Zdolność skupienia uwagi pozwala nam dostrzegać więcej szczegółów i łatwiej zapamiętywać materiał, który analizujemy. Koncentracja stanowi fundament codziennej pracy. Ci, którzy pomimo czynników rozpraszających potrafią się skupić i rzetelnie wykonać swoje zadanie, mogą zyskać opinię naprawdę dobrych pracowników. Tę umiejętność można też po części wykorzystać jako uzasadnienie podwyżki wynagrodzenia. Na przykład podczas rozmowy z managerem, opowiadając o swojej świetnej organizacji i wywiązywaniu się z obowiązków na czas.
Jak poprawić koncentrację?
Niektórym w codziennej pracy nie jest łatwo osiągnąć maksymalne skupienie. Spływające maile od klientów czy cykliczne spotkania ze współpracownikami są w stanie wybić z rytmu. Na szczęście zdolność koncentracji można trenować. Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić, aby łatwiej było nam się skupić na pracy czy nauce, jest ograniczenie rozpraszaczy. Spoglądanie na telefon czy sprawdzanie skrzynki pocztowej wyprowadza nas z równowagi i sprawia, że trudniej jest nam wrócić do zadania, nad którym pracowaliśmy.
W jakich sytuacjach powinieneś wyciszyć telefon?
Innym skutecznym sposobem jest wykonywanie ćwiczeń, które mogą poprawić koncentrację. Prezentujemy kilka propozycji:
Rzymski pokój
To prosta metoda polegająca na zapamiętywaniu rzeczy, takich jak np. produkty z listy na zakupy albo nazwiska współpracowników, poprzez skojarzenie ich z otaczającymi nas przedmiotami. Możemy z niej korzystać praktycznie w każdym miejscu – w domu, w biurze, w autobusie czy w supermarkecie.
Metoda liczbowo-kształtowa
Jak sama nazwa wskazuje, technika ta idealnie sprawdza się przy zapamiętywaniu liczb. Chodzi w niej o zapamiętywanie informacji poprzez jej podobieństwo do kształtu przedmiotu lub liczby. Na przykład chcąc zapamiętać numer telefonu, moglibyśmy skojarzyć cyfrę 5 z dłonią (ze względu na liczbę palców).
Tworzenie mapy umysłu
To metoda skuteczna podczas zapamiętywania trudnego materiału. Wykorzystuje się przy niej tworzenie kolorowych rysunków i podkreślanie. Doceniana przez tzw. wzrokowców, którzy łatwiej przyswajają wiedzę, mając do dyspozycji obrazy.
Łamigłówki i niedokończone zdania
Szukanie odpowiedzi na pytania zadane w łamigłówkach czy też uzupełnianie niedokończonych zdań – to aktywności, które służą ćwiczeniu koncentracji. Inspiracji i ciekawych zagadek warto poszukać w sieci. Przykładowe strony: https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/cwicz-umysl-bezplatne-lamiglowki-i-zagadki-do-pobrania, https://michalpasterski.pl/cwiczenia-na-koncentracje/
Ćwiczenia ruchowe
Mogłoby się wydawać, że ćwiczenia fizyczne nie mają wiele wspólnego z działaniem naszego umysłu, ale nic bardziej mylnego! Oto kilka przykładów ćwiczeń, które pomogą nam się skupić:
- zabawa ze skakanką
- żonglowanie
- koncentrowanie się na wdechu i wydechu.