5 propozycji pracy dla sportowca, który zakończył karierę

Aktywność zawodowych sportowców po zakończeniu kariery zwykle nie ogranicza się do sporadycznych wypowiedzi dla mediów i występowania w charakterze ekspertów. Choć niektórzy mogliby pozwolić sobie na słodkie lenistwo, trudno po wielu latach intensywnych treningów po prostu spocząć na laurach. Właśnie dlatego sportsmeni zajmują się na przykład biznesem, a czasami także polityką.  

Zarobki sportowców w Polsce

Zawodnicy sportowi to grupa zdecydowanie zróżnicowana pod względem zarobków. Poziom płac zależy nie tylko od formy i liczby zdobytych trofeów, ale również m.in. od popularności konkretnej dyscypliny i jej finansowego potencjału. Futboliści są podziwiani na całym świecie, a ich sportowe poczynania wywołują olbrzymie emocje. To sprawia, że czołowi zawodnicy pojawiają się np. w kampaniach reklamowych, inkasując pokaźne sumy.

Zarobki polskich sportowców

Co zrobić po zakończeniu kariery sportowej?

U schyłku 2018 r. utytułowana polska tenisistka, Agnieszka Radwańska, oficjalnie ogłosiła zakończenie kariery sportowej. Nie wiadomo, czym zajmie się młoda, niespełna 30-letnia kobieta. Do wyboru ma zawody, takie jak np.:  

  • Trener

Były sportowiec doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotny jest systematyczny trening oraz jakich form wsparcia potrzebuje zawodnik. Dzięki doświadczeniu może wykazywać zrozumienie i skutecznie motywować do działania, powołując się na własne przeżycia – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

  • Działacz sportowy

Osoby, które w przeszłości niejednokrotnie stawały na podium i zdobywały trofea sportowe, można spotkać także w związkach i stowarzyszeniach sportowych. Taką drogę wybrał np. Zbigniew Boniek – niegdyś piłkarz, obecnie prezes Polskiego Związki Piłki Nożnej. Podobnie zdecydował Adam Małysz – w przeszłości skoczek narciarski, aktualnie dyrektor-koordynator Kadry Narodowej w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.  

Droga do sukcesu, czyli co zrobić, aby zostać sportowcem

  • Dietetyk

Osoby, które wyczynowo uprawiają sport, przykładają dużą wagę nie tylko do treningów, ale także do racjonalnego odżywiania. Dzięki temu po ukończeniu studiów lub kursów mogą z powodzeniem układać diety i służyć fachową pomocą osobom, które zamierzają dokonywać świadomych wyborów żywieniowych.

  • Biznesmen

Wśród „emerytowanych sportowców” nie brakuje przedsiębiorców. Mariusz Pudzianowski założył firmę transportową, Adam Małysz zainwestował w nieruchomości, Radosław Majdan stworzył markę perfum, a Dariusz Michalczewski zajął się produkcją napojów energetycznych. Przykłady sportowców-biznesmenów można mnożyć.  

  • Poseł

Iwona Guzowska - zawodniczka boksu, Adam Korol – wioślarz, zdobywca medalu na igrzyskach olimpijskich, Paweł Papke – były siatkarz – te nazwiska znalazły się na listach wyborczych. Sportowcom, którzy zakończyli karierę, udało się uzyskać mandaty poselskie i zasiąść w parlamencie.