Rozwój zawodowy dziennikarza
Ukończenie dziennikarstwa nie jest warunkiem koniecznym, aby osiągnąć sukces w tym fachu. Liczy się wytrwałość oraz potrzeba rozwoju. Gdy chcesz zaistnieć w dziennikarskim świecie i zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii:
- Ucz się od najlepszych
Warto szukać inspiracji. Znajomość dorobku wybitnych dziennikarzy i reportażystów pozwala nie tylko uświadomić sobie własne niedociągnięcia, ale również wyznaczać drogę rozwoju. Dobrze jest czerpać także z doświadczenia redakcyjnych kolegów.
- Czytaj, oglądaj, słuchaj
W zawodzie dziennikarza ważne jest również zanurzenie się w informacjach. Im więcej dowiadujesz się o świecie, tym szersze staje się Twoje spojrzenie. Zaczynasz uważniej wsłuchiwać się w różne opinie, coraz gorliwiej szukając faktów. Umiejętność dotarcia do prawdy pozwala zachować dziennikarski obiektywizm.
10 motywujących książek, które warto przeczytać na urlopie
- Szukaj ciekawych tematów
Wykonując zawód dziennikarza, warto zawsze mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Naturalna ciekawość świata i dociekliwość – to niezmiernie istotne cechy, które powinny wyróżniać przedstawicieli tej profesji. Rozwijając je, masz szansę trafić na fascynujący trop.
- Wyznaczaj sobie ambitne cele
Przeprowadzenie wywiadu z założycielem jednej z największych korporacji na świecie, relacjonowanie podróży dookoła świata, rozmowy z najważniejszymi postaciami świata polityki – nie bój się marzyć o tego typu wyzwaniach. Mierz wysoko, ale koncentruj się także na mniejszych, krótkoterminowych celach.
- Rozwijaj się warsztatowo
Ukończenie studiów kierunkowych nie czyni z Ciebie świetnie wykwalifikowanego fachowca. Jako świeżo upieczony absolwent posiadasz podstawową wiedzę i umiejętności, które możesz rozwijać, by stawać się coraz lepszym specjalistą. Inwestuj czas w swój rozwój. Poznawaj nowe metody pracy, eksperymentuj i doskonal swój warsztat.
- Unikaj manipulacji
W zawodzie dziennikarza liczy się uczciwość. Manipulowanie wypowiedziami, tworzenie tytułów, które wprowadzają czytelnika w błąd czy szkalowanie – to zachowania sprzeczne z etyką zawodową. Osoba, która zajmuje się dziennikarstwem, powinna szukać prawdy.
Ile zarabia dziennikarz?
Dziennikarska pensja wynosi więcej niż najniższa płaca w Polsce. 4200 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła mediana płac przedstawicieli tej profesji (połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty). Najlepiej wynagradzani dziennikarze zarabiają nawet ponad 50 000 zł. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. 63% zatrudnionych wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Ten stosunkowo niski odsetek nie powinien dziwić, ponieważ dziennikarz to zawód idealny dla freelancerów, którzy tworzą artykuły lub reportaże i sprzedają je pismom, portalom internetowym, stacjom radiowym itd.