7 ostrzeżeń, zanim zapukasz do szefa po podwyżkę

Uważasz, że Twoje wynagrodzenie jest zbyt niskie? Warto porozmawiać z pracodawcą na ten temat. Zanim to zrobisz, rzetelnie się przygotuj i przeanalizuj swoje argumenty.

Kiedy prosić o wyższe wynagrodzenie?

Przejęcie części obowiązków dotychczas wykonywanych przez chorego współpracownika czy zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych – to przykładowe powody, dlaczego wnioskujesz o wyższą pensję. Twoja prośba powinna mieć stosowną formę.  

Podwyżka – sprawdź, kiedy warto się o nią ubiegać

Jeśli wybierzesz niewłaściwy moment lub nie przygotujesz się do negocjacji, nie tylko nie osiągniesz zamierzonych rezultatów, ale również pogorszysz swoją relację z pracodawcą. Sprawdź, na co warto uważać.

Ostrzeżenie nr 1:

Nieznajomość prawa szkodzi

Twoje wynagrodzenie może wydawać Ci się zbyt niskie np. dlatego, że pracodawca nie dolicza do niego obowiązkowych dodatków: za nadgodziny, pracę w porze nocnej lub w dni świąteczne. Przygotowując się do rozmowy, przestudiuj nie tylko kodeks pracy, ale również regulamin wynagradzania.

Przewodnik po dodatkach obowiązkowych

Ostrzeżenie nr 2:

Rozmowy o pieniądzach bywają nieprzyjemne

Jeśli Twój pracodawca zachowuje się nieuczciwie albo czujesz się pokrzywdzony, możesz stracić panowanie nad sobą i np. powiedzieć więcej niż zamierzałeś. Aby uniknąć silnych napięć, staraj się rozwijać kompetencje miękkie, takie jak np. asertywność.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

Ostrzeżenie nr 3:

Nieodpowiednia argumentacja może zrujnować Twój wizerunek

Podczas rozmowy z szefem bądź nie tylko opanowany, ale również rzeczowy. Prosząc o podwyżkę, nie powołuj się na swoją sytuację osobistą. Unikaj również argumentów odnoszących się do wynagrodzeń współpracowników.  

Ostrzeżenie nr 4:

Szef ma prawo odpierać Twoje argumenty

Osiągnięcie, które uznajesz za swój sukces, może być mało znaczące dla pracodawcy. Trudno polemizować z subiektywnymi odczuciami rozmówcy. Przedstawiając swoje racje, przytaczaj konkretne dane liczbowe. Warto także przedstawiać tabele, wykresy itp. Szef może nie przyznać Ci podwyżki również ze względu na złą kondycję finansową firmy. Warto wykazać zrozumienie w obliczu takich problemów.   

Ostrzeżenie nr 5:

Negocjacje to nie szantaż

Grożenie, że opuścisz firmę lub ujawnisz informacje, które mogłyby zaszkodzić pracodawcy, to nieetyczne działanie. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, Twoje relacje z szefem ulegną drastycznemu pogorszeniu. Nie pal za sobą mostów, nawet jeśli zamierzasz odejść z pracy.

Ostrzeżenie nr 6:

Przygotowanie do rozmowy nie zawsze gwarantuje sukces

Osiągnięcie założonych celów zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest przygotowanie. Istnieje jednak znacznie więcej aspektów, które mogą zadecydować o wyniku rozmowy, np. sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, konflikty w zarządzie itd.

Ostrzeżenie nr 7:

Zamiast podwyżki możesz otrzymać… wypowiedzenie

Szantażując pracodawcę, narażasz się na zwolnienie. Warto mieć świadomość konsekwencji niewłaściwie przeprowadzonej rozmowy o podwyżce.

Jak umotywować podanie o podwyżkę?