Aby otwarcie mówić o swoich zaletach i wadach, niezbędne jest poczucie własnej wartości. Chcąc je budować, oceniaj realnie swoje możliwości. Nie porównuj się stale z innymi, tylko szukaj inspiracji.
Jak mówić o swoich zaletach i wadach?
Mówienie o wadach może napawać lękiem. Nie obawiaj się, że na Twoim wizerunku pojawi się rysa, gdy przyznasz, że nie jesteś doskonały. Nie ma pracowników idealnych. Jeśli przyjmiesz do wiadomości, że pracodawca o tym wie, poczujesz się pewniej. Mówiąc o swoich słabych stronach, warto podkreślić i pokazać, że świadomie podejmujesz pracę nad sobą. Możesz powiedzieć, jakie rezultaty przynoszą Twoje starania.
Słysząc pytanie: „Co uważa Pani/Pan za swoją największą wadę?”, można odpowiedzieć np.:
- „Moi bliscy twierdzą, że nie potrafię odpoczywać. Analizując swoje postępowanie w ostatnim czasie, doszłam/doszedłem do wniosku, że mają rację. Postanowiłam/-em poszukać równowagi pomiędzy życiem osobistym i zawodowym. Od tygodnia codziennie znajduję co najmniej godzinę na przyjemności.”
- „Staram się myśleć perspektywicznie. Szerokie ujmowanie tematu powoduje jednak, że nie zawsze dostrzegam istotne szczegóły. Chcąc nauczyć się koncentrować na drobnostkach, zaczęłam/zacząłem uważniej wsłuchiwać się w opinie współpracowników.”
- „Trudno mi mówić o własnych wadach. Myślę, że mój mąż/żona mógłby/mogłaby powiedzieć znacznie więcej na ten temat. Staram się pracować nad……”
Jak wybrnąć z pytań o wady na rozmowie kwalifikacyjnej
Opowiadając o swoich mocnych stronach, zrezygnuj z fałszywej skromności. Nie deprecjonuj swoich osiągnięć. Mów o nich otwarcie, ale nie chełpliwie. Taka postawa świadczy nie tylko o samoświadomości, ale również o profesjonalizmie. Jeśli rekruter zapyta: „Jakie ma Pani/Pan zalety?”, możesz odpowiedzieć np.:
- „Cenię u ludzi punktualność i terminowość, dlatego rozwijam w sobie te cechy. Planuję pracę tak, by realizować poszczególne zadania w terminie. Dzięki temu nie tylko wypełniam swoje obowiązki, ale również unikam stresujących sytuacji.”
- „Jedna z moich zalet to umiejętność dokonywania realnej oceny własnych możliwości. Uznałam/-em np., że spełniam oczekiwania, jakie mają Państwo wobec kandydata na stanowisko X. Myślę, że wynika to m.in. z dokumentów rekrutacyjnych, jakie dostarczyłam/-em.”
Zdolność dostrzegania swoich mocnych i słabych stron sprawi, że zaczniesz akceptować wady i zalety ludzi, z którymi współpracujesz. Dzięki temu staniesz się bardziej asertywny, spokojniejszy i będzie Ci łatwiej znosić, a także rozwiązywać sytuacje konfliktowe. Zyskasz również motywację do pracy nad sobą, czyli do eliminowania wad i rozwijania tych cech, które uważasz za dobre.
Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?
Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku
Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.
Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku
Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.
Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku
W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.