Sukces rozmowy o podwyżce zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest dobór odpowiedniej pory. Jeśli więc miesiącami wahasz się, kiedy przeprowadzić z szefem trudną rozmowę o pieniądzach, wybierz jeden z tych momentów. Powodzenia!
Jak umotywować podanie o podwyżkę?
-
Twój sukces
Jeśli właśnie odniosłeś znaczący sukces, dostałeś branżową nagrodę, zakończyłeś ważny projekt albo zostałeś doceniony na forum firmy, działaj! Właśnie taki moment - kiedy dobrze widać, jak wartościowym dla firmy pracownikiem jesteś - to dobry czas, żeby rozmawiać o zmianie zarobków (na lepsze). Nie czekaj więc, aż emocje opadną, a szef zapomni o Twoich dokonaniach, tylko śmiało ruszaj po podwyżkę.
-
Sukces firmy
Ważne jest, by na rozmowę o podwyżce wybrać taki czas, w którym nie tylko pracownik odnosi sukcesy i ma się czym pochwalić, ale także firma przynosi zyski. Przed spotkaniem zdobądź jak najwięcej informacji o sytuacji ekonomicznej pracodawcy - radzi Magdalena Łuszczak, Dyrektor HR Futuro Finance.
Jeżeli wiesz, że w firmie obecnie źle się dzieje, szansa na podwyżkę jest nikła. Natomiast jeśli ostatnie wyniki finansowe są dobre, a Twoje przedsiębiorstwo święci triumfy na rynku, to dobry czas, aby porozmawiać o zmianie Twoich zarobków.
-
Planowanie budżetów
Zazwyczaj raz do roku firma planuje budżet na kolejny rok. Najczęściej w jego ramach są również określane podwyżki dla pracowników. Dlatego warto ze swoją propozycją zmiany wynagrodzenia wyruszyć do szefa zanim powstanie plan budżetowy na kolejny okres. Nie oznacza to oczywiście, że w innej sytuacji podwyżki nie dostaniesz, ale jeśli Twój przełożony będzie miał szansę ją zaplanować, punkt dla Ciebie.
-
Ocena roczna
W wielu firmach najczęściej raz do roku (czasem w wymiarze półrocznym czy kwartalnym) Twoja praca jest oceniana - przez szefa, kolegów czy podwładnych. Jeżeli ewaluacja wypadła dobrze, współpracownicy wypowiadają się o Tobie z uznaniem, doceniają Twój wkład w rozwój firmy i zaangażowanie w wykonywane obowiązki, zastanów się, czy nie warto porozmawiać z przełożonym o podwyżce. Pozytywna ocena Twojej pracy będzie mocnym argumentem.
-
Przedłużenie umowy
Praca na umowę na czas określony ma swoje plusy - to dobry moment, aby porozmawiać o Twojej finansowej przyszłości w firmie. Upewnij się, że pracodawca planuje przedłużyć z Tobą współpracę, a następnie przystąp do negocjacji. Szef również wie, że jest to moment, w którym możesz łatwo odejść z firmy.
-
Oferta pracy z innej firmy
Jeśli dostałeś ofertę pracy z innej firmy, nie wiesz, czy chcesz zmieniać stanowisko, a jednocześnie aspekt finansowy jest w tej sytuacji istotny, porozmawiaj o tym z szefem. Może być to dobry pretekst do renegocjowania Twojej obecnej umowy i wywalczenia lepszych warunków finansowych.
-
Rozwój branży
Jeśli pracujesz w branży, która dynamicznie się rozwija, firmy tworzą miejsca pracy i zatrudniają specjalistów takich jak Ty, ruszaj po podwyżkę. Sprawdź, ile zarabiają inni pracownicy na podobnych stanowiskach (polecamy serwis http://zarobki.pracuj.pl, gdzie otrzymasz raport na ten temat) i uzbrojony w twarde argumenty, umów się na rozmowę z szefem.
Sprawdź, co oprócz pensji możesz negocjować: