6 toksycznych zachowań w miejscu pracy

Dobrze, gdy relacje w pracy stymulują do wytężonej pracy, inspirują i cieszą. Jeśli przynoszą odwrotny efekt, włóż wysiłek w to, by je naprawić lub… zerwać.  

Atmosfera panująca w firmie to jeden z czynników wpływających na poziom motywacji do działania. Zachowania współpracowników, które go obniżają, to na przykład:

  • Manipulowanie

Koleżanka z pracy ucieka się do podstępów i np. symuluje chorobę, by skłonić Cię do przejęcia części jej obowiązków? Przełożony wmawia Ci, że Twoje oburzenie w związku z jego niestosownymi żartami jest nieuzasadnione? Zdobądź wiedzę na temat technik manipulacji i bądź asertywny.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

  • Niezdrowa konkurencja

Przełożony podsyca atmosferę bezwzględnej rywalizacji w zespole, np. premiując nieetyczne zachowania? Zwróć mu uwagę w wyważonych słowach. Jeśli rozmowa nie przyniesie pożądanych skutków, możesz zgłosić problem pracodawcy lub komuś, kto zajmuje wyższe miejsce w hierarchii niż Twój bezpośredni kierownik.

  • Przypisywanie sobie cudzych zasług

X przedstawił szefowi Twój pomysł jako własny? Nie bagatelizuj takich sytuacji. Reaguj na bieżąco i wyjaśniaj nieporozumienia. Możesz powoływać się np. na relacje świadków, którzy słyszeli, jak przedstawiasz swoją koncepcję. Ważne, żebyś zachowywał się powściągliwie w obecności toksycznego współpracownika.  

  • Plotkowanie

Jeśli pracujesz z plotkarzem, musisz uważać na każde wypowiedziane słowo. Aby uniknąć konfliktów i nieporozumień z pozostałymi współpracownikami, staraj się rozmawiać z taką osobą wyłącznie na tematy służbowe. Warto na bieżąco zwracać jej uwagę,  np. gdy przekazuje Ci najświeższe biurowe wieści.

  • Narzekanie

Malkontent ciągle krytykuje i widzi tylko negatywne strony. Obecność takiej osoby sprawia, że traci się motywację do działania. Współpracownik-defetysta obniża morale zespołu. Mądry kierownik powinien szybko zauważyć negatywny wpływ takiej osoby na pozostałych członków grupy.

10 cech dobrego kierownika

  • Agresja

Twój współpracownik jest wulgarny i nie panuje nad emocjami, co przejawia się np. ciągłymi awanturami? Jeśli tak, możesz być ofiarą mobbingu. W takiej sytuacji należy zgłosić problem pracodawcy, który powinien interweniować.  

Gdzie zgłosić mobbing?

Jak radzić sobie z toksycznym współpracownikiem?

Chcąc poprawić swoją sytuację, powinieneś zmierzyć się z problemem. Aby osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty, skup się nie na swoich negatywnych odczuciach, ale na dostępnych sposobach radzenia sobie z trudnościami. Warto odbyć szczerą rozmowę ze współpracownikiem, a jeśli to nie pomoże – z przełożonym. Dobrze np. zaproponować konfrontację lub układanie harmonogramu pracy w taki sposób, by „mijać się” z daną osobą. Jeśli liczba dni roboczych będzie się zgadzać, pracodawca może zaakceptować takie rozwiązanie. Ostateczna opcja to znalezienie nowej pracy.  

Jak poskromić toksycznych współpracowników