6 sytuacji, kiedy warto ubiegać się o podwyżkę

Wiesz, ile chcesz zarabiać i potrafisz uzasadnić swoje stanowisko? Jeśli jesteś przygotowany do rozmowy o finansach, możesz umówić się na spotkanie z szefem i przedstawić swoje oczekiwania.

Czy trzeba zmienić pracodawcę, by otrzymać wyższą pensję? To pytanie zadaje sobie wielu pracowników. Rozmowa z szefem wydaje się znacznie prostszym rozwiązaniem. Warto prosić o podwyżkę, jeśli:

  • Twoje wynagrodzenie nie jest adekwatne do efektów, jakie osiągasz

Inwestujesz swój czas i wysiłek w rozwój zawodowy. Odkąd pracujesz w firmie, ukończyłeś studia podyplomowe i odbyłeś wiele szkoleń. Dzięki wysiłkowi i determinacji pracujesz coraz wydajniej, co przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Poinformuj pracodawcę, że przyczyniasz się do rozwoju firmy i powiedz, jakie masz oczekiwania.  

  • Pracownicy zatrudnieni na podobnych stanowiskach zarabiają więcej

Analizując raport wynagrodzeń, odkryłeś, że pracownicy zatrudnieni na podobnych stanowiskach i w tym samym regionie zarabiają więcej od Ciebie. Zastanów się, czy różnice nie wynikają np. z braku zaangażowania z Twojej strony. Jeśli uznasz, że pracujesz efektywnie i Twoje osiągnięcia zasługują na lepszą wycenę, porozmawiaj z pracodawcą.

  • Firma osiąga duże zyski

Aby osiągnąć pożądane rezultaty, upewnij się, że wybrałeś odpowiedni moment na rozmowę o wynagrodzeniach. Jeśli przedsiębiorstwo boryka się z problemami finansowymi, nie jest to dobry czas na negocjacje. Warto zainteresować przełożonego tematem wtedy, gdy firma przynosi znaczne dochody – m.in. dzięki Twojemu zaangażowaniu.

  • Masz konkretne oczekiwania finansowe

Rozmowy o pieniądzach powinny być przejrzyste i proste. Nie bój się mówić o swoich oczekiwaniach i nie czekaj, aż pracodawca wyjdzie z inicjatywą. Zanim jednak wskażesz określoną kwotę, upewnij się, że jest ona adekwatna do Twoich wyników i stawek, które aktualnie obowiązują na rynku pracy.

  • Potrafisz negocjować

Znajomość technik negocjacyjnych jest nieoceniona w życiu zawodowym. Przydaje się nie tylko w relacjach z kontrahentami, ale również w rozmowach w sprawie podwyżki. Warto wiedzieć, że negocjując pensję, najlepiej podać kwotę o 10-15% wyższą niż oczekiwana. Dzięki temu nawet jeśli pójdziesz na kompromis - osiągniesz swój cel.

7 podpowiedzi, jak negocjować wynagrodzenie

  • Szef jest wypoczęty i ma dla Ciebie czas

Piątkowe popołudnie lub ostatni dzień przed przerwą świąteczną czy urlopem szefa – to niewłaściwy moment na rozpoczynanie negocjacji. Jeśli Twojego przełożonego pochłaniają obecnie trudne, stresujące sytuacje i zadania – nie nalegaj na spotkanie. Stabilność przedsiębiorstwa ma tutaj duże znaczenie. Szukaj okazji do spokojnej rozmowy, np. wtedy, gdy firma odniosła sukces, została wyróżniona w międzynarodowym konkursie itp.

Płaca brutto - ile procent niższa od pensji „na rękę”?

Zastanów się, w jaki sposób określić wysokość negocjowanej kwoty. Jeśli mówisz o pensji netto, a pracodawca – o pensji brutto, wynik spotkania może nie być dla Ciebie satysfakcjonujący. Aby uniknąć nieporozumień, warto doprecyzować tę kwestię na początku rozmowy.

https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen

Czy czujecie się dobrze wynagradzani w pracy?