5 pytań, które warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Przed Tobą spotkanie z rekruterem, więc zastanawiasz się, jakie usłyszysz pytania. Pomyśl o swoich celach, planach, motywacji i oczekiwaniach finansowych. Pamiętaj, że Ty również będziesz mógł zapytać o interesujące Cię kwestie. Przygotuj się do tej części rozmowy i wykaż się inicjatywą. Możliwości rozwoju, benefity, niezbędne narzędzia, informacje dotyczące zespołu, doprecyzowanie zakresu obowiązków – to przykładowe tematy, które warto poruszyć.

Jak zachowywać się na rozmowie o pracę?

Punktualność, strój adekwatny do okazji oraz uważne słuchanie rozmówcy – to podstawa rekrutacyjnego savoir vivre’u. Dobrze jest przestrzegać również zasad obowiązujących w korespondencji i dbać o kulturę wypowiedzi, staranność oraz poprawność językową.

8 zasad savoir-vivre podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa rekrutacyjna – o co warto zapytać?

Zadawanie pytań dotyczących oferty pracy, obowiązków, oczekiwań pracodawcy itd. jest oznaką zainteresowania. Wskazuje również na rozwagę. Może świadczyć o znajomości własnych preferencji i świadomym wyborze kierunku rozwoju zawodowego. Lepiej jednak nie pytać o kwestie, które można sprawdzić we własnym zakresie. Chodzi m.in. o działalność i historię firmy, podwyższone koszty uzyskania przychodu czy prawa pracownika.

Aby uzyskać istotne informacje, a przy tym korzystnie się zaprezentować, warto zadać na przykład takie pytania:

  • „Czy dobrze zrozumiałam/-em, że…?”

Parafrazowanie wypowiedzi rozmówcy to sposób na uściślenie informacji, które właśnie się zdobyło. Jeśli masz wątpliwości lub chcesz się upewnić, że dobrze zrozumiałeś komunikat, możesz powtarzać własnymi słowami usłyszaną treść. Parafraza jest również jedną z technik poprawnej komunikacji.

  • „Czy firma oferuje dodatkowe możliwości rozwoju?”

W interesie pracodawcy jest przyjęcie kandydata, który jest otwarty na naukę i chce podnosić kwalifikacje. Pytając o kwestię zdobywania i rozwijania kompetencji, prezentujesz się jako osoba, której zależy na tym, by działać coraz wydajniej i skuteczniej. Warto też wcześniej zastanowić się nad odpowiedzią na ewentualne pytanie rekrutera o wizję rozwoju i interesujący Cię kierunek drogi zawodowej.

  • „Jak będą wyglądać kolejne etapy rekrutacji?”

Tego typu pytania świadczą m.in. o odpowiedzialności i trosce o własny wizerunek. Mogą też dowodzić, że poważnie traktujesz oczekiwania potencjalnego pracodawcy i szanujesz jego czas. Znając przebieg procesu rekrutacji, możesz przygotować się do zadań, z którymi będziesz musiał się zmierzyć. W ten sposób wyrażasz też gotowość do podjęcia wyzwań.

  • „Czy mogłaby Pani / mógłby Pan powiedzieć coś więcej o zespole? Z ilu osób się składa, jaki jest podział obowiązków?”

Rozmowa kwalifikacyjna to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o miejscu, w którym chciałbyś pracować. Warto dopytać o dział lub zespół, w którym miałbyś pracować. Pozyskane dane poszerzą perspektywę i pozwolą podjąć przemyślaną oraz świadomą decyzję.

  • „Jakie jeszcze informacje byłyby przydatne i mogłyby pomóc Państwu w podjęciu decyzji?”

Zainteresuj się również tym, czy możesz odnieść się do zagadnień, które nie pojawiły się podczas rozmowy, a mogą być istotne z punktu widzenia rekrutera. Otwartość na cudze potrzeby i oczekiwania to istotna cecha pracownika.   

5 pytań kandydatów, które zaskakują rekruterów