6 błędów podczas negocjowania pensji

Uważasz, że zasługujesz na wyższą pensję, ale szef nie wychodzi z inicjatywą i nie przyznaje Ci podwyżki? Weź sprawy w swoje ręce i nie bój się mierzyć wyżej. Upewnij się jednak, czy płaca, którą chcesz otrzymywać, jest adekwatna do Twoich umiejętności.

Jak negocjować wynagrodzenie?

Dobry negocjator jest cierpliwy, uważny i potrafi myśleć strategicznie. Wie, jaki cel chce osiągnąć i z namysłem planuje kolejne kroki, które zamierza wykonać w drodze do realizacji swoich zamiarów. Jest również wytrwały i nie zniechęca się po pierwszej nieudanej próbie. Szuka przyczyn niepowodzenia i dokłada starań, by jeszcze lepiej przygotować się do kolejnej rozmowy.  

Wyceń swoją pracę, czyli jak dobrze negocjować pensję i podwyżkę

Czego unikać podczas rozmowy o pieniądzach?

Prośba o podwyżkę nie jest czymś niewłaściwym. Twoja postawa może świadczyć o potrzebie rozwoju i odwadze. Uważaj jednak, żeby nie wpaść w pułapki, takie jak:

  • Nadmierna pewność siebie

Dokonanie rzetelnej i uczciwej oceny swoich osiągnięć, kwalifikacji itp. to podstawa skutecznych negocjacji. Arogancja i roszczeniowa postawa mogą sprawić, że przedstawisz wygórowane żądania. Ważne jest więc zdrowe poczucie własnej wartości. Brak wiary w siebie może z kolei spowodować, że nie odważysz się wystąpić o podwyżkę lub znacząco zaniżysz jej wysokość.

  • Brak konkretnych oczekiwań

Domaganie się wyższego wynagrodzenia, gdy nie operuje się konkretnymi liczbami, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Ustal, jaka kwota byłaby dla Ciebie wystarczająca, biorąc pod uwagę Twoje umiejętności, osiągnięcia oraz zarobki w branży.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

  • Zbyt wygórowane oczekiwania

Jak głosi przysłowie: „Nie od razu Rzym zbudowano!”. Bądź więc cierpliwy i mierz oczekiwania finansowe względem swoich kompetencji, stażu pracy, jak i kondycji firmy. Pracodawca chętniej udzieli Ci podwyżki w wysokości 5-10% Twoich aktualnych zarobków (aby za jakiś czas znów ją zwiększyć), niż jednorazowo przyzna dodatkowe 50 % Twojej wypłaty.

  • Brak inicjatywy

Oczekiwanie, że pracodawca domyśli się, że nie jesteś usatysfakcjonowany wysokością swoich zarobków, nie pomoże Ci w osiągnięciu celu. Poproś szefa o spotkanie i skoncentruj się na kwestii wynagrodzenia. Brak konkretnych informacji, zdawkowe i chaotyczne odpowiedzi utrudniają komunikację. Zastanów się więc, jakich użyć argumentów i przygotuj się do negocjacji.

Własna inicjatywa – jak wykazać się na rozmowie rekrutacyjnej

  • Zamknięcie na argumenty drugiej strony

Negocjacje powinny opierać się na dialogu. Prosząc o podwyżkę, możesz usłyszeć, że pracodawca nie jest zadowolony z rezultatów Twojej pracy albo że firma boryka się z problemami finansowymi. Warto uważnie analizować argumenty drugiej strony, a następnie przyjąć je lub podjąć dyskusję.

  • Rezygnacja ze starań o lepsze warunki

Może okazać się, że pracodawca nie przyzna Ci podwyżki, mimo że świetnie przygotowałeś się do rozmowy. W obliczu odmowy nie warto się szybko zniechęcać. Zapytaj, jakie warunki powinieneś spełnić, by zarabiać więcej. Skorzystaj ze wskazówek i zadbaj o swój rozwój. Dzięki temu będziesz mógł nie tylko otrzymać atrakcyjniejsze wynagrodzenie, ale też zyskać dodatkowe umiejętności i kwalifikacje.   

7 błędów podczas negocjacji z szefem