6 wskazówek, jak rozwijać umiejętności kierownicze

Sukces managera zależy w znacznym stopniu od kompetencji miękkich, m.in. od umiejętności komunikowania się z podwładnymi. Warto postawić na otwartą komunikację, formułując konkretne oczekiwania i analizując opinie zespołu. Kompetencje kierownicze można rozwijać w trakcie kursów, szkoleń i studiów, na przykład na kierunku: psychologia biznesu.

Ubiegasz się o posadę kierownika? Właśnie dostałeś awans i niebawem zaczniesz zarządzać zespołem? A może od jakiegoś czasu zajmujesz stanowisko kierownicze, ale doświadczasz stagnacji i nie wiesz, jak pokierować karierą? Jeśli zależy Ci na tym, by coraz lepiej wykonywać obowiązki:

  • Podnoś kwalifikacje

Rozwijaj się zawodowo, niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmujesz. Studia podyplomowe (np. MBA, psychologia biznesu itp.), kursy, szkolenia, zaangażowanie w ciekawe projekty – wszystko to może sprawić, że zaczniesz coraz pełniej wykorzystywać swój potencjał i osiągać sukcesy.  

  • Podejmuj decyzje

Manager powinien wykazywać się nie tylko rozwagą, ale również odwagą. Postawa proaktywna wyrażająca się w podejmowaniu i inicjowaniu działań jest istotna w przypadku kierownika. Warto pokonywać strach i realizować plany. Nawet jeśli zdarzy Ci się popełnić błąd, potraktuj go jak lekcję i nie ustawaj w dążeniu do celów.

  • Rozwijaj komunikatywność

Kompetencje społeczne to jeden z filarów rozwoju zawodowego managera. Rozwijaj komunikatywność, angażując się w relacje w miejscu pracy oraz w innych środowiskach zawodowych, np. podczas konferencji, spotkań networkingowych itd.

  • Rozwiązuj konflikty

Kierownik w pewnym stopniu odpowiada za atmosferę panującą w zespole. Jeśli dostrzegasz konflikty, nie ignoruj ich i nie czekaj, aż się zaognią. Reaguj jak najwcześniej i wykorzystuj umiejętności mediacyjne, stwarzając warunki sprzyjające konstruktywnemu rozwiązywaniu sporów.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

  • Stawiaj przed sobą ambitne cele

Twoja postawa wpływa na zespół, którym zarządzasz. Jeśli stale się rozwijasz i wytrwale dążysz do realizacji celów, masz szansę zmotywować podwładnych. Dawanie przykładu to najskuteczniejsza droga do zmiany otoczenia.

  • Analizuj błędy

Mimo najlepszych chęci - możesz popełniać błędy. Nie ukrywaj ich przed podwładnymi. Nie musisz być idealny. Ważne, żebyś analizował porażki i wyciągał wnioski na przyszłość. Dzięki takiej postawie zyskasz szacunek zespołu.

10 cech dobrego kierownika

Ile zarabiają członkowie kadry kierowniczej?

Płaca kierownika budowy (10 000 zł brutto), managera restauracji (6700 zł brutto) czy osoby zarządzającej sklepem odzieżowym (6000 zł brutto) zależy nie tylko od branży. Znaczenie mają również kwalifikacje i kompetencje kierownika, które wpływają na efektywność pracy. Liczy się także lokalizacja firmy. W 2018 r. przeciętne wynagrodzenie warszawskiego kierownika (poziom stanowiska) wynosiło 10 600 zł brutto, wrocławskiego – 9700 zł brutto, a krakowskiego – 9200 zł brutto. Dane pochodzą z analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.