5 porad, jak negocjować z pracodawcą

Jednym z tematów poruszanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest wynagrodzenie. Spotkanie z rekruterem to właściwy moment na umiejętne prowadzenie negocjacji. Sprawdź, kiedy i jak pertraktować, aby uzyskać konkretne korzyści.   

Co składa się na wynagrodzenie?

Na wynagrodzenie pracownika składają się dwa elementy: pensja zasadnicza i świadczenia dodatkowe.

Płaca podstawowa jest stała i obowiązkowa. Jej wysokość zależy od systemu wynagradzania przyjętego w danym zakładzie pracy. Istnieją 3 systemy:

 • czasowy – wysokość wynagrodzenia zależy od czasu pracy i zajmowanego stanowiska, a pensję zasadniczą określa się w stawce miesięcznej lub godzinowej;
 • akordowy – pracownik otrzymuje wynagrodzenie za efekty pracy, a wysokość wynagrodzenia zależy od zaangażowania konkretnej osoby lub całego zespołu;
 • prowizyjny – wysokość pensji jest uzależniona od obrotu.

Świadczenia dodatkowe są przyznawane po spełnieniu warunków określonych przez pracodawcę. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy usłyszeć, że oprócz pensji zasadniczej otrzymamy także:

 • zniżki pracownicze,
 • karnet na siłownię lub na zajęcia sportowe,
 • prywatną opiekę medyczną,
 • sfinansowanie lub dofinansowanie studiów, kursów itd.,
 • elastyczne godziny pracy,
 • możliwość wykonywania obowiązków zdalnie,
 • bezpłatne posiłki,
 • pokrycie kosztów wynajmu mieszkania,
 • możliwość nabycia papierów wartościowych przedsiębiorstwa w cenie niższej niż rynkowa.

Przepisy dotyczące wynagradzania pracownika znajdują się w dziale III kodeksu pracy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141.  

Jak negocjować pensję z nowym pracodawcą?

1. Przygotuj się do rozmowy       

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Poznaj stawki obowiązujące w danej branży. Skup się na własnym regionie, ponieważ wynagrodzenia w poszczególnych częściach Polski są zróżnicowane. Możesz zorientować się też w aktualnej sytuacji ekonomicznej firmy.

 

2. Zwróć uwagę na świadczenia dodatkowe

Niska płaca podstawowa nie musi być równoznaczna z odrzuceniem oferty pracy. Zorientuj się, czy pracodawca zamierza zaoferować Ci premie oraz inne profity. Możesz negocjować wysokość, a także zakres świadczeń dodatkowych. Zachowaj jednak umiar, abyś nie był postrzegany jako osoba roszczeniowa.

 

3. Przedstaw oczekiwania adekwatne do kwalifikacji

Zanim przystąpisz do negocjacji, uczciwie oceń swoje kwalifikacje i umiejętności. Nie wymagaj bardzo wysokiej pensji, jeśli nie zdobyłeś jeszcze doświadczenia. Możesz podać przedział finansowy zamiast dokładnych kwot.   

 

4. Podkreśl swoje atuty

Rozmowa rekrutacyjna to okazja, by opowiedzieć o swoich kwalifikacjach, umiejętnościach i doświadczeniu. Przekonaj pracodawcę, że warto Cię zatrudnić. Postaraj się udowodnić, co zyska firma, jeśli przyjmie do pracy właśnie Ciebie.     

 

5. Wybierz właściwy moment

Zwykle przyszły pracodawca porusza temat wynagrodzenia, pytając kandydata o oczekiwania finansowe. Przedstaw je, gdy zostaniesz o to poproszony albo gdy widzisz, że potencjalny szef poważnie rozważa Twoją kandydaturę. Rozpoczynanie rozmowy od roszczeń to przejaw arogancji.