6 wskazówek, jak pracować efektywnie w czasie ciąży

Ciąża i rodzicielstwo nie muszą wiązać się z porzuceniem kariery na kilka lat. Wiele zależy od Twoich oczekiwań i samopoczucia. Pracuj, jeśli czujesz się na siłach i nie chcesz rezygnować z aktywności zawodowej. Aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu, możesz na przykład zdecydować się na telepracę.

Aktywność zawodowa w okresie ciąży niesie za sobą liczne korzyści.  Możesz planować, że nie skorzystasz ze zwolnienia lekarskiego do dnia porodu. Warto jednak liczyć się z koniecznością zmiany planów. Może się okazać, że lekarz zaleci Ci odpoczynek. W takiej sytuacji skorzystaj ze swoich uprawnień.

Dlaczego warto pracować w ciąży?

Praca w ciąży – o czym warto pamiętać?

Jeśli będziesz pracować w czasie ciąży, nie zaniedbuj swojego zdrowia. Aktywność wpływa pozytywnie na samopoczucie, ale z drugiej strony dobrze jest mieć świadomość, że nie zawsze wykonywanie obowiązków jest łatwe. Aby ten szczególny okres był dla Ciebie bezpieczny i… produktywny:

  • Poznaj swoje prawa

Gdy spodziewasz się dziecka, to nie pracujesz „po godzinach” ani nie wyjeżdżasz w podróże służbowe. Możesz także otrzymać zwolnienie od pracy na czas wizyty lekarskiej. Sprawdź, jakie przywileje przysługują ciężarnej kobiecie, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

  • Zapewnij sobie komfortowe warunki pracy

Ciąża wywołuje zmiany hormonalne, co skutkuje np. rozdrażnieniem. Jeśli zaczynasz się źle czuć w biurze, możesz dowiedzieć się, czy firma zezwala na pracę zdalną.  

  • Mierz siły na zamiary

Nie przepracowuj się, kiedy spodziewasz się dziecka. Znajdź czas na odpoczynek i nie przyjmuj zadań, które wymagałyby intensywnego wysiłku.  

  • Korzystaj z przerw

Po 50 minutach pracy przy komputerze masz prawo do 10-minutowej przerwy. Pracę w pozycji stojącej możesz wykonywać nie dłużej niż przez 3 godziny w ciągu zmiany roboczej.

Dopuszczalny czas i warunki pracy w ciąży

  • Wysypiaj się

Kobiety spodziewające się dziecka często doświadczają senności. Przesypiaj noce i pamiętaj również o drzemkach w ciągu dnia, nawet jeśli wcześniej nie miałaś takiego zwyczaju. Dzięki temu będziesz mieć więcej energii do działania.  

  • Odpoczywaj

W okresie ciąży odpoczynek jest niezmiernie ważny. Nadmierny wysiłek może wywoływać poważne konsekwencje. Nie ignoruj potrzeb swojego organizmu i pamiętaj, że w tym szczególnym czasie przysługuje Ci więcej praw. Korzystaj z nich, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.  

Wyliczenie wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim

Opłacając składkę chorobową, zyskujesz prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Możesz pobierać je maksymalnie przez 270 dni. Jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, świadczenie przysługuje Ci od pierwszego dnia ubezpieczenia. Jego wysokość to 100% podstawy.    

Wynagrodzenie chorobowe w ciąży – ABC

Zasady obliczania pensji za okres niezdolności do pracy wynikają z ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wysokość wynagrodzenia możesz też obliczyć, korzystając z kalkulatora chorobowego Pracuj.pl: https://porady.pracuj.pl/kalkulator-chorobowy/.