6 zawodów dla studenta

Praca w trakcie studiów pozwala podreperować studencki budżet. Ma też inne dobre strony. Wykonując ją, zdobywasz cenne doświadczenie. Uczysz się również systematyczności i odpowiedzialności, a także rozwijasz zdolności organizacyjne.   

Umowa dla studenta

Przed podjęciem aktywności warto zastanowić się, jaką podstawę zatrudnienia wybrać. Zawierając umowę o pracę, korzystasz z uprawnień, takich jak urlop wypoczynkowy, ochrona przed wypowiedzeniem itd. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Pracodawca może np. polecić Ci wykonywanie obowiązków „po godzinach”.

Praca w nadgodzinach – kogo dotyczy?

Umowy cywilnoprawne gwarantują Ci większą swobodę. Uzyskujesz także wyższe wynagrodzenie. Jako student-zleceniobiorca, który nie ukończył 26. roku życia, nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki temu otrzymujesz wyższe wynagrodzenie netto.

https://zarobki.pracuj.pl/zaawansowany-kalkulator-wynagrodzen

Praca w okresie studiów – jaki zawód wybrać?

Decydując się na łączenie pracy i nauki, warto wybrać nie tylko korzystną formę zatrudnienia. Duże znaczenie ma również stanowisko. Przykładowe zawody dla studenta to:  

  • Lektor języka angielskiego

Biegła znajomość języka obcego powala np. podjąć pracę w szkole językowej. Niektóre firmy oferują pracownikom pakiet szkoleń i kursów z zakresu metodologii itd. Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że w 2017 r. 19% lektorów wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę.

  • Telemarketer

Praca w charakterze sprzedawcy, który oferuje usługi lub produkty przez telefon, to dobry wybór np. dla studentów marketingu. Kandydaci przechodzą szkolenia, w trakcie których poznają m.in. techniki sprzedażowe. 25% zatrudnionych w tym charakterze wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę.

  • Programista

W trakcie studiów można rozpocząć naukę programowania. W 2017 r. opanowanie języka Ruby on Rails pozwalało zatrudnionym uzyskiwać przeciętną miesięczną pensję w wysokości 7600 zł brutto. Umowa o pracę stanowiła podstawę zatrudnienia dla 28% pracowników.

7 cech, które powinien posiadać programista

  • Grafik

Będąc studentem, warto zająć się również grafiką komputerową, o ile opanowało się obsługę programów, takich jak Gimp, AutoCAD itd. Grafik może pracować zdalnie, np. na podstawie umów cywilnoprawnych. W 2017 r. 39% grafików 3D wykonywało obowiązki w ramach umowy o pracę.

Zarobki grafika komputerowego

  • Dziennikarz/redaktor

Studiując np. dziennikarstwo lub filologię, warto pracować jako redaktor strony internetowej itp. To idealna okazja, by zdobyć doświadczenie zawodowe. W 2017 r. 48% przedstawicieli tej profesji pracowało na etacie.

  • Copywriter

Będąc studentem, można postawić również na copywriting. Copywriterzy często pracują zdalnie, co pozwala oszczędzić czas przeznaczany na dojazdy. 51% osób zatrudnionych w tym charakterze wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę.

 

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska