6 porad, jak podnieść kwalifikacje zawodowe w branży dziennikarskiej

Dobry dziennikarz to taki, który ma niezawodną intuicję i błyskotliwy umysł oraz potrafi ocenić potencjał wybranego tematu. Budowanie marki osobistej w branży może zająć sporo czasu, dlatego ważna jest cierpliwość i pokora. Warto stale się rozwijać, np. doskonaląc warsztat i szlifując znajomość języków obcych.  

Rozwój zawodowy dziennikarza

Ukończenie dziennikarstwa nie jest warunkiem koniecznym, aby osiągnąć sukces w tym fachu. Liczy się wytrwałość oraz potrzeba rozwoju. Gdy chcesz zaistnieć w dziennikarskim świecie i zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii:

  • Ucz się od najlepszych

Warto szukać inspiracji. Znajomość dorobku wybitnych dziennikarzy i reportażystów pozwala nie tylko uświadomić sobie własne niedociągnięcia, ale również wyznaczać drogę rozwoju. Dobrze jest czerpać także z doświadczenia redakcyjnych kolegów.   

  • Czytaj, oglądaj, słuchaj

W zawodzie dziennikarza ważne jest również zanurzenie się w informacjach. Im więcej dowiadujesz się o świecie, tym szersze staje się Twoje spojrzenie. Zaczynasz uważniej wsłuchiwać się w różne opinie, coraz gorliwiej szukając faktów. Umiejętność dotarcia do prawdy pozwala zachować dziennikarski obiektywizm.  

10 motywujących książek, które warto przeczytać na urlopie

  • Szukaj ciekawych tematów

Wykonując zawód dziennikarza, warto zawsze mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Naturalna ciekawość świata i dociekliwość – to niezmiernie istotne cechy, które powinny wyróżniać przedstawicieli tej profesji. Rozwijając je, masz szansę trafić na fascynujący trop.

  • Wyznaczaj sobie ambitne cele

Przeprowadzenie wywiadu z założycielem jednej z największych korporacji na świecie, relacjonowanie podróży dookoła świata, rozmowy z najważniejszymi postaciami świata polityki – nie bój się marzyć o tego typu wyzwaniach. Mierz wysoko, ale koncentruj się także na mniejszych, krótkoterminowych celach.

  • Rozwijaj się warsztatowo

Ukończenie studiów kierunkowych nie czyni z Ciebie świetnie wykwalifikowanego fachowca. Jako świeżo upieczony absolwent posiadasz podstawową wiedzę i umiejętności, które możesz rozwijać, by stawać się coraz lepszym specjalistą. Inwestuj czas w swój rozwój. Poznawaj nowe metody pracy, eksperymentuj i doskonal swój warsztat.

  • Unikaj manipulacji

W zawodzie dziennikarza liczy się uczciwość. Manipulowanie wypowiedziami, tworzenie tytułów, które wprowadzają czytelnika w błąd czy szkalowanie – to zachowania sprzeczne z etyką zawodową. Osoba, która zajmuje się dziennikarstwem, powinna szukać prawdy.

Ile zarabia dziennikarz?

Dziennikarska pensja wynosi więcej niż najniższa płaca w Polsce. 4200 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła mediana płac przedstawicieli tej profesji (połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty). Najlepiej wynagradzani dziennikarze zarabiają nawet ponad 50 000 zł. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. 63% zatrudnionych wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Ten stosunkowo niski odsetek nie powinien dziwić, ponieważ dziennikarz to zawód idealny dla freelancerów, którzy tworzą artykuły lub reportaże i sprzedają je pismom, portalom internetowym, stacjom radiowym itd.

Kim jest freelancer?