7 czynników, które zniechęcają do pracy i pogarszają samopoczucie

W firmie, w której pracujesz, panują niejasne zasady, dlatego masz trudności z dostosowaniem się do oczekiwań pracodawcy? A może plotki odbierają Ci chęć do działania? Nie musisz akceptować niekorzystnych warunków. Zadbaj o swoje samopoczucie i osiągaj lepsze wyniki.

Bez względu na to, jak długo pracujesz, frustracja i poczucie rozczarowania mogą pojawić się na różnych etapach kariery. Czynniki, które ją wywołują, to m.in.:

1. Niewielkie zainteresowanie pracownikiem

Masz wrażenie, że nie jesteś ważny dla firmy? Twoje uwagi i pomysły są ignorowane? Jeśli nie otrzymujesz informacji zwrotnych i nie możesz liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, masz prawo czuć się niekomfortowo. Zastanów się, co mógłbyś zrobić, żeby poprawić swoją sytuację. Warto np. umówić się na spotkanie z szefem i przedstawić swoje oczekiwania.

2. Brak motywacji u… przełożonych

Lider zespołu jest znudzony, sfrustrowany i niechętnie podejmuje działania? Jeśli jego postawa wpływa na Twoją efektywność i motywację, dobrze jest taktownie opowiedzieć o swoich odczuciach. Zamiast skrywać w sobie żal i złość, która pewnego dnia wybuchnie, lepiej postawić na konstruktywną wymianę zdań i pomysłów.

3. Nieumiejętne rozdzielanie zadań

Przełożony nie radzi sobie z koordynowaniem działań, które powierza podwładnym? W takiej sytuacji można np. zasugerować pracodawcy potrzebę organizacji warsztatów i szkoleń dla pracowników i dla kadry kierowniczej. W niektórych firmach istnieje możliwość zgłaszania takich sugestii bez konieczności podawania swoich personaliów.

4. Nieatrakcyjne dodatki pozapłacowe lub ich brak

Pracodawca oferuje Ci zniżki pracownicze, a Ty wolałbyś np. dofinansowanie szkoleń? A może w Twojej firmie w ogóle nie stosuje się dodatkowych instrumentów motywacyjnych i benefitów? Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne w miejscu zatrudnienia i dobieraj oferty pod kątem swoich potrzeb i oczekiwań.

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

5. Niejasne zasady

Reguły, które panują w firmie, są dla Ciebie niejasne i niezrozumiałe? Pamiętaj, żeby w razie wątpliwości zadawać pytania. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, gdy rozpoczynasz pracę. Ważne, żebyś był otwarty na naukę i rozwój. Liczy się też Twoje nastawienie – nie zniechęcaj się już na początku, nie twórz własnych „teorii”, jeśli nie znasz dokładnie sprawy. Zamiast snuć domysły, szukaj wyjaśnień i zdobądź brakujące oraz potrzebne informacje.

6. Plotki

Twoi współpracownicy lubią rozmawiać o innych osobach i przedstawiać je w niekorzystnym świetle? Jeśli przeszkadzają Ci pogłoski powtarzane przez plotkującego pracownika, możesz skonfrontować się z taką osobą i zwrócić uwagę, jak taka postawa wpływa na atmosferę w firmie. Możesz też ignorować tego typu zachowania i unikać rozmów na tematy, które potrafią uruchomić lawinę plotek. Jeśli nastroje panujące w zespole zupełnie odbierają motywację i wywołują stres, warto zastanowić się nad zmianą otoczenia – być może dobrym rozwiązaniem będzie wówczas aplikowanie do innej firmy i znalezienie nowego miejsca zatrudnienia.

5 taktyk, jak radzić sobie z plotkami w pracy

7. Niespełnione obietnice

Pracodawca obiecał Ci podwyżkę, a później zaczął zachowywać się tak, jakby nic takiego nie miało miejsca? Takie zachowanie może być frustrujące. Pamiętaj jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam poprosił o wyższe wynagrodzenie i przedstawił klarowne, merytoryczne argumenty.

Utrata motywacji do działania może nastąpić również w wielu innych sytuacjach, np. wtedy, gdy czujesz, że Twoje wynagrodzenie jest zbyt niskie albo gdy pracodawca krytykuje Cię na oczach innych pracowników.

7 rzeczy, które najbardziej demotywują w pracy

Jeśli doświadczasz niesprawiedliwego traktowania w miejscu pracy, wykaż się asertywnością i egzekwuj swoje prawa. Warto poważnie rozważyć zmianę miejsca zatrudnienia, gdy Twoje apele nie przynoszą pożądanych rezultatów.