Choroba, trudności w znalezieniu zatrudnienia czy narodziny dziecka – to przykładowe przyczyny przerw w karierze. Powrót do aktywności zawodowej, np. po roku lub kilku latach, może być źródłem silnego stresu. Określenie celów zawodowych, podniesienie kwalifikacji i stworzenie profesjonalnego CV pomoże zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.
Strach przed zmianą to naturalne uczucie. Warto jednak nad nim zapanować i odzyskać wiarę we własne siły. Aby na nowo odnaleźć się na rynku pracy:
-
Przeanalizuj swoje możliwości
Przed rozpoczęciem poszukiwań warto określić własny potencjał. Jeśli np. przez dłuższy czas nie miałeś kontaktu z branżą, to teraz jest właściwy moment na nadrobienie zaległości. Kursy, szkolenia, a może studia podyplomowe? Jest wiele sposobów, żeby uzupełnić i podnieść swoje kwalifikacje.
-
Określ cele zawodowe
Zanim podejmiesz konkretne decyzje, zastanów się, czy nadal zamierzasz zajmować się tym, co robiłeś dotychczas. Ustal, co chcesz osiągnąć i jakie działania powinieneś wykonać, by zrealizować swoje plany.
-
Odpowiadaj na ogłoszenia
Po zweryfikowaniu celów zawodowych możesz przystąpić do analizowania ogłoszeń. Warto odpowiadać tylko na te oferty, które wydają Ci się interesujące. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i energię, które będziesz mógł poświęcić na przygotowanie się do rekrutacji.
7 porad, jak szukać pracy przez Internet
-
Stwórz profesjonalne dokumenty rekrutacyjne
Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy, przygotuj życiorys dostosowany do konkretnej oferty. Jeśli miałeś przerwę w karierze, możesz zdecydować się na CV funkcjonalne.
Na życzenie pracodawcy napisz również list motywacyjny, w którym wykażesz, że jesteś idealnym kandydatem na określone stanowisko.
9 wskazówek, jak udoskonalić list motywacyjny
-
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Zapoznaj się z działalnością firmy i przemyśl odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rekruterów pytania.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Oto 7 rzeczy, które musisz zrobić
5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną
-
Pracuj nad wizerunkiem
Aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji, zadbaj również o to, jak się prezentujesz. Strój, zachowanie, a nawet… profile na portalach społecznościowych – wszystko to wpływa na Twój wizerunek.
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?
To pewne – rekruter sprawdzi Cię na Facebooku
Stopa bezrobocia w Polsce jest niska, jednak istnieją regiony, w których trudniej o pracę (np. województwo warmińsko-mazurskie). Jeśli masz kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia, możesz rozważyć przeprowadzkę lub przebranżowienie. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z niedogodnościami, jednak warto ponieść trud.
Niższa stopa bezrobocia w lutym 2018
Jak wykorzystać przerwę w pracy?
Okres bezrobocia lub czas spędzony z dzieckiem w trakcie urlopów dla rodziców można wykorzystać efektywnie. Dobrze jest np. przeznaczyć go na zdobywanie dodatkowych kwalifikacji (kurs językowy, kurs prawa jazdy itd.).