wobec kandydata na stanowisko X. Myślę, że wynika to m.in. z dokumentów rekrutacyjnych, jakie dostarczyłam/-em.

Zdolność dostrzegania swoich mocnych i słabych stron sprawi, że zaczniesz akceptować wady i zalety ludzi, z którymi współpracujesz. Dzięki temu staniesz się bardziej asertywny, spokojniejszy i będzie Ci łatwiej znosić, a także rozwiązywać sytuacje konfliktowe. Zyskasz również motywację do pracy nad sobą, czyli do eliminowania wad i rozwijania tych cech, które uważasz za dobre.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

 • 16.11.2020
  Jak zarabiać na platformie YouTube? Dodatkowa praca w sieci jest możliwa!

  Oglądasz na YouTubie filmy różnych twórców i czujesz, że Ty również odnalazłbyś się w takiej roli? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował swoich sił! Pamiętaj tylko, że to niełatwa branża i nie każdemu udaje się zdobyć popularność, więc nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Potraktuj nagrywanie filmów jako hobby, które być może przyniesie Ci dodatkowe pieniądze. Aby tak się stało, przeczytaj, jak zarabiać na YT.

 • 02.10.2020
  Do czego dążysz w pracy? Ścieżka kariery zawodowej w 6 krokach

  Właśnie skończyłeś studia i Twoja ścieżka rozwoju nie ma jeszcze określonych kształtów? A może masz już kilkuletnie doświadczenie, ale nadal nie wiesz, jak może wyglądać dalszy rozwój Twojej kariery? Zastanów się, do czego dążysz w pracy, jakie szczeble kariery chcesz pokonywać i co zapewni Ci największy rozwój zawodowy.

 • 24.09.2020
  3 zawody, w których komputer jest niezbędny

  W dzisiejszym świecie z pewnością nie wyobrażasz sobie życia bez korzystania z komputerów i internetu. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. O ile jednak w niektórych zawodach dostęp do urządzeń elektronicznych nie jest potrzebny non stop, o tyle dla programistów, dziennikarzy czy architektów wybrane programy komputerowe stanowią podstawowe narzędzie pracy. Dowiedz się dlaczego.

16.11.2020
Jak zarabiać na platformie YouTube? Dodatkowa praca w sieci jest możliwa!

Oglądasz na YouTubie filmy różnych twórców i czujesz, że Ty również odnalazłbyś się w takiej roli? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował swoich sił! Pamiętaj tylko, że to niełatwa branża i nie każdemu udaje się zdobyć popularność, więc nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Potraktuj nagrywanie filmów jako hobby, które być może przyniesie Ci dodatkowe pieniądze. Aby tak się stało, przeczytaj, jak zarabiać na YT.

02.10.2020
Do czego dążysz w pracy? Ścieżka kariery zawodowej w 6 krokach

Właśnie skończyłeś studia i Twoja ścieżka rozwoju nie ma jeszcze określonych kształtów? A może masz już kilkuletnie doświadczenie, ale nadal nie wiesz, jak może wyglądać dalszy rozwój Twojej kariery? Zastanów się, do czego dążysz w pracy, jakie szczeble kariery chcesz pokonywać i co zapewni Ci największy rozwój zawodowy.

24.09.2020
3 zawody, w których komputer jest niezbędny

W dzisiejszym świecie z pewnością nie wyobrażasz sobie życia bez korzystania z komputerów i internetu. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. O ile jednak w niektórych zawodach dostęp do urządzeń elektronicznych nie jest potrzebny non stop, o tyle dla programistów, dziennikarzy czy architektów wybrane programy komputerowe stanowią podstawowe narzędzie pracy. Dowiedz się dlaczego.

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

 • 23.08.2021
  Budżet domowy pod kontrolą, czyli na czym polega mądre planowanie wydatków i gromadzenie oszczędności?

  John Maxwell, mówca i autor książek z dziedziny przywództwa, powiedział, że zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły. Rozsądne zarządzanie finansami domowymi pozwoli nie tylko pokrywać bieżące wydatki, lecz także odkładać część pieniędzy w ramach oszczędności. Jak zarządzać budżetem domowym? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

 • 10.06.2021
  Jak negocjować wynagrodzenie?

  Strategia negocjacji wymaga znajomości własnych oczekiwań i stawek obowiązujących w danej branży. Warto podejść do zagadnienia w sposób merytoryczny i profesjonalny. Podczas rekrutacji nie mów wprost o tym, jakie zarobki oferuje Twój obecny pracodawca. Unikaj też krytykowania poprzednich miejsc zatrudnienia i funkcjonujących w nich systemów wynagrodzeń. W obecnej pracy również przestrzegaj zasad skutecznych negocjacji, aby zyskać wymarzoną podwyżkę.

 • 27.05.2021
  E-learning – na czym polega i jakie są zarobki w tej branży?

  Rozwój cyfryzacji, a także sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiły, że nauczanie przeniosło się głównie do świata internetowego. Z platform e-learningowych korzystają już nie tylko prywatne firmy szkoleniowe, lecz także placówki publiczne. Praca związana z obsługą narzędzi e-learningowych jest więc coraz powszechniej dostępna i coraz bardziej opłacalna.

23.08.2021
Budżet domowy pod kontrolą, czyli na czym polega mądre planowanie wydatków i gromadzenie oszczędności?

John Maxwell, mówca i autor książek z dziedziny przywództwa, powiedział, że zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły. Rozsądne zarządzanie finansami domowymi pozwoli nie tylko pokrywać bieżące wydatki, lecz także odkładać część pieniędzy w ramach oszczędności. Jak zarządzać budżetem domowym? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

10.06.2021
Jak negocjować wynagrodzenie?

Strategia negocjacji wymaga znajomości własnych oczekiwań i stawek obowiązujących w danej branży. Warto podejść do zagadnienia w sposób merytoryczny i profesjonalny. Podczas rekrutacji nie mów wprost o tym, jakie zarobki oferuje Twój obecny pracodawca. Unikaj też krytykowania poprzednich miejsc zatrudnienia i funkcjonujących w nich systemów wynagrodzeń. W obecnej pracy również przestrzegaj zasad skutecznych negocjacji, aby zyskać wymarzoną podwyżkę.

27.05.2021
E-learning – na czym polega i jakie są zarobki w tej branży?

Rozwój cyfryzacji, a także sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiły, że nauczanie przeniosło się głównie do świata internetowego. Z platform e-learningowych korzystają już nie tylko prywatne firmy szkoleniowe, lecz także placówki publiczne. Praca związana z obsługą narzędzi e-learningowych jest więc coraz powszechniej dostępna i coraz bardziej opłacalna.