5 zawodów po Akademii Sztuk Pięknych

Absolwenci Akademii Sztuk Pięknych mogą utrzymywać się między innymi z tworzenia dzieł plastycznych. Zapotrzebowanie na osoby odznaczające się talentem i wrażliwością artystyczną jest duże, co zwiększa szanse na zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Praca artystyczna = praca marzeń?

Zawody kreatywne są bardzo specyficzne. Większość z nich zakłada elastyczny czas pracy oraz dużą niezależność i swobodę. Nierzadko zlecenia na projekty artystyczne można realizować w domu lub innym, wybranym miejscu. Wielu specjalistów sądzi zresztą, że w przyszłości praca zdalna stanie się równie popularna, a może nawet popularniejsza od pracy stacjonarnej w biurze, co bez wątpienia będzie miało też wpływ na koszty pracodawcy.

Zawody dla domatorów, czyli jaką pracę można wykonywać zdalnie

Co można robić po ASP?

Najczęściej wybierane przez absolwentów ASP zawody to:

  • grafik komputerowy – może zajmować się tworzeniem materiałów graficznych na potrzeby różnych firm, instytucji lub na zlecenie klientów indywidualnych. Na ciekawe propozycje mogą liczyć także osoby potrafiące tworzyć strony internetowe i zamieszczać atrakcyjny wizualnie content. 
  • rysownik w wydawnictwie – na prężnie działającym rynku wydawniczym (szczególnie jeśli chodzi o publikacje tworzone z myślą o dzieciach) zapotrzebowanie na utalentowanych i kreatywnych rysowników jest cały czas spore. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie sztuki mogą też aplikować na stanowiska kontraktowych rysowników w czasopismach.
  • specjalista ds. kultury w różnych instytucjach państwowych i fundacjach –  należy wykazać się wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania instytucjami kultury, a także na bieżąco śledzić informacje związane ze światem szeroko rozumianej sztuki. Do obowiązków należy między innymi planowanie i współorganizowanie wydarzeń kulturalnych.
  • architekt wnętrz – to wśród absolwentów ASP bardzo popularny kierunek rozwoju kariery zawodowej. Potrzebne jest wyczucie stylu, dobry gust, znajomość klasycznych i nowoczesnych trendów w dekoracji wnętrz i wzornictwie użytkowym. W tej pracy – oprócz predyspozycji – ważna jest także znajomość specjalistycznego oprogramowania komputerowego.
  • nauczyciel – szkoły podstawowe, przedszkola, licea ogólnokształcące i plastyczne – we wszystkich tych placówkach nauczyciele plastyki mogą starać się o pracę na etacie. Absolwenci ASP z zacięciem pedagogicznym mogą także spełniać się jako instruktorzy współorganizujący i prowadzący warsztaty na zlecenie różnych firm.  

Mając dobry warsztat i świadomość swoich mocnych stron, nietrudno znaleźć satysfakcjonujące zajęcie. W określeniu optymalnej drogi rozwoju mogą też pomóc specjaliści.

Jak odkryć, co chcesz robić w życiu?

Ważne, by lubić to, co się robi, bo wtedy poziom samozadowolenia szybuje w górę.