Twoje wynagrodzenie nie wzrasta mimo upływu czasu? Zarabiasz mniej niż osoby wykonujące podobne obowiązki? Jeśli tak, warto wnioskować o podwyżkę lub rozważyć zmianę pracy.
79% uczestników badania Pracuj.pl: „Benefity oczami pracowników” uznało podwyżkę za najatrakcyjniejszą formę gratyfikacji. Choć oprócz wynagrodzenia liczy się również atmosfera panująca w firmie, to zbyt niska pensja może działać demotywująco. Warto zareagować, gdy:
-
Twoje wynagrodzenie jest niższe niż najniższa krajowa
Płaca minimalna w Europie i w Polsce gwarantuje bezpieczeństwo finansowe pracownikom etatowym. Jeśli mimo pracy w pełnym wymiarze godzin zarabiasz mniej niż 2100 zł brutto (stan na 2018 r.), możesz domagać się wyższej pensji przed sądem pracy.
Minimalne wynagrodzenie. Polska a reszta Europy
Najniższe wynagrodzenie pracownicze – co należy wiedzieć?
-
Zarabiasz mniej niż inni pracownicy zatrudnieni na tym samym stanowisku
Z kodeksu pracy wynika, że pensja powinna być adekwatna do Twoich kwalifikacji i obowiązków. Jeśli osoby o podobnym stażu pracy i zbliżonych kompetencjach zarabiają więcej od Ciebie, możesz domagać się wyrównania. Oferowanie atrakcyjniejszych warunków tylko ze względu na sympatię itp. stanowi przejaw dyskryminacji.
Wynagrodzenie brutto w Polsce – od czego zależy?
-
Nie pamiętasz, kiedy ostatnio dostałeś podwyżkę
Ceny towarów z roku na rok stają się coraz wyższe, co powoduje spadek płacy realnej. Aby przywrócić równowagę, pracodawca powinien podnieść Twoje wynagrodzenie nominalne. Brak waloryzacji przez kilka lat prowadzi do obniżenia jakości życia.
Płaca nominalna i realna – jak wpływają na poziom życia pracownika?
-
Twój awans nie łączy się z podwyżką
Wyższe stanowisko to większa odpowiedzialność, a czasami również zwiększony wymiar czasu pracy. Dobrze, by z objęciem ważniejszego stanowiska wiązała się podwyżka. Można rozważyć przyjęcie propozycji awansu mimo braku gratyfikacji finansowej, o ile warunkiem otrzymania podwyżki jest np. zdobycie dodatkowych kwalifikacji. W innych przypadkach awans może okazać się nieopłacalny.
Awans bez podwyżki – za i przeciw
-
Przedsiębiorstwo się rozwija, a pensje się nie zmieniają
Firma pozyskuje ważnych klientów, otwiera kolejne filie, otrzymuje nagrody, a wynagrodzenia nie wzrastają? Jeśli tak jest, warto porozmawiać z pracodawcą i asertywnie przedstawić swoje oczekiwania. Dobrze jest powołać się na merytoryczne argumenty, świadczące o tym, że zasługujesz na podwyżkę. W razie odmowy – można poszukać innych ofert zatrudnienia.
-
Czujesz się niedoceniony, co niekorzystnie wpływa na poziom motywacji
Jesteś zaangażowany, dokładny i wkładasz wiele wysiłku w pracę, a mimo to nie możesz liczyć nawet na pochwałę? Warto znaleźć pracodawcę, który zaoferuje Ci większe możliwości i milszą atmosferę.