5 zawodów, w których możesz dorobić na emeryturze

Czy dorabianie na emeryturze jest możliwe? Czy możesz pracować na emeryturze bez szkody dla wysokości swojego świadczenia? Odpowiedź brzmi – tak. Musisz jednak pilnować tego, ile dorabiasz. W przeciwnym razie świadczenia mogą zostać zmniejszone lub zawieszone. Zobacz, od czego zależy dorabianie do emerytury i jakich zajęć możesz się podjąć w tym czasie.

Czego dowiesz się z artykułu?

Czy można pracować i dorabiać do emerytury?
Emerytura a praca, czyli jak dorobić na emeryturze

Czy można pracować i dorabiać do emerytury?

Wiele osób zastanawia się, czy, będąc na emeryturze, można pracować. Odpowiedź brzmi – można. Jest to uregulowane w ustawie z 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na tej podstawie wiadomo, że każda osoba na emeryturze może dorabiać do tego świadczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że ZUS raz na 3 miesiące aktualizuje limity kwoty, którą można dorobić do emerytury bez zmniejszenia lub zawieszenia głównego świadczenia emerytalnego. Warto wiedzieć, że limity te dotyczą wszystkich emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, czyli:

  • kobiet poniżej 60 roku życia,
  • mężczyzn poniżej 65 roku życia.

Emerytura a praca, czyli jak dorobić na emeryturze

Zamiast zadawać sobie pytanie, czy można pracować na emeryturze, lepiej zastanowić się, co chce się wtedy robić, jakie zadania wykonywać. Do wyboru jest wiele interesujących zajęć, które umożliwiają dorobienie do emerytury.

Oto 5 przykładowych zawodów, które umożliwią dorabianie na emeryturze.

  1. Ochroniarz na osiedlu strzeżonym

Jednocześnie praca dzienna, jak i praca nocna. Potrzebujesz do niej czujności i spostrzegawczości. Przyda się także umiejętność nawiązania kontaktu z ludźmi. Warto wspomnieć, że nie jest to bardzo wymagająca praca.

Sprawdź oferty pracy w ochronie.

  1. Opiekunka do dzieci

Pracujący rodzice, zwłaszcza jeśli mieszkają daleko od rodzinnych stron, często szukają wsparcia opiekunki do dzieci. Taki sposób dorobienia do emerytury niesie korzyści dla obu stron. Rodzice oddają pociechę w doświadczone ręce, a osoba na emeryturze czuje, że wciąż jest potrzeba. I oczywiście dorabia do swojego świadczenia.

  1. Złota rączka

Każdy, kto umie naprawić drobne usterki w domu, np. wymienić uszkodzoną uszczelkę w cieknącym kranie czy wywiercić dziury w ścianie, jest na wagę złota. Dzięki takim drobnym pomocom łatwo dorobić do emerytury.

  1. Pomoc domowa

Tu sprawa wygląda podobnie jak w przypadku opiekunki do dzieci. Pilnowanie domu w ciągu dnia, drobne porządki, mniejsze zakupy i gotowanie. To wszystko jest w zasięgu możliwości każdego sprawnego i zdrowego emeryta. Jeśli szukasz pracy, która pozwoli dorobić do emerytury, warto zastanowić się nad tą opcją.

  1. Krawiec lub krawcowa

Drobne robótki ręczne, przerabianie ubrań albo tak modne od kilku sezonów swetry robione na drutach. W ten sposób nawet nie trzeba wychodzić z domu, żeby dorobić do emerytury.praca