6 pomysłów, jak pobudzić kreatywne myślenie

Kreatywność to nie tylko pomysłowość, ale również umiejętność wychodzenia poza schematy i tworzenia innowacji. Marketingowiec wykorzystuje ją, wymyślając kampanie reklamowe, a architekt wnętrz – projektując aranżacje, które zaspokoją potrzeby i gust klienta. Aby rozwijać tę umiejętność, warto wymieniać poglądy z innymi twórcami i zostawić w swojej pracy miejsce na spontaniczność.

Pracujesz dużo i intensywnie, co sprawia, że zaczynasz działać sztampowo i cierpisz na brak nowych pomysłów? A może czujesz blokadę i nie potrafisz sięgać po nietuzinkowe rozwiązania? Twórcy potrzebują inspiracji i nieustannego rozwoju. Aby stawać się coraz bardziej kreatywnym fachowcem:

  • Pozwalaj sobie na spontaniczność

Rutyna może okazać się wrogiem kreatywności. Dobre nawyki i działanie zgodnie z planem zdecydowanie ułatwia i usprawnia pracę. Czasami jednak warto zdecydować się na odstępstwo od reguły. Spontaniczne zachowania pozwolą Ci odkrywać w sobie możliwości, których być może nie byłeś świadomy.

  • Czytaj, pytaj, obserwuj

Warto rozwijać własny potencjał twórczy, inspirując się pracą innych osób. Dzieło malarskie, piosenka, film lub rozmowa z drugim człowiekiem może stać się dla Ciebie źródłem natchnienia i „kopalnią” świeżych pomysłów. Warto również obserwować sytuację w branży, wypatrywać nowinek i szukać niszy, którą można wypełnić innowacyjnymi rozwiązaniami.

  • Próbuj nowych rzeczy

Nieznane formy aktywności otwierają przed człowiekiem nowe możliwości. Podróż w nieznane miejsce, nauka języka, przyswajanie umiejętności – wszystko to może sprawić, że staniesz się odważniejszy i bardziej otwarty, co przełoży się na kreatywność.

5 powodów, żeby opuścić strefę komfortu

  • Zmieniaj otoczenie

Nie musisz zaszywać się w górskiej chacie, aby zyskać na kreatywności. Czasami wystarczy przemeblować biuro, przemalować ściany lub przepracować jeden dzień przy kawiarnianym stoliku, by świeżym okiem spojrzeć na kolejny projekt czy zadanie.

  • Zapisuj swoje pomysły

Warto prowadzić notatnik z hasłami, spostrzeżeniami i pomysłami, które spontanicznie przychodzą Ci do głowy. Nie musisz wcielać każdego projektu w życie, ale być może swobodne zapiski staną się cennym źródłem inspiracji.

  • Ruszaj się i odpoczywaj

Gdy masz przed sobą kilka godzin twórczej pracy, wybierz się na spacer. Dzięki oderwaniu się od zadań i dotlenieniu mózgu, zyskasz energię, którą będziesz mógł spożytkować w pracy. Pamiętaj również o odpoczynku i odpowiedniej dawce snu.

Jak sport wpływa na pracę?

Umowa o dzieło – rozwiązanie dla twórców

Jeśli piszesz tekst, tworzysz projekt architektoniczny lub komponujesz piosenkę na zamówienie, możesz zawrzeć z zamawiającym umowę o dzieło. Jest to kontrakt cywilnoprawny, do którego odnoszą się przepisy kodeksu cywilnego (tytuł XV).

Kwota brutto umowa o dzieło - aby ustalić różnicę pomiędzy płacą brutto i netto, możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.