6 najciekawszych benefitów w Polsce

Chciałbyś zabierać swojego pupila do pracy? A może zależy Ci na tym, by uciąć sobie drzemkę w czasie przerwy? Coraz więcej polskich firm oferuje nietypowe korzyści pozapłacowe.

Dobra atmosfera, elastyczny czas pracy, home office – to przykładowe czynniki, które zwiększają chęć do wykonywania obowiązków. Pracownicy cenią również świadczenia pozapłacowe, jednak nie wszyscy je otrzymują. Jedna trzecia Polaków sygnalizuje, że w pracy brakuje im benefitów.

BENEFITY - czyli co motywuje pracowników

Sytuacja z roku na rok się poprawia, a pracodawcy stosują coraz więcej instrumentów motywacyjnych, wykazując się przy tym kreatywnością. Nietuzinkowe świadczenia pozapłacowe to na przykład:

  • Darmowe śniadania dla pracowników

Gdy wstajesz wcześnie rano, nie masz apetytu? A może połykasz śniadanie w biegu? Takie kwestie nie mają znaczenia dla pracowników wrocławskiej firmy Trans.eu, ponieważ co rano czeka na nich obficie zastawiony stół. Menu jest szerokie i wzbogacane smakołykami z różnych części świata. Dzięki temu personel może poznawać nowe, egzotyczne smaki.

  • Możliwość przychodzenia do pracy ze zwierzętami

Osoby zatrudnione w firmie Nestle Purina mogą przyprowadzać do biura swoich czworonożnych przyjaciół. Dzięki temu zwierzaki nie spędzają znacznej części dnia samotnie, ale cieszą się towarzystwem swoich właścicieli i umilają czas innym pracownikom. Firma realizuje program „Zobowiązania Puriny w społeczeństwie”. Jego celem jest budowanie rzeczywistości, w której ludzie i zwierzęta żyją ze sobą w przyjaźni.

  • Dni owocowe

Są pyszne, soczyste i bogate w witaminy oraz mikroelementy – owoce stanowią ważny składnik zdrowej diety. Osoby zatrudnione w Grupie Pracuj zaczynają poniedziałek od dużej dawki składników odżywczych – w firmowych kuchniach czekają kosze po brzegi wypełnione smakowitymi owocami.

Dieta biurowa – jak jeść zdrowo w pracy?

  • Dofinansowanie dojazdów do pracy na rowerze

Jazda samochodem skazuje Cię na stanie w korku, a jednocześnie utrudnia zerwanie z siedzącym trybem życia, który może prowadzić do miażdżycy oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Aby promować aktywność fizyczną, pracodawcy zwiększają wynagrodzenie np. o złotówkę za każdy kilometr pokonany rowerem.

  • Pomieszczenia dla matek karmiących

Z dodatkowych świadczeń korzystają również rodzice, np. mamy małych dzieci. Kobiety, które karmią piersią, mają prawo do dodatkowej przerwy w pracy. Zdarza się, że pracodawcy tworzą dla nich specjalne pomieszczenia, w których można nakarmić dziecko w komfortowych, przyjaznych warunkach.

Jakie są prawa i przywileje pracującej matki?

  • Strefa relaksu

Bilard, piłkarzyki, kąciki czytelnicze, a nawet tzw. „nap roomy”, czyli pomieszczenia, w których można uciąć sobie drzemkę – na kanapie lub w specjalnej kapsule izolowanej akustycznie. Pracodawcy stosują różne metody, aby zwiększyć poziom komfortu i efektywności zatrudnionych osób.

Drzemka w pracy – nowa moda?