Pracujesz dużo i intensywnie, co sprawia, że zaczynasz działać sztampowo i cierpisz na brak nowych pomysłów? A może czujesz blokadę i nie potrafisz sięgać po nietuzinkowe rozwiązania? Twórcy potrzebują inspiracji i nieustannego rozwoju. Aby stawać się coraz bardziej kreatywnym fachowcem:
-
Pozwalaj sobie na spontaniczność
Rutyna może okazać się wrogiem kreatywności. Dobre nawyki i działanie zgodnie z planem zdecydowanie ułatwia i usprawnia pracę. Czasami jednak warto zdecydować się na odstępstwo od reguły. Spontaniczne zachowania pozwolą Ci odkrywać w sobie możliwości, których być może nie byłeś świadomy.
-
Czytaj, pytaj, obserwuj
Warto rozwijać własny potencjał twórczy, inspirując się pracą innych osób. Dzieło malarskie, piosenka, film lub rozmowa z drugim człowiekiem może stać się dla Ciebie źródłem natchnienia i „kopalnią” świeżych pomysłów. Warto również obserwować sytuację w branży, wypatrywać nowinek i szukać niszy, którą można wypełnić innowacyjnymi rozwiązaniami.
-
Próbuj nowych rzeczy
Nieznane formy aktywności otwierają przed człowiekiem nowe możliwości. Podróż w nieznane miejsce, nauka języka, przyswajanie umiejętności – wszystko to może sprawić, że staniesz się odważniejszy i bardziej otwarty, co przełoży się na kreatywność.
5 powodów, żeby opuścić strefę komfortu
-
Zmieniaj otoczenie
Nie musisz zaszywać się w górskiej chacie, aby zyskać na kreatywności. Czasami wystarczy przemeblować biuro, przemalować ściany lub przepracować jeden dzień przy kawiarnianym stoliku, by świeżym okiem spojrzeć na kolejny projekt czy zadanie.
-
Zapisuj swoje pomysły
Warto prowadzić notatnik z hasłami, spostrzeżeniami i pomysłami, które spontanicznie przychodzą Ci do głowy. Nie musisz wcielać każdego projektu w życie, ale być może swobodne zapiski staną się cennym źródłem inspiracji.
-
Ruszaj się i odpoczywaj
Gdy masz przed sobą kilka godzin twórczej pracy, wybierz się na spacer. Dzięki oderwaniu się od zadań i dotlenieniu mózgu, zyskasz energię, którą będziesz mógł spożytkować w pracy. Pamiętaj również o odpoczynku i odpowiedniej dawce snu.
Umowa o dzieło – rozwiązanie dla twórców
Jeśli piszesz tekst, tworzysz projekt architektoniczny lub komponujesz piosenkę na zamówienie, możesz zawrzeć z zamawiającym umowę o dzieło. Jest to kontrakt cywilnoprawny, do którego odnoszą się przepisy kodeksu cywilnego (tytuł XV).
Kwota brutto umowa o dzieło - aby ustalić różnicę pomiędzy płacą brutto i netto, możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.