6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie

Pracownicy - wykonujący tę samą pracę - mają prawo do równego wynagrodzenia. Wysokość pensji zależy nie tylko od zakresu obowiązków, ale też od kilku innych uwarunkowań. Sprawdź, co może spowodować obniżenie Twojego wynagrodzenia i co możesz zrobić, aby je zwiększyć.

Wysokość wynagrodzenia – kodeks pracy

Jednym z podstawowych praw pracownika - zatrudnionego na podstawie przepisów kp - jest prawo do wynagrodzenia (Dział III kp: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141). Nie możemy zrezygnować z pensji i przekazać jej komuś innemu. Warunki wynagradzania pracowników powinny zostać określone w układzie zbiorowym lub w regulaminie wynagradzania.

Co wpływa na wysokość pensji?

1. Składniki wynagrodzenia

Pensja, którą otrzymujemy, składa się z płacy zasadniczej. Oprócz podstawy możemy otrzymywać również dodatki (stażowy, funkcyjny, za pracę w porze nocnej itd.). Jeśli spełnimy określone wymagania, mamy szansę dostać premię. Inny składnik wynagrodzenia to benefity. Wśród korzyści pozapłacowych wymienia się m.in. prywatną opiekę lekarską, karty multisport, bony żywieniowe czy zniżki pracownicze. W prowizyjnym systemie wynagradzania możemy liczyć również na prowizje od podpisanego kontraktu, pozyskanego klienta itp.

2. Kwalifikacje zawodowe

Znajomość języków obcych poświadczona certyfikatami, ukończenie studiów podyplomowych, zdobycie dodatkowej kategorii prawa jazdy – posiadanie kwalifikacji, które podnoszą jakość pracy, również wpływa na wysokość pensji.   

3. Doświadczenie

Pracownik, który od lat wykonuje określone obowiązki, posiada rozległą wiedzę i umiejętności. Jest ekspertem w swojej dziedzinie lub zarządza zespołem. Otrzymuje więc pensję adekwatną do doświadczenia.   

4. Stanowisko

Kierownik otrzymuje wyższą pensję niż jego podwładni, co wiąże się z większym zakresem odpowiedzialności. Zdarza się, że osoby zajmujące kierownicze stanowiska mają nienormowany czas pracy – choćby dlatego ich pobory powinny być wyższe.   

5. Wysiłek i jakość pracy

Na wysokość pensji wpływa również efektywność pracownika. Na takim założeniu opiera się akordowy system wynagradzania. Wysokość pensji nie zależy od dyspozycyjności zatrudnionego, ale od tempa i skuteczności, jaką wykazuje w trakcie wykonywania obowiązków.   

6. Kary pieniężne

W uzasadnionych okolicznościach pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika. Możemy otrzymać karę finansową za:

  • ignorowanie przepisów bhp i przeciwpożarowych,
  • opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia,
  • stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w miejscu pracy.

Sposób ustalania wysokości kary został wskazany w rozporządzeniu MPiPS: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19960620289.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Podczas rozmowy o pracę rekruter informuje nas o wysokości pensji brutto. Odejmuje się od niej składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne i/lub zaliczkę na podatek dochodowy. W zależności od rodzaju umowy, „na rękę” otrzymujemy odpowiednio pomniejszoną kwotę. Aby obliczyć jej wysokość, możemy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/.