6 zawodów z ciekawą ścieżką kariery

Ambitne zadania, różne wyzwania i zdobywanie nowych umiejętności –  warto uwzględnić takie aspekty, planując swoją ścieżkę kariery. Otwartość na naukę i chęć aktualizowania wiedzy są potrzebne w wielu branżach. Sprawdź, jakie możliwości rozwoju i awansu oferują interesujące Cię stanowiska.

Prestiż, oczekiwania i predyspozycje, a może wynagrodzenie - co skłoniłoby Cię do podjęcia aktywności zawodowej w innej dziedzinie? Niezależnie od tego, czy zmieniasz branżę, czy stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy - zastanów się, co jest dla Ciebie ważne w życiu zawodowym i realizuj swoje plany oraz marzenia.

Zmiana branży: fakty i mity

Jeśli chcesz się spełniać i uzyskiwać zarobki wyższe niż kwota średniej krajowej, możesz pracować jako:

  • Programista

Znajomość języków programowania umożliwia rozpoczęcie kariery programisty, który tworzy programy, aplikacje itd. lub testera, który ocenia prawidłowość ich funkcjonowania. W 2017 r. osoby zatrudnione na stanowisku młodszego testera oprogramowania zarabiały przeciętnie 4400 zł brutto miesięcznie. Co drugi doświadczony tester zarabiał ponad 10 000 zł brutto. Wynagrodzenie test managera wynosiło 13 000 zł brutto. Programista może wybrać ekspercką lub menedżerską ścieżkę kariery. Branża IT oferuje wiele różnych stanowisk, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by programista zdobył nowe kwalifikacje i zmienił kierunek rozwoju.

Ścieżki kariery w IT – którą wybrać dla siebie?

  • Specjalista ds. marketingu

Rozpoczynając karierę jako stażysta w dziale marketingu, możesz awansować na stanowisko asystenta, następnie - specjalisty, by docelowo objąć funkcję kierownika. Kolejny etap to posada dyrektora ds. sprzedaży, zarabiającego przeciętnie 19 000 zł brutto na miesiąc.  

Kim jest Key Account Manager?

  • Logistyk

Na początku kariery możesz pracować jako młodszy spedytor. Na następnym szczeblu jest stanowisko: specjalista ds. logistyki. Później awans może zagwarantować Ci posadę kierownika. Finalnie będziesz mógł starać się o stanowisko dyrektora logistyki/dystrybucji i logistyki. 15 500 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku.

  • Kontroler jakości

Ze stanowiska kontrolera można awansować na stanowisko specjalisty ds. jakości, a następnie - starszego specjalisty. Dodatkowe kwalifikacje i doświadczenie umożliwiają objęcie funkcji kierownika, a później – dyrektora ds. jakości.

  • Księgowy

Pierwsza posada, jaką można zająć w dziale księgowości, to fakturzystka. Ukończenie studiów i spełnienie dodatkowych wymogów pozwala awansować na asystenta ds. księgowości, a następnie: młodszego księgowego, samodzielnego księgowego, głównego księgowego itd.

5 porad, jak napisać list motywacyjny na stanowisko księgowego

  • Sprzedawca

Osoba pracująca jako sprzedawca może awansować na stanowisko kierownika sklepu. Kolejny etap kariery wiąże się z pełnieniem roli kierownika regionalnego. Osoba zajmująca to stanowisko ma szansę stać się w przyszłości dyrektorem sprzedaży.

Co robić, żeby awansować?

Aby wspinać się po zawodowej drabinie, należy przede wszystkim doskonalić swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie. Chodzi m.in. o uzupełnianie wiedzy, podnoszenie kwalifikacji, podejmowanie nowych wyzwań, a także rozwijanie kompetencji miękkich niezbędnych na stanowiskach kierowniczych.

10 cech dobrego kierownika

Ważne, by wiedzieć, do czego się dąży. Świadomość celów, jakie chce się osiągnąć, umożliwia podejmowanie konkretnych i skutecznych działań.

Jakie są Twoje cele zawodowe? Określ je!