Kompetencje absolwenta administracji
Maturzysta, który chciałby rozpocząć studia na kierunku: administracja, powinien przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotów, takich jak: język polski, nowożytny język obcy oraz (do wyboru) matematyka, historia lub wiedza o społeczeństwie. Osoba, która uzyskała dyplom ukończenia studiów, posiada wiedzę z zakresu prawa i ekonomii. Potrafi także wyszukiwać i analizować przepisy. Jest przygotowana do roli managera zarządzającego instytucją lub firmą. Może pracować na stanowiskach, takich jak:
- Urzędnik
Administracja samorządowa i rządowa, instytucje Unii Europejskiej, służby dyplomatyczne – absolwent administracji posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania obowiązków urzędniczych. Dodatkowym atutem jest znajomość języków obcych. W placówkach dyplomatycznych lub instytucjach UE zwykle jest to jeden z kluczowych wymogów. Osoba, która zdobyła tytuł magistra administracji, może pracować w urzędach, biurach poselskich lub resortach.
Sprawdź, ile wynosi wynagrodzenie w ministerstwach:
Wynagrodzenia w ministerstwach
- Pracownik organizacji pozarządowych
Jako absolwent administracji możesz pracować także w fundacjach i stowarzyszeniach. Twoim głównym obowiązkiem będzie np. organizowanie pracy biura. Kompetencje, jakie powinieneś posiadać, to m.in.: znajomość MS Office, umiejętności organizacyjne i samodzielność.
7 umiejętności niezbędnych w pracy biurowej
- Pracownik służb resortowych lub agencji rządowych
Wiedza zdobyta na studiach umożliwi Ci rozpoczęcie kariery w Policji, Straży Granicznej lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W takich miejscach zatrudnia się nie tylko funkcjonariuszy, ale również pracowników cywilnych. Osoba, która chce rozpocząć karierę w służbach resortowych, powinna spełniać też dodatkowe wymagania. Niezbędne są: obywatelstwo polskie, pełnia praw publicznych oraz niekaralność (chodzi o prawomocne wyroki za przestępstwa skarbowe).
- Doradca podatkowy
Kończąc administrację, posiadasz wiedzę z zakresu prawa podatkowego. Dzięki temu możesz pracować w firmach i instytucjach zajmujących się doradztwem podatkowym. Należy jednak zdać egzamin państwowy i zdobyć uprawnienia.
Ile zarabia doradca podatkowy?
- Pracownik działu kadr i płac
Prawidłowe funkcjonowanie działu kadr sprawia, że firma lub instytucja działa bez zakłóceń. Specjaliści ds. kadr i płac dbają o to, aby dokumenty dotyczące np. zatrudnienia pracowników były utrzymane w porządku. Troszczą się również o to, żeby osoby zatrudnione w zakładzie pracy otrzymywały wynagrodzenia we właściwym czasie i w odpowiedniej wysokości.