6 kreatywnych sposobów na podwyżkę poza pensją podstawową

Jednym z powodów, dla których pracownicy nie otrzymują wyższego wynagrodzenia, jest to, że… nie starają się o podwyżkę. Jeśli chcesz zarabiać więcej, porozmawiaj z pracodawcą. Jednocześnie warto liczyć się z odmową i przygotować alternatywne rozwiązania. Możesz poprosić np. o zwrot kosztów dojazdu do pracy.  

Rozmowa o podwyżce - argumenty

Jeśli chcesz otrzymać satysfakcjonujące wynagrodzenie, zastanów się, dlaczego pracodawca miałby przyznać Ci podwyżkę. Czy udało Ci się osiągnąć coś szczególnego w ostatnim czasie? A może zwiększył się zakres Twoich obowiązków? Ważne, by Twoje argumenty świadczyły o tym, że jesteś zaangażowany w pracę i przyczyniasz się do wzmocnienia pozycji firmy na rynku.

9 dowodów, że już czas na podwyżkę

Co zamiast podwyżki?

Nawet najbardziej rzetelne przygotowanie nie zagwarantuje Ci sukcesu w negocjacjach. Pracodawca może nie przystać na Twoje warunki, tłumacząc odmowę np. chwilowym brakiem zleceń lub przeznaczeniem znacznych środków na inwestycje. W takiej sytuacji możesz wyjść z inicjatywą i zaproponować inne rozwiązania, tzn.:  

  • Dowolnie wybrane benefity

Coraz więcej firm decyduje się przyznawać zatrudnionym korzyści pozapłacowe, które są dla nich najatrakcyjniejsze. Można poprosić szefa np. o możliwość zamiany dofinansowania zajęć sportowych na bony towarowe lub zniżki pracownicze. Jeśli zależy Ci na doskonaleniu zawodowym, warto wybrać np. dofinansowanie szkolenia.  

  • Więcej płatnych dni wolnych

Inne wyjście z sytuacji to prośba o dodatkowe wolne dni. Pracodawca ma prawo przyznać Ci dłuższy urlop niż ten, który wynika z kodeksu pracy. Dzięki temu zamiast z 26 dni wolnych będziesz mógł korzystać np. z 36-dniowego urlopu, pobierając wynagrodzenie w tym okresie.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – co powinieneś wiedzieć?

  • Zadaniowy czas pracy

Jeśli wykonujesz swoje obowiązki szybciej niż np. w ciągu 8 godzin, warto poprosić o możliwość wcześniejszego wychodzenia z biura. Nie otrzymasz co prawda wyższej pensji, ale zyskasz czas, który przeznaczysz m.in. na odpoczynek lub podjęcie dodatkowej działalności zarobkowej (np. rozwijanie własnej firmy).  

  • Zwrot kosztów dojazdu

Ciekawą alternatywą dla podwyżki jest np. refundacja środków przeznaczanych na dojazd do pracy. Warto zaproponować pracodawcy również organizację firmowych środków komunikacji.

Dojazd do pracy - dowiedz się, czy masz prawo do dofinansowania

  • Premia zależna od wyników

Jeśli jesteś np. sprzedawcą i uzyskujesz wysokie wyniki sprzedażowe, warto poprosić szefa o prowizję. Dzięki temu nie tylko więcej zarobisz, ale również zyskasz dodatkową motywację do działania.

  • Awans

Pracodawca może przydzielić Ci także wyższe stanowisko, informując jednocześnie o tym, że przyzna podwyżkę z opóźnieniem. Takie rozwiązanie ma zalety, ale nie jest pozbawione wad. Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy.

Awans bez podwyżki – za i przeciw