Dobrze jest patrzeć na sferę zawodową, przyjmując szeroką perspektywę. To, co robisz aktualnie, kształtuje Twoją przyszłość, dlatego warto inwestować energię w rozwój także wtedy, gdy jesteś zadowolony ze swojej aktualnej sytuacji. Dzięki temu możesz zyskać cenne doświadczenia i nawiązać wartościowe relacje zawodowe. Jeśli chcesz stawać się coraz lepszym pracownikiem i świadomym człowiekiem, inwestuj swoje zasoby w:
-
Książki
Czytanie to siłownia dla umysłu. Pochłaniając kolejne książki, zwiększasz zdolność swojego mózgu do koncentracji, zapamiętywania i kreatywnego myślenia. Rozszerzasz również zasób słownictwa – stajesz się bardziej elokwentny i ładniej się wypowiadasz. Warto zgłębiać literaturę fachową, ale czytanie dla przyjemności również jest korzystne. Ciekawa książka to skuteczny sposób na relaks. Sięgaj po ulubione tytuły, kiedy tylko znajdziesz czas. Czytanie sprzyja również poznawaniu swoich praw i przywilejów. Zapoznając się z publikacjami prawniczymi, dowiesz się, jakie są Twoje przywileje w zależności od rodzaju umowy w sprawie pracy, ile wynosi stawka godzinowa netto itd.
5 książek, które pomogą Ci się rozwijać zawodowo
-
Kursy/szkolenia
Pożądany pracownik to ktoś, kto rozwija swoje kompetencje – twarde i miękkie. Warto inwestować czas i środki w kursy, studia podyplomowe itd. Dzięki nim stajesz się lepszym fachowcem i możesz liczyć na ciekawsze oferty pracy, a także atrakcyjniejsze zarobki. Ważne, żebyś nauczył się wybierać szkolenia, które pomogą Ci w realizacji konkretnych celów zawodowych. Zdarza się, że pracodawcy oferują zatrudnionym dofinansowanie kursów. Sprawdź, czy Twoja firma daje Ci takie możliwości. Ucz się także we własnym zakresie, np. uczestnicząc w webinariach i wydarzeniach branżowych, a także czytając literaturę fachową.
-
Zainteresowania
Dobrze jest rozwijać się nie tylko w sferze zawodowej. Uwielbiasz chodzić po górach? Organizuj wypady na szlak i zdobywaj energię do działania. Kochasz taniec? Zapisz się na zajęcia i spotkaj innych miłośników tej dyscypliny. Łatwiej cieszyć się aktywnością zawodową, gdy satysfakcjonuje Cię to, jak spędzasz czas po pracy. Warto planować wydatki, uwzględniając pulę środków, które przeznaczysz na hobby.
8 zainteresowań, które zrobią wrażenie na przyszłym pracodawcy
-
Odpoczynek
Planując urlop, zastanów się, jakie aktywności i miejsca najbardziej pomogą Ci zregenerować siły. Odpoczywaj tak, jak lubisz. Nie zmuszaj się do tego, by spędzać wakacje na polu namiotowym, jeśli uważasz, że w takich warunkach nie będziesz czuć się dobrze. Ważne, żebyś robił to, co Cię cieszy i co pozwala oderwać się myślami od firmowej rzeczywistości.
-
Zdrowie
Pracujesz fizycznie? Zadbaj o swój kręgosłup, np. zapisując się na basen lub gimnastykę. Czujesz, że praca za biurkiem Ci szkodzi? Prowadź aktywny tryb życia. Spaceruj, biegaj, wykonuj proste ćwiczenia. Zainwestuj środki w zakup roweru, którym będziesz dojeżdżać do pracy, wykup karnet na siłownię albo basen. Pamiętaj też o zdrowym odżywianiu – poświęć czas na przygotowanie pożywnego śniadania i nie zapominaj o przerwie na lunch.
5 modnych benefitów pracowniczych
-
Rozwiązania, które usprawniają działanie
Uważasz, że telefon z większą pamięcią albo lepszym procesorem ułatwiłby Ci wykonywanie obowiązków? A może chciałbyś kupić obraz, który upiększyłby Twoje stanowisko pracy i zainspirował Cię do działania? Zapewnij sobie komfortowe warunki pracy. Być może właśnie dzięki temu będziesz działać efektywniej i zaczniesz czerpać większą satysfakcję z tego, co robisz.
Rozwój to szansa na atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia.