Jednym z tematów poruszanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest wynagrodzenie. Spotkanie z rekruterem to właściwy moment na umiejętne prowadzenie negocjacji. Sprawdź, kiedy i jak pertraktować, aby uzyskać konkretne korzyści.
Co składa się na wynagrodzenie?
Na wynagrodzenie pracownika składają się dwa elementy: pensja zasadnicza i świadczenia dodatkowe.
Płaca podstawowa jest stała i obowiązkowa. Jej wysokość zależy od systemu wynagradzania przyjętego w danym zakładzie pracy. Istnieją 3 systemy:
- czasowy – wysokość wynagrodzenia zależy od czasu pracy i zajmowanego stanowiska, a pensję zasadniczą określa się w stawce miesięcznej lub godzinowej;
- akordowy – pracownik otrzymuje wynagrodzenie za efekty pracy, a wysokość wynagrodzenia zależy od zaangażowania konkretnej osoby lub całego zespołu;
- prowizyjny – wysokość pensji jest uzależniona od obrotu.
Świadczenia dodatkowe są przyznawane po spełnieniu warunków określonych przez pracodawcę. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy usłyszeć, że oprócz pensji zasadniczej otrzymamy także:
- zniżki pracownicze,
- karnet na siłownię lub na zajęcia sportowe,
- prywatną opiekę medyczną,
- sfinansowanie lub dofinansowanie studiów, kursów itd.,
- elastyczne godziny pracy,
- możliwość wykonywania obowiązków zdalnie,
- bezpłatne posiłki,
- pokrycie kosztów wynajmu mieszkania,
- możliwość nabycia papierów wartościowych przedsiębiorstwa w cenie niższej niż rynkowa.
Przepisy dotyczące wynagradzania pracownika znajdują się w dziale III kodeksu pracy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141.
Jak negocjować pensję z nowym pracodawcą?
1. Przygotuj się do rozmowy
Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Poznaj stawki obowiązujące w danej branży. Skup się na własnym regionie, ponieważ wynagrodzenia w poszczególnych częściach Polski są zróżnicowane. Możesz zorientować się też w aktualnej sytuacji ekonomicznej firmy.
2. Zwróć uwagę na świadczenia dodatkowe
Niska płaca podstawowa nie musi być równoznaczna z odrzuceniem oferty pracy. Zorientuj się, czy pracodawca zamierza zaoferować Ci premie oraz inne profity. Możesz negocjować wysokość, a także zakres świadczeń dodatkowych. Zachowaj jednak umiar, abyś nie był postrzegany jako osoba roszczeniowa.
3. Przedstaw oczekiwania adekwatne do kwalifikacji
Zanim przystąpisz do negocjacji, uczciwie oceń swoje kwalifikacje i umiejętności. Nie wymagaj bardzo wysokiej pensji, jeśli nie zdobyłeś jeszcze doświadczenia. Możesz podać przedział finansowy zamiast dokładnych kwot.
4. Podkreśl swoje atuty
Rozmowa rekrutacyjna to okazja, by opowiedzieć o swoich kwalifikacjach, umiejętnościach i doświadczeniu. Przekonaj pracodawcę, że warto Cię zatrudnić. Postaraj się udowodnić, co zyska firma, jeśli przyjmie do pracy właśnie Ciebie.
5. Wybierz właściwy moment
Zwykle przyszły pracodawca porusza temat wynagrodzenia, pytając kandydata o oczekiwania finansowe. Przedstaw je, gdy zostaniesz o to poproszony albo gdy widzisz, że potencjalny szef poważnie rozważa Twoją kandydaturę. Rozpoczynanie rozmowy od roszczeń to przejaw arogancji.