6 czynników, od których zależy Twoja pensja

Jesteś doświadczonym specjalistą, a może właśnie rozpoczynasz karierę? Pracujesz w branży informatycznej czy jesteś urzędnikiem? Sytuacja, w której się znajdujesz, przekłada się na wysokość Twoich zarobków. Pensja, jaką otrzymujesz, odpowiada m.in. Twoim kwalifikacjom i sytuacji na rynku pracy.

Doświadczenie, staż pracy, wielkość i lokalizacja firmy oraz podstawa zatrudnienia – to istotne, ale nie jedyne czynniki kształtujące wysokość wynagrodzenia.

6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie

Na wymiar Twojej pensji wpływają również:

  • Stanowisko

Osoba, która pełni funkcję kierownika, powinna spełniać wysokie wymagania, ale zarabia więcej niż pracownicy, na których spoczywa mniejsza odpowiedzialność. Zarządzanie zespołem, prowadzenie szkoleń, dokonywanie rozliczeń – to dodatkowe obowiązki na stanowisku kierowniczym.  

  • Benefity

Pracodawcy stosują płacowe i pozapłacowe formy wynagradzania pracowników. Twoja pensja może wynosić np. 3500 zł netto. Oprócz wynagrodzenia możesz otrzymać również dostęp do atrakcyjnej oferty darmowych kursów i szkoleń, a także służbowe mieszkanie i samochód. W takiej sytuacji faktyczna wartość korzyści finansowych i pozafinansowych byłaby znacznie wyższa niż 3500 zł.

  • System wynagradzania

Gdy Twoje wynagrodzenie jest naliczane w ramach systemu czasowego, otrzymujesz należność za przepracowany dzień, tydzień lub miesiąc. Efektywność jest mniej istotna niż np. w systemie akordowym lub prowizyjnym, w przypadku których zapłata zależy od liczby wyprodukowanych przedmiotów albo zawartych umów.

6 form wynagradzania pracowników

  • Wymiar czasu pracy

Jako pracownik zatrudniony na cały etat masz prawo do wynagrodzenia w pełnej wysokości. Przy połowie, jednej trzeciej czy ćwierci etatu Twoja pensja jest odpowiednio niższa, ponieważ pracujesz krócej.

  • Przepisy

Na wysokość pensji wpływa także kodeks pracy oraz inne ustawy. Gdy np. zarabiasz najniższą krajową, która wzrasta w danym roku, pracodawca ma obowiązek przyznać Ci podwyżkę.  

  • Wiedza i umiejętność negocjacji

O tym, ile zarabiasz, decyduje także to, czy znasz wysokość płac w swojej branży. Aby dowiedzieć się, czy oferta pracodawcy odpowiada sytuacji na rynku pracy, możesz skorzystać z porównywarki zarobków Pracuj.pl: https://zarobki-raport.pracuj.pl/#!/survey/step-0.

Wypłata brutto a netto – różnica

O wysokości pensji „na rękę” decyduje także rodzaj umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony. Jako pracownik etatowy obowiązkowo opłacasz wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jako zleceniobiorca samodzielnie podejmujesz decyzję o przystąpieniu do ubezpieczenia chorobowego. Wykonawcy dzieła w większości przypadków nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Obowiązek opłacania składek (lub jego brak) wpływa na wysokość pensji „na rękę”. Aby ustalić, ile wynosi różnica, możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.   

Tak czy nie? Jak to wygląda u Was?