6 skutecznych porad, jak wrócić do pracy po długiej przerwie

Choroba, trudności w znalezieniu zatrudnienia czy narodziny dziecka – to przykładowe przyczyny przerw w karierze. Powrót do aktywności zawodowej, np. po roku lub kilku latach, może być źródłem silnego stresu. Określenie celów zawodowych, podniesienie kwalifikacji i stworzenie profesjonalnego CV pomoże zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Strach przed zmianą to naturalne uczucie. Warto jednak nad nim zapanować i odzyskać wiarę we własne siły. Aby na nowo odnaleźć się na rynku pracy:

  • Przeanalizuj swoje możliwości

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto określić własny potencjał. Jeśli np. przez dłuższy czas nie miałeś kontaktu z branżą, to teraz jest właściwy moment na nadrobienie zaległości. Kursy, szkolenia, a może studia podyplomowe? Jest wiele sposobów, żeby uzupełnić i podnieść swoje kwalifikacje.

  • Określ cele zawodowe

Zanim podejmiesz konkretne decyzje, zastanów się, czy nadal zamierzasz zajmować się tym, co robiłeś dotychczas. Ustal, co chcesz osiągnąć i jakie działania powinieneś wykonać, by zrealizować swoje plany.  

  • Odpowiadaj na ogłoszenia

Po zweryfikowaniu celów zawodowych możesz przystąpić do analizowania ogłoszeń. Warto odpowiadać tylko na te oferty, które wydają Ci się interesujące. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i energię, które będziesz mógł poświęcić na przygotowanie się do rekrutacji.

7 porad, jak szukać pracy przez Internet

  • Stwórz profesjonalne dokumenty rekrutacyjne

Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy, przygotuj życiorys dostosowany do konkretnej oferty. Jeśli miałeś przerwę w karierze, możesz zdecydować się na CV funkcjonalne.  

5 sekretów dobrego CV

Na życzenie pracodawcy napisz również list motywacyjny, w którym wykażesz, że jesteś idealnym kandydatem na określone stanowisko.

9 wskazówek, jak udoskonalić list motywacyjny

  • Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Zapoznaj się z działalnością firmy i przemyśl odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rekruterów pytania.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Oto 7 rzeczy, które musisz zrobić

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

  • Pracuj nad wizerunkiem

Aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji, zadbaj również o to, jak się prezentujesz. Strój, zachowanie, a nawet… profile na portalach społecznościowych – wszystko to wpływa na Twój wizerunek.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

To pewne – rekruter sprawdzi Cię na Facebooku

Stopa bezrobocia w Polsce jest niska, jednak istnieją regiony, w których trudniej o pracę (np. województwo warmińsko-mazurskie). Jeśli masz kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia, możesz rozważyć przeprowadzkę lub przebranżowienie. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z niedogodnościami, jednak warto ponieść trud.

Niższa stopa bezrobocia w lutym 2018

Jak wykorzystać przerwę w pracy?

Okres bezrobocia lub czas spędzony z dzieckiem w trakcie urlopów dla rodziców można wykorzystać efektywnie. Dobrze jest np. przeznaczyć go na zdobywanie dodatkowych kwalifikacji (kurs językowy, kurs prawa jazdy itd.).

Jak wykorzystać przerwę na wychowywanie dziecka?