6 powodów, dlaczego warto przeprowadzić się i rozpocząć pracę w dużym mieście

Miejsce, w którym żyjesz, wpływa na Twoje samopoczucie i motywację do działania. Jeśli myślisz o zmianie i chcesz zamieszkać w dużym mieście, musisz liczyć się z szybszym tempem życia. Przeprowadzka może jednak zagwarantować Ci wiele korzyści, np. większy wybór ofert pracy i atrakcyjniejsze zarobki.

Jesteś osobą, która chętnie podejmuje wyzwania i uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje? Jeśli tak, życie w metropolii może przypaść Ci do gustu. Jako mieszkaniec wielkiego miasta zyskasz na przykład:

  • Większe możliwości zatrudnienia

W Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu działają polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa, duże korporacje, ale też średnie i małe firmy. Nie brakuje instytucji, takich jak szkoły i urzędy, w których można znaleźć zatrudnienie. To sprawia, że liczba wakatów jest tam znacznie większa niż w małych miejscowościach.

  • Szeroka oferta edukacyjna i szkoleniowa

W miastach wojewódzkich działają uczelnie, szkoły policealne, ośrodki doskonalenia zawodowego i centra szkoleniowe. Osoba, która szuka możliwości rozwoju, ma do wyboru wiele ofert. Kursy językowe, szkolenia, podczas których można rozwijać kompetencje miękkie, kursy zawodowe, studia podyplomowe – na pracowników czekają różnorodne formy kształcenia.

  • Dodatkowa motywacja do podnoszenia kwalifikacji

W największych ośrodkach miejskich jest dużo wolnych miejsc pracy, ale podczas rekrutacji trzeba wyróżnić się na tle znacznej grupy dobrze przygotowanych kandydatów. Współzawodnictwo motywuje do rozwoju. Ważne jednak, by zachować do niego zdrowe nastawienie i dążyć przede wszystkim do realizacji własnych celów zawodowych, dostosowanych do indywidualnych predyspozycji i oczekiwań. Wysokie kwalifikacje pomagają w życiu zawodowym. Dzięki nim łatwiej poradzić sobie z zadaniami i wyzwaniami, takimi jak zmiana pracy, negocjacja podwyżki itd.  

10 czynników, które mogą motywować do pracy

  • Atrakcyjne możliwości rozwoju osobistego

Jako mieszkaniec dużego miasta masz dostęp do szerokiej oferty kulturalnej. Możesz chodzić do kin, teatrów, muzeów, opery oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Do Twojej dyspozycji pozostają też biblioteki, galerie sztuki i inne miejsca, w których możesz realizować swoje zainteresowania.

Jak przekształcić stagnację w rozwój osobisty?

  • Wyższe zarobki

5800 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Warszawie. Dla porównania: mediana płac w Siedlcach była o 1800 zł brutto niższa - to niemal równowartość płacy minimalnej. Połowa siedleckich pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej 4000 zł brutto.  

Aby sprawdzić poziom wynagrodzeń w Polsce, odwiedź stronę: https://zarobki.pracuj.pl.

  • Dodatkowe udogodnienia

W dużym mieście możesz doświadczać większego komfortu życia. Ekskluzywne restauracje, gdzie masz okazję skosztować potraw z różnych części świata, możliwość kupowania produktów spożywczych online, bogata oferta zajęć sportowych – to tylko niektóre spośród licznych udogodnień.