Jaka praca po farmacji?

Miejscem pracy magistra farmacji jest często apteka, ale możliwości zatrudnienia jest znacznie więcej. Specjaliści zajmują różne stanowiska w przemyśle farmaceutycznym i nie tylko – szczególnie gdy są otwarci na naukę i chętnie uzupełniają kwalifikacje. Na jakie zarobki magister farmacji może liczyć w aptece? Czy jako kandydat na przedstawiciela farmaceutycznego spełniasz wymagania do zawodu w 100%? Sprawdź!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Magister farmacji – studia i praca po nich
• Jak zostać przedstawicielem farmaceutycznym?
• Farmacja – zarobki

Farmacja to wymagająca dziedzina. Aby ukończyć studia, magister farmacji musi uzyskać zaliczenie z przedmiotów takich jak: fizjologia, genetyka, anatomia, biofizyka, immunologia, statystyka oraz chemia leków, farmakologia i toksykologia. Osoba, która opanowała materiał i otrzymała dyplom magistra, może spełniać się w wielu zawodach. Jaka praca po farmacji czeka na absolwenta?

Magister farmacji – studia i praca po nich

  • Naukowiec

Absolwent farmacji może poświęcić się karierze naukowej i prowadzić badania w ramach studiów doktoranckich, a później zdobywać kolejne tytuły. Realizując się w odkrywaniu właściwości leczniczych określonych związków, poprawia komfort życia osób cierpiących na rozmaite dolegliwości.

  • Aptekarz

Magister farmacji studia rozpoczyna po to, by uzyskać tytuł. To warunek konieczny, by pracować w aptece i wydawać pacjentom lekarstwa. Aby wykonywać tę pracę, niezbędna jest również komunikatywność i cierpliwość.

  • Przedstawiciel farmaceutyczny

Wykształcenie farmaceutyczne to ogromny atut w pracy przedstawiciela handlowego, który reprezentuje koncern lekowy. Fachowe przygotowanie ułatwia prowadzenie negocjacji z kontrahentami, ponieważ osoba posiadająca szeroką wiedzę dysponuje dodatkowymi argumentami. Dzięki temu staje się bardziej wiarygodna. Komunikatywność, umiejętność budowania relacji, zaangażowanie – to przykładowe cechy i kompetencje, jakie powinien posiadać przedstawiciel farmaceutyczny. Wymagania do pracy w tym zawodzie rozwiniemy w dalszej części tekstu.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

  • Pracownik przemysłu farmaceutycznego

Absolwent farmacji może wykonywać zadania administracyjne w firmach farmaceutycznych. Uzyskanie dyplomu na kierunkach typu inżynieria produkcji lub biotechnologia otwiera kolejne drzwi i umożliwia zajęcie się wytwarzaniem medykamentów.

  • Urzędnik

Osoba posiadająca wykształcenie farmaceutyczne może pracować również w instytucjach państwowych, jak np. Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub Departament Polityki Lekowej i Farmacji, który stanowi część Ministerstwa Zdrowia.

Jak zostać przedstawicielem farmaceutycznym?

Doświadczenie stanowi jeden z istotniejszych wymogów pojawiających się w ofertach pracy dla przedstawicieli farmaceutycznych. Istnieją jednak firmy, które decydują się inwestować czas i środki w rozwój pracowników stawiających pierwsze kroki w branży. Jeśli należysz do grona początkujących handlowców, Twoją mocną stroną może być wykształcenie medyczne. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko przedstawiciel medyczny, jakie studia ułatwią Ci rekrutację? Twoje szanse wzrosną, jeśli ukończyłeś np. farmację.

W zawodzie przedstawiciela handlowego kluczową rolę odgrywają naturalne predyspozycje. Łatwo nawiązujesz relacje i potrafisz je podtrzymywać? Jesteś empatyczny, dzięki czemu rozumiesz oczekiwania i potrzeby rozmówców? A może jesteś urodzonym handlowcem, a siła perswazji stanowi jeden z Twoich najważniejszych atutów? Jeśli znasz techniki sprzedażowe, masz szansę osiągnąć sukces. Umiejętności można rozwijać podczas szkoleń i warsztatów. Przydatne jest również doświadczenie zdobyte np. w punkcie handlowym, niekoniecznie związanym z branżą farmaceutyczną. Na Twoją korzyść będzie przemawiać praca w aptece, ale także doświadczenie zdobyte w dowolnym sklepie, w którym np. pracowałeś dorywczo w trakcie nauki.

Na sukces w handlu składa się wiele czynników. Duże znaczenie ma motywacja. Zależy Ci na realizowaniu norm sprzedażowych i wynikach? Chcesz się rozwijać? A może po prostu lubisz rozmawiać i pracować z ludźmi? Zyskujesz dodatkową energię, gdy Twoje wysiłki są ukierunkowane.

Farmacja – zarobki

Farmacja to jeden z kierunków gwarantujących atrakcyjne perspektywy zawodowe niedługo po uzyskaniu dyplomu. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Dobra pensja na start – po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?”.

  • 4600 zł brutto – to przeciętne miesięczne zarobki magistra farmacji w pierwszych 3 latach pracy.
  • 5800 zł brutto – tyle wynosiła w 2017 r. przeciętna pensja magistra farmacji.
  • 3700 zł brutto tyle wynosiła w 2017 r. przeciętna pensja technika farmacji.
  • 6600 zł brutto – to przeciętne zarobki przedstawiciela farmaceutycznego w 2017 r. (najskuteczniejsi otrzymywali wynagrodzenie wynoszące ponad 13 000 zł brutto).
  • 12 500 – tyle zarabiały osoby na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży w sektorze farmacja / medycyna.

Dane stanowią wynik analizy ok. 360 000 ankiet wypełnionych w 2017 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl. Aby ustalić wysokość pensji netto, możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.

Praca farmaceuty jest ważna i odpowiedzialna. Błędy i pomyłki mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu ludzkiemu. Aby wykonywać ten zawód, należy posiadać szeroką wiedzę, a także wykazywać się dokładnością i opanowaniem.